با احتمال ورود به پیک پنجم کرونا و از آنجا که سویه‌ دلتای این ویروس در حال شیوع است، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ سلامت فردی اجتماعی بیش از پیش مهم شده است. بنابر اخبار و تحقیقات منتشرشده از سوی نهادهای معتبر علمی، سویه‌ دلتا که خواستگاه آن در هند بوده، بسیار مسری‌تر است و می‌تواند به سرعت بین افراد منتقل شود.

image-20210630103107-1.jpeg

 از این رو، انجام تست کرونا در منزل و یا محل کار، نه تنها باعث پیشگیری از حاد شدن بیماری شده، بلکه از انتقال آن به بقیه جلوگیری می‌کند.

مراکز معتبر خدمات کرونا در تهران

به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، 56 مرکز خدمات جامع سلامت شهری به صورت 16 و یا 24 ساعته در تهران فعال هستند که به صورت سرپایی اقدام به درمان بیماران مبتلا به کرونا می‌نمایند. بیمارستان امام خمینی، فاطمه زهرا (س)، امام سجاد، حضرت رسول، شهدای یافت آباد، فیروزگر، امام سجاد و ... در میان این لیست وجود داشته که بسته به منطقه‌ی زندگی، می‌توان به یکی از این مراکز مراجعه نمود.

با توجه به شلوغ بودن مراکز بهداشتی، خصوصا در زمان پیک کرونا، توصیه می‌شود در صورتیکه از ابتلای به این بیماری مطمئن نیستید، حتما تست کرونا را در منزل انجام دهید. حضور در مراکز درمانی و نسبتا شلوغ، ممکن است باعث شود که فرد در این مراکز به بیماری مبتلا شده و از این جهت، انجام تست کرونا در منزل اقدامی پسندیده در جهت ممانعت از شیوع بیماری خواهد بود.

مرکز معتبر تست کرونا

نرسینو یکی از مراکز مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده که خدمات بهداشتی و درمانی را برای افراد فراهم کرده است. این مرکز از ابتدای شیوع بیماری کرونا، به صورت 24 ساعته در حال ارائه‌ی خدمات آزمایشگاهی به افراد در سطح تهران و بعضی از شهرستان‌ها بوده و پاسخ آزمایش را بسته به نوع درخواست، حتی در زمانی کمتر از 6 ساعت ارائه کرده است. یکی از خدمات مفید نرسینو، انجام تست کرونا برای پرواز بوده که با توجه به قوانین سفت و سخت بعضی از ایرلاین‌ها و کشورهای مقصد، حتما باید آزمایش در یکی از آزمایشگاه‌های مورد تایید کشور مقصد انجام شود.

تشخیص سویه‌ی دلتا در تست کرونا

ویروس کرونا همانند تمامی ویروس‌ها، هزاران بار جهش یافته و در سرتاسر جهان پخش شده است. تمامی ویروس‌ها قادر به جهش بوده که اکثر این جهش‌ها باعث کاهش قدرت آن‌ها شده و در بعضی جهش‌ها حتی باعث از بین رفتن خود ویروس می‌شود. در بعضی موارد نادر، این جهش باعث افزایش قدرت تهاجمی ویروس شده و میزان مسری بودن آن را افزایش می‌دهد. در چنین مواردی، گونه‌ی قالب یا شایع بیماری در جهان، تغییر می‌کند.

بنابراین، صرفا بعضی از جهش‌ها باید به عنوان "جهش نگران کننده" شناخته شده و مورد بررسی دقیق قرار گیرند. تا کنون چهار مورد از این مدل جهش‌ها از ویروس کرونا شناسایی شده که به شرح زیر هستند:

· گونه‌ی هندی یا دلتا (با نام علمی B.1.617.2)

· گونه‌ی انگلیسی یا آلفا (با نام علمی B.1.1.7)

· گونه‌ی آفریقای جنوبی یا بتا (با نام علمی B.1.351) که تا کنون در 20 کشور جهان مشاهده شده

· گونه‌ی برزیلی یا گاما (با نام علمی P.1) که تا کنون در 10 کشور جهان مشاهده شده

در حال حاضر، سویه‌ی دلتا که در ابتدا در هند شناسایی شد، گونه‌ی قالب این ویروس بوده که به علت قدرت سرایت بالا، احتمال دارد تبدیل به گونه‌ی قالب یا شایع تبدیل شود.

آیا جهش های شناخته شده خطرناکتر هستند؟

تا کنون مدرکی برای اثبات افزایش حالت تهاجمی این گونه‌های جهش یافته از ویروس کرونا ارائه نشده است. همانند ویروس کرونای اصلی که در اواخر سال 2019 میلادی شناسایی شد، بیشترین خطر برای افراد مسن و افرادی است که دارای بیماری زمینه‌ای باشند. بنابراین، برای مقابله با گونه‌ها و جهش‌های جدید نیز باید مراقبت‌های معمول از جمله شستن دست‌ها، حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و تهویه مناسب هوای محیط را رعایت کرد.

شناسایی و تشخیص کرونا و جهش های آن

دو روش کلی برای شناسایی این بیماری وجود دارد. در روش اول که به آن تست تشخیصی گفته می‌شود، حضور ویروس فعال در بدن بررسی شده و روش دوم، سطح آنتی بدن بررسی می‌شود. تست‌های تشخیصی یا همان PCR می‌توانند به محض ورود این ویروس به بدن، مبتلا شدن به آن را نشان دهند. اما افزایش سطح آنتی بادی در مدتی بین 10 روز الی دو هفته اتفاق افتاده، بنابراین، تست های آنتی بادی تقریبا به مدت زمان دو هفته‌ای نیاز دارند.

توصیه می‌شود به محض بروز علائم این بیماری، به مراکز معتبر مراجعه کرده تا ضمن انجام تست کرونا، روند درمان از همان مراحل اولیه انجام گیرد. البته به توصیه متخصصان، برای جلوگیری از ابتلا یا انتشار این ویروس، بهتر است تست کرونا در منزل انجام شود.

معرفی مراکز معتبر برای انجام تست کرونا – مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی

رفتار جهش های کرونا چگونه است؟

اصلی ترین تغییر در جهش‌های جدید کرونا، مربوط به اندامی است که به سلول‌های انسان متصل شده و از جنس پروتئین است. در گونه‌ی دلتا، این اندام پروتئینی تقویت شده و دارای L452R است که ممکن است باعث افزایش میزان مسری بودن آن شود. یکی از جهش‌های این اندام که به نام N501Y نامگذاری شده، بین گونه‌های آلفا، گاما و بتا مشترک بوده و به نظر می‌رسد که میزان مسری بودن را افزایش می‌دهد.

گونه‌ی بتا و گاما نیز در جهشی به نام E484K مشترک بوده که باعث افزایش قدرت فرار از آنتی بادی می‌شود. آنتی بادی ها نقش اصلی‌ای در مبارزه با عامل خارجی در بدن دارند. محققان به تازگی دریافتند که بعضی از گونه‌های آلفا نیز این قابلیت را پیدا کرده‌اند.

جهش های کرونا چگونه رخ میدهند؟

1- با شیوع بیشتر ویروس کرونا، این ویروس (همانند ویروس‌های دیگر) شانس بیشتری برای جهش دارد. هزاران تغییر کوچک تا کنون در این ویروس رخ داده که اکثر آن‌ها بی اهمیت بوده‌اند.

2- بعضی از جهش‌ها باعث ایجاد گونه‌ی جدیدی از ویروس می‌شوند. بعضی از جهش‌ها باعث افزایش قدرت بقای ویروس شده و ممکن است آن‌را تبدیل به گونه‌ی قالب نماید.

3- بعضی از گونه‌ها ساده‌تر منتقل می‌شوند (مسری‌تر هستند). چندین گونه از ویروس کرونا در حال حاضر در سرتاسر دنیا وجود دارد. نگرانی اصلی در خصوص جهش اندام پروتئینی آن است که به سلول‌های بدن متصل می‌شود.

کد ژنتیکی این اندامک‌ها، تفاوت اندکی دارد که در زیر نمایش داده شده است:

معرفی مراکز معتبر برای انجام تست کرونا – مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی

جهش N501Y در کشورهای انگلستان، آفریقای جنوبی و برزیل مشاهده شده که میزان مسری بودن آن افزایش یافته است.

جهش E484K در کشورهای آفریقای جنوبی، برزیل و انگلستان مشاهده شده که بر میزان اثرگذاری آنتی بادی بدن، تاثیرگذار است.

جهش‌های P681R و L452R هم باعث افزایش میزان مسری بودن گونه‌ی هندی شده است.

تست آنتی بادی کرونا می‌تواند سطح مقاومت بدن شما در برابر تمامی گونه‌های ویروس کرونا را اندازه‌گیری نماید. برای اطمینان از سلامتی خود و افراد دیگر، توصیه می‌شود که آزمایش کرونا در منزل انجام شود. با تشخیص زود هنگام این بیماری، می‌توان مانع از پیشرفت آن گردید و از رسیدن به مراحل حاد بیماری، جلوگیری نمود.

آیا واکسیناسیون بر گونه های جدید کرونا اثرگذار است؟

اگرچه واکسن‌های موجود برای نسخه‌های اولیه ویروس کرونا طراحی شدند، اما محققان و دانشمندان بر این باورند که این واکسن ها بر گونه‌های جدید ویروس کرونا اثرگذارند، البته ممکن است میزان اثرگذاری آن‌ها کمتر باشد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که آنتی بادی تولید شده در اثر تزریق واکسن ها، ممکن است در برابر گونه‌ی دلتا اثربخشی کمتری داشته باشد. با این حال، واکسن‌های فایزر و آسترازنکا مانع از بروز بیماری شدید در افراد مبتلا به این ویروس، می‌شوند.

تحقیقات خارج از محیط آزمایشگاهی (بر روی بیماران واقعی) نشان داده که واکسن فایزر بر روی تمامی گونه‌های شناخته شده تا امروز، کاملا اثربخش بوده اما برروی بعضی از گونه‌ها، اثربخشی آن "اندکی" کمتر است. واکسن آکسفورد-آسترازنکا نیز در مقابل گونه‌ی آلفا کاملا اثربخش بوده و میزان اثربخشی آن در مقابل خانواده‌ی بتا، اندکی کمتر است. البته در هر صورت، احتمال بروز بیماری شدید را کاهش می‌دهند.

کد خبر 611187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار