دنیای نوجوانی معمولاً با شور و نشاط همراه است و اگر فضای مساعدی فراهم شود چه بسا ممکن است همین شور و نشاط باعث بروز برخی استعدادهای نهفته در میان نوجوانان شود.

فرهنگسرا اميد

همشهری آنلاین_پروانه بهرام‌نژاد: برای این منظور، باشگاه نوجوانی «پیرنگ» با هدف خودشناسی درونی شخصیتی و شکوفایی استعدادهای نوجوانان در فرهنگسرای امید راه‌اندازی شده است. این باشگاه از چندی پیش عضوگیری از همه نوجوانان شهر تهران را شروع کرده و قرار است اعضای باشگاه فعالیت‌های متعددی در فضای امن و دوستانه انجام دهند و محفلی برای گردهمایی نوجوانان در فضای سالم و فرهنگی باشد. البته فعلاً به دلیل شیوع ویروس کرونا عمده فعالیت‌های باشگاه نوجوانی در فضای مجازی تدارک دیده شده‌است.  

هنوز زمان زیادی از راه‌اندازی باشگاه نوجوانی «پیرنگ» در فرهنگسرای امید نگذشته و اطلاع‌رسانی درباره نحوه عضوگیری و فعالیت‌های این باشگاه به اخبار پراکنده در رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی خلاصه شده است. این موضوع را با تعدادی از نوجوانان محله در میان می‌گذاریم.

«رضا مرادی»، از نوجوانان ساکن خیابان 17شهریور از طریق شبکه‌های اجتماعی از راه‌اندازی این باشگاه مطلع شده است. او می‌گوید: «خیلی خوشحالم که این باشگاه راه‌اندازی شده است. من فقط شنیده‌ام این باشگاه راه‌اندازی شده و از جزئیات برنامه‌های آن خبر ندارم. اگر مسئولان بیشتر اطلاع‌رسانی کنند عالی می‌شود.» «حسن سعادتی» دیگر نوجوان ساکن این محله است که می‌گوید: «اگر این باشگاه برای نوجوانان برنامه‌های تفریحی و استعدادیابی برگزار کند، من حتماً شرکت می‌کنم.»

  • ایجاد نشاط اجتماعی برای شهروندان

باشگاه نوجوانی «پیرنگ» از سوی مجموعه فرهنگی فرهنگسرای امید ایجاد شده‌است. فرزانه دوستی مدیر فرهنگی هنری منطقه 13 و رئیس فرهنگسرا درباره این باشگاه می‌گوید: «فرهنگسرای امید به واسطه مأموریت‌کاری خود در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برنامه‌های ویژه‌ای برای امیدآفرینی و ایجاد نشاط اجتماعی در میان شهروندان دارد که یکی از این اقدامات، راه‌اندازی باشگاه نوجوانی «پیرنگ» است. این باشگاه محفلی برای گردهمایی نوجوانان در فضایی سالم و فرهنگی است تا مسیر خودباوری و شکوفایی استعدادهای نوجوانان را هموارتر سازد.»

به گفته وی در این باشگاه که با هدایت خود نوجوانان شکل می‌گیرد، جمعی از کارشناسان فرهنگی، روان‌شناسان اجتماعی و فعالان حوزه نوجوان حضور دارند و کمک می‌کنند تا نوجوانان به شناخت دقیق‌تری از خودشان برسند. یکی از ابعاد این موضوع، توجه به کشف استعدادهای درونی است که موجب می‌شود این گروه بتوانند برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای آینده خود داشته باشند. علاوه بر این، کنار هم قرار گرفتن نوجوانان باعث می‌شود که تجربیات‌شان را به اشتراک بگذارند و به عبارت دیگر این باشگاه، محفلی را برای گفت‌وگو و انتقال انرژی‌های مثبت میان نوجوانان فراهم می‌کند. 

  • فعالیت برای 10 تا 15 ساله‌ها

رایگان عضو باشگاه پیرنگ شوید

بسیاری از نوجوانان از مراقبت‌ها و دغدغه‌هایی که والدین برایشان دارند، ابراز نگرانی یا ناراحتی می‌کنند. باشگاه پیرنگ در فضایی دوستانه تلاش می‌کند به این نگرانی‌ها پاسخی دقیق بدهد. دوستی دراین‌باره می‌گوید: «برای مثال گفت‌وگوی نوجوانان با دغدغه‌های مشترک می‌تواند درک آنان نسبت به نگرانی‌های والدین را بالاتر برده و یکی از چالش‌های اصلی بین فرزندان و خانواده‌ها را برطرف کند. علاوه بر این، مقطع حساس بلوغ، نیازهای خاصی را برای نوجوانان از نظر فکری و شخصیتی ایجاد می‌کند. اگر بتوان پاسخ‌های روشن و مستدلی به این نیازها داد از بسیاری از آسیب‌های بعدی که یکی از مهم‌ترین آنها حس ناامیدی است، جلوگیری می‌شود.» 

  • فعالیت باشگاه در فضای مجازی

به دلیل شیوع ویروس کرونا و برای جلوگیری از هرگونه ایجاد خطر برای خانواده‌ها، فعلاً عمده فعالیت‌های باشگاه نوجوانی در فضای مجازی تدارک دیده شده است اما پس از رفع بیماری امکان برگزاری برنامه‌ها در فضای حقیقی و برگزاری دورهمی‌های نوجوانی فراهم می‌شود. 

  • نحوه عضوگیری باشگاه

باشگاه نوجوانی «پیرنگ» ویژه نوجوانان 10 تا 15 سال است که در دو گروه دختران و پسران فعالیت خود را آغاز کرده است. علاقه‌مندان برای پیوستن به «پیرنگ» می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی peyrang. farhangsara.ir آمادگی خود برای عضویت در این باشگاه اعلام کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر باشگاه نوجوانی «پیرنگ» می‌توانند با شماره ۳۳۳۰۳۸۴۲ فرهنگسرای امید تماس بگیرند یا به نشانی میدان امام حسین(ع)، خیابان ۱۷شهریور، خیابان خشکبارچی، بوستان خیام مراجعه کنند. 

کد خبر 596052

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی