معاون درمان ستاد کرونای استان تهران گفت: آمار ابتلا در تهران از حالت نزولی خارج شده و حتی در برخی بیمارستان‌ها مراجعات سرپایی دوبرابر شده است. 

کرونا-بیمارستان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با اشاره به توقف روند نزولی آمار ابتلا به کرونا در استان تهران، گفت: آمارها در ۱۰ روز گذشته نشان‌دهنده آن است که متاسفانه نمودار ابتلا از حالت نزولی به حالت ثابت تغییر حالت پیدا کرده و حتی در برخی از بیمارستان‌ها آمار مراجعات سرپایی تا ۲ برابر افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که طی چند روز اخیر آمار بستری روزانه در بیمارستان‌های استان تهران به بالای ۳۰۰ نفر در روز افزایش یافته است، افزود: این در حالی است که این عدد به زیر ۲۰۰ نفر رسیده بود، بنابراین این افزایش آمار می‌تواند زنگ خطری برای وقوع پیک‌های بعدی بیماری محسوب شود.

افزایش ۲ برابری مراجعات سرپایی در برخی بیمارستان‌ها

دکتر توکلی با بیان این‌که در حال حاضر ۱۸۴۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان تهران بستری هستند، گفت: این رقم طی چند هفته گذشته به ۱۶۰۰ نفر هم رسیده بود. همچنین در برخی بیمارستان‌ها با افزایش ۲ برابری مراجعات سرپایی مواجه بودیم، بنابراین زمانی که در منحنی شیب نزولی ناگهان برای یک هفته این شیب نزولی ثابت شده و تا حدودی افزایشی می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای برای خیز منحنی به سمت افزایش آمار ابتلا و فعال شدن مجدد چرخه و زنجیره انتقال بیماری باشد.

وی درباره آمار فوتی‌ها نیز توضیح داد: آمار فوتی‌ها با تاخیر و چندین روز بعد از تغییر در منحنی ابتلا خود را نشان می‌دهد، با این حال آمار قطعی فوت ناشی از کرونا در تهران ۱۴ نفر در روز گذشته بوده است.

افزایش نرخ ابتلا و بروز بیماری در سنین زیر ۲۵ سال

دکتر توکلی نکته مهم بعدی را افزایش نرخ ابتلا و بروز بیماری در سنین زیر ۲۵ سال عنوان کرد و گفت: این مساله علل مختلفی دارد که در دست بررسی است، با این حال طبق بررسی‌های صورت گرفته، به عنوان نمونه در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهریور ماه ابتلای گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال ۸.۵ درصد کل بود که الان به ۹.۵ درصد افزایش یافته است، 

همچنین ابتلا در سنین پایین‌تر از ۲۵ سال ۰.۶ درصد بود که به ۱.۲۵ درصد افزایش یافته است، به عبارت دیگر در میزان ابتلای زیر ۲۰ ساله‌ها با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی ابتلا روبه‌رو بوده‌ایم.

انتقاد از بازگشایی مدارس بدون رعایت پروتکل‌ها

این عضو هیات علمی دانشگاه نکته مهم بعدی را بازگشایی مدارسی دانست که استانداردهای لازم را برای رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی ندارند و ادامه داد: متاسفانه این شرایط می‌تواند منجر به ابتلای کودکان و کادر مدارس شود که اگرچه علائم در کودکان کمتر است ولی ناقلان بسیار خوبی برای ویروس کرونا به شمار رفته و باعث فعال شدن بالای چرخه ویروس می‌شوند.

دکتر توکلی با بیان این‌که هنوز تاثیر بازگشایی مدارس در افزایش آمار ابتلای کودکان بررسی نشده است، افزود: این آمار باید ناحیه به ناحیه استخراج شود، چراکه سطح رعایت پروتکل‌ها در نواحی مختلف متفاوت است و نمی‌توان یک آمار را به صورت کلی و دقیق اعلام کرد.

مهم‌ترین علل تاثیرگذار بر فعال شدن چرخه انتقال بیماری

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ساده‌انگاری شرایط، بروز رفتارهای پرخطر و کاهش محسوس سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مهم‌ترین علت افزایش مجدد آمار دانست و گفت: با وجود تاثیر مطلوب رعایت پروتکل‌ها و اعمال محدودیت‌های کرونا و همچنین اجرای طرح محله‌محور مقابله با کرونا در ایجاد شیب نزولی آمار ابتلا و فوتی‌ها در سطح استان تهران، ولی ساده‌انگاری‌ها از سوی برخی شهروندان و همچنین بازگشایی‌های شتابزده می‌تواند منجر به شعله‌ور شدن مجدد اپیدمی و افزایش بار بیماری در سطح جامعه شود.

دکتر توکلی با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی مجدد و ترویج اصول بهداشتی و پروتکل‌ها در سطح جامعه افزود: در مقطع کنونی تنها راه نجات جامعه از افزایش آمارها و همچنین عواقب و تبعات خطرناک اپیدمی، رعایت پروتکل‌ها و تداوم محدودیت‌هاست، بنابراین باید برای حفظ سلامت خود و اطرافیان همچنان بر رعایت پروتکل‌ها و اصول بهداشتی پافشاری کنیم.

سطح رعایت پروتکل‌ها به میزان محسوسی افت پیدا کرده است

وی با بیان این‌که رصد و بررسی شرایط نشان می‌دهد متاسفانه طی چند هفته اخیر سطح رعایت پروتکل‌ها به میزان محسوسی افت پیدا کرده است، گفت: مشکل اصلی و بزرگ‌ترین تهدید در شرایط فعلی آن دسته از شهروندانی هستند که بدون توجه به پروتکل‌ها و با ساده‌انگاری در حال حاضر رفتارهای پرخطر و کاملا مغایر با ضوابط بهداشتی را انجام می‌دهند. 

متاسفانه ترددهای شبانه، حضور در رستوران‌ها، مال‌ها و مراکز تجاری بزرگ، میادین تره‌بار و از همه مهم‌تر اجتماعات و دورهمی‌های خانگی مجددا افزایش یافته که همین عدم رعایت‌ها بیشترین تاثیر را بر فعال شدن زنجیره انتقال بیماری و افزایش آمار ابتلا دارد.

وی همچنین مجددا ضمن انتقاد از بازگشایی مدارس و برخی دیگر از بازگشایی‌های شتابزده مانند سینما و تئاتر یا استخرها توضیح داد: تمامی این رفتارها در مجموع ازدحام‌هایی را ایجاد کرده که منجر به تشدید و تقویت چرخه و زنجیره انتقال ویروس می‌شود و اگر با همین شرایط و رفع محدودیت‌ها پیش رویم مطمئنا وقوع پیک چهارم قطعی است.

احتمال بازگشت محدودیت‌ها از هفته آینده

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با بیان این‌که حساسیت این موضوع از سوی ستاد بارها مطرح شده است، گفت: احتمالا تا هفته آینده و برای پیشگیری از بروز پیک‌های بعدی و شرایط ناگوار اپیدمی، برخی محدودیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های کرونایی اعمال خواهد شد.

وی مهم‌ترین مساله تاثیرگذار در کنترل اپیدمی را اطلاع‌رسانی دقیق برای ترویج مردم نسبت به تداوم رعایت پروتکل‌ها و عدم ساده‌انگاری شرایط دانست و افزود: به موازات این مساله ستادهای کرونا و مسئولان نیز برنامه‌ریزی‌هایی برای پیشگیری از وقوع مجدد پیک اپیدمی خواهند داشت.
 

کد خبر 582409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار