وزیر بهداشت با بیان این‌که باید خانه به خانه دنبال ویروس کرونا برویم و تست بگیریم، گفت: امروز ابزار گسترده‌ای برای مبارزه با بیماری داریم.

سعید نمکی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از تسنیم، سعید نمکی وزیر بهداشت در جلسه ستاد منطقه‌ای کرونا با بیان این‌که خوشحالم در یک ماه گذشته دو بار به استان کرمان سفر کردم، گفت: یک بار در مراسم سالگرد شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی و یک بار در سالروز ورود تاریخی امام به کشور به این استان آمدم.

وی با بیان این‌که کم شدن آمار کرونا در کشور برگ زرین دیگری برای نظام جمهوری اسلامی بود که می‌توان با وفاق و همدلی و روحیه جهادی و تجربه دوران دفاع مقدس حماسه‌ای را خلق کنیم که در تاریخ اپیدمی‌های جهان ماندگار شود افزود: از همه کسانی که در این مسیر تلاش و کمک کردند قدردانی می‌کنم.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با قدردانی از مردم و کسبه‌ای که روزهای سخت کرونا محدودیت‌ها را تحمل کردند ادامه داد: حتی یک مرگ هم برای ما غم‌انگیز است، اما دستاوردهای امروز را باید به این مردم تبریک گفت.

وی با بیان این‌که ما برای مرگ هیچ شهروندی در هیچ جای دنیا احساس شادمانی نمی‌کنیم، گفت: دو رقمی شدن مرگ‌ها دستاوردی است که در سالروز ورود امام خمینی(ره) و پیروزی انقلاب اسلامی باید آن را به این مردم تبریک گفت.

نمکی با اشاره به این‌که این دستاورد بزرگی بود، افزود: اما ما و همکارانمان همواره نگران بازگشت موج جدید بیماری هستیم. این ویروس پیچیده هر روز از خودش چهره‌های بسیار متفاوت و موزیانه‌ای را نشان می‌دهد و با جهش‌هایی که در اقصی نقاط جهان از خودش نشان داده همه را نگران کرده است و همه گران هستند که با یک خیز جدید بیماری مواجه شوند.

وزیر بهداشت با بیان این‌که ما تمام حواسمان را جمع کردیم که به دام یک تله هولناک جدید نیفتیم توضیح داد: این نگرانی وجود دارد که ساده‌انگاری، عادی‌انگاری و بی‌توجهی به خطر بیماری ما را دچار خیز چهارم بیماری در کشور کند.

وی با اشاره به این‌که اگر دچار خیز چهارم بیماری شویم ارتفاعی به مراتب بیشتر و سرعت انتشار آن به مراتب بیشتر خواهد بود، گفت: این همدلی و وفاق و سرمایه ملی را به عنوان یک دستاورد بزرگ که با کمک همه از جمله بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌ها محقق شده است باید حفظ کنیم و این طرح محله‌محور استمرار داشته باشد.

نمکی با بیان این‌که بعد نشستی که در محضر رهبر معظم انقلاب داشتیم سرفصل جدیدی در مبارزه با ویروس کرونا آغاز شد، گفت: باید وضعیت موجود را حفظ کنیم و این همدلی و وفاق را نشکنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به این‌که این سرمایه بزرگ ملی می‌تواند در همه بحران‌ها به عنوان یک ابزار بسیار کارآمد به کار ‌آید، افزود: همدلی و وفاق ایجاد شده را نباید سست کنیم و آن را برای روزهای سخت و پربحران این مملکت به عنوان یک زیرساخت نگه داریم.

وی با بیان این‌که توصیه من این است که شعله‌های کوچک بیماری در اقصی نقاط کشور را خاموش کرده و امروز که آمار ما کاهش یافته است از این فرصت طلایی استفاده کنیم، گفت: باید مراقب بود تا این شعله‌های کوچک آتش به دامن سلامتی ما نیندازد.

نمکی با بیان این‌که همان‌طور که حاج قاسم خانه به خانه به دنبال داعش رفت ما هم باید خانه به خانه به دنبال ویروس کرونا برویم و تست بگیریم ادامه داد: امروز ابزار گسترده‌ای برای مبارزه با بیماری داریم.

وزیر بهداشت با بیان این‌که تقاضا دارم امروز با ورود بخش خصوصی تست‌های سریع را افزایش داده و کانون‌های کرونا را شناسایی کنیم، گفت: کارهای زیادی انجام شده هر چند هنوز هم امکانات ما در حد مطلوب نیست.

وی با بیان این‌که پیامی دارم به بازرگان فعال این عرصه که در شرایط کرونایی فکر می‌کنند می‌توانند در این آشفته بازار سوار موج اقتصادی شوند، افزود: این افراد بدانند که وزیر بهداشت این اجازه را به آنها نمی‌دهد.

نمکی با بیان این‌که من همان کسی هستم که در زمان سرپرستی دکان بعضی‌ها را در سازمان غذا و دارو و هیئت امنای ارزی بستم ادامه داد: در آن زمان به من گفتند مگر رأی نمی‌خواهی و من گفتم من آبرو می‌خواهم.

وزیر بهداشت با بیان این‌که روز قیامت خداوند از من می‌پرسد تو که به این فساد اشراف داشتی رضایت من را با چه کسی و چه چیزی معامله کردی، گفت: اجازه نمی‌دهیم در این ایام پر بلا عده‌ای دکان تازه برای خود باز کنند.

وی با اشاره به این‌که روز اول با خدا بیعت کردم به مصلحت‌اندیشی مانع نشود تا چیزی را به مردم نگویم، افزود: الان هم می‌گویم هم واکسن داخلی را دنبال می‌کنیم هم واکسن خارجی را و از مطمئن‌ترین منابع واکسن را تامین کرده و آن را وارد می‌کنیم.

نمکی توضیح داد: به کوری چشم بعضی‌ها واکسن را اول به خانواده خودمان می‌زنیم تا مردم بدانند سلامت آنها از هرچیزی برای ما مهم‌تر است.
 

کد خبر 582291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی