وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور از خیز ملایم موارد سرپایی کووید۱۹ در برخی استان‌ها و از جمله تهران خبر داد و در عین حال درباره اقدامات انجام‌شده برای تامین واکسن کرونا توضیح داد.

سعید نمکی - وزیر بهداشت

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س)، در گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در دنیا و ایران گفت: متاسفانه باز هم جهان در التهاب بیماری کووید ۱۹ گرفتار است و باز هم متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته آمریکا با ۳۶۳۲ مرگ، انگلیس با ۱۴۴۹، برزیل با ۱۲۴۰، آلمان با ۹۹۰ مرگ، اسپانیا با ۷۲۴ مرگ، ایتالیا ۴۳۹، فرانسه ۴۸۵ مرگ و... شبانه روز تلخی را گذراندند.

وی درباره آمار فوتی‌های کرونا در ایران در ۲۴ ساعت گذشته گفت: در کشور ما گرچه آمار فوتی‌ها زیر صد و دو رقمی است و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۷۹ مرگ، ثبت شد که امیدواریم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اقدامات انجام شده، روند کاهشی را شاهد باشیم.

خیز ملایم بیماران سرپایی کرونا در تهران و برخی استان‌ها

وزیر بهداشت ادامه داد: ایران گرچه در شرایط بسیار سختی است اما باز هم افتخارآفرین در این عرصه است و در قالب طرح شهید سلیمانی با همه هم پیمانان جلو می‌رویم. ما خوشبختانه توانستیم بیماری را در کشور مهار و کنترل کنیم، اما آنچه باعث نگرانی بنده و همکاران شده آن است که با کاهش رعایت پروتکل‌ها و عدم پایبندی به موازین و مقرراتی که ما برای فاصله‌گذاری‌ها اعلام کردیم، خیز ملایمی را در میزان بیماران سرپایی در برخی استان‌ها مشاهده می‌کنیم. 

در تهران نیز گزارش‌هایی که دریافت می‌کنم آغاز یک خیز ملایم در تعداد بیماران سرپایی است و مطمئنا بعد از آن در افراد مبتلای بستری است و در هفته‌های بعد ممکن است با افزایش مرگ و میر همراه باشد. باز هم تقاضا می‌کنیم رعایت پروتکل‌ها را فراموش نکنند.

کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور

وی با اشاره به تقشه کشور ادامه داد: نقشه آتشین روزهای قبل امروز بدل شده به یک نقشه بسیار فرحبخش‌تر نسبت به روزهای گذشته و امیدوارکننده‌تر برای مردم و عزیزان مضطرب در نظام سلامت. امیدوارم با رعایت پروتکل‌ها این اضطراب را از جامعه درمانی کمتر کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز متاسفانه هنوز هم به شدت زیر میزان قابل قبول است.

مورد جدیدی از کرونا جهش‌یافته نداریم

وی با اشاره به ویروس جهش‌یافته کرونا نیز گفت: از ویروس موتاسیون یافته در کشور خوشبختانه غیر از آن مواردی که پیش از این گزارش کرده بودیم مورد جدیدی نداریم و تمام هم و غم ما باز کردن چشم‌ها در مرزها و گذرگاه‌های کشور است تا ورودی‌ها را چک کنیم و مورد جدید این ویروس جهش یافته رصد و ردیابی شود. خوشبختانه نه در خیز استان‌های داخلی و نه در ورودی‌ها به کشور، موتاسیون جدیدی را هنوز دریافت نکرده ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اقدامات سختگیرانه‌تری را شروع کردیم. در ارتباط با ترددها و گشتن خانه به خانه و پیدا کردن خوشه‌های آلودگی و شعله‌های کوچک بیماری تا بتوانیم زودتر موارد را تشخیص دهیم و از دامن گیر شدن آتش بیماری جلوگیری کنیم.

واکسن را سیاسی نکنید

وی افزود: لازم است برای مردم در رابطه با واکسن توضیح دهم؛ سوالی که عده‌ای با خیراندیشی یا کج‌اندیشی در ذهن مردم ایجاد کردند. مردم باور دارند وزارت بهداشت و وزیر بهداشت نه سیاسی هستند نه سیاست‌زده. از روز اول گفتم که وزیر بهداشت همه مردم ایران هستم و همکارانم خدمتگزار همه اقشار مردم؛ برای اصولگراها، اصلاح طلب‌ها، معتدل، بدون خط، شیعه، سنی، زرتشی، کلیمی، مسیحی و حتی زندانیان محکوم به اعدام خود را مکلف به خدمت وحمایت از سلامت می‌بینیم. خواهشم آن است مواردی که دنبال می‌کنیم را سیاسی نکنند و واکسن هم از جمله همین موارد است.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر کسانی برای صندلی‌هایی چه در نظام صنفی و چه بالاتر از آن خواب‌هایی دیدند؛ اگر ملت ایران آنها را پذیرفت که مبارک باشد، اما خواهشم آن است مسائل واکسن و سلامت را سیاسی نکنید.

آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌ای در زمینه واکسن کرونا گفت: بزرگ‌ترین هدفمان آن است که بتوانیم واکسن ایرانی بسازیم. در این زمینه مطمئن بودیم در رزوهای سخت با تقاضاهای بالای دنیا، ظرفیت واکسن سازهای دنیا به اندازه واکسیناسیون ۱۰ درصد مردم جهان هم نخواهد بود. به همین دلیل از روز اول با تکیه بر دانش داخلی سعی کردیم شرکت‌های داخلی را گرد یکدیگر آوریم و این حرکت با قدرت شروع شد و اولین گروه اجازه مطالعات بالینی را گرفتند و هر روز هم نتایج آن را بررسی می‌کنم. 

اوایل هفته آینده مجموعه رازی که اجازه تست بالینی را گرفته، نیز فعالیتش را شروع خواهد کرد. مجموعه سوم نیز در دست پیگیری است. واکسن مجموعه پاستور نیز با انتقال دانش فنی، فاز سوم را دارد دنبال می‌کند.

تحویل ۴.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنیکا در فوریه

وزیر بهداشت با اشاره به واکسن‌هایی که ایران قصد واردات آن را دارد، گفت: مجموعه آسترازنیکا تحویل ۴.۲ میلیون دوز واکسن را در قالب کووکس در فوریه شروع می‌کند. در کنار آن قرار بود از اسپوتنیک نیز وارد کنیم که حرف‌هایی درباره آن زدند. 

سیاست ما آن بود واکسنی که می‌خواهیم ثبت کنیم در چند کشور موجه ثبت و مصرف شده باشد و کلینیکال ترایال در سه فاز را گذرانده باشد. اسپوتنیک اکنون در کشورهایی نظیر برزیل، ویتنام، آر‍ژانتین، بولیوی، مجارستان، روسیه، بلاروس و... مصرف می‌شود و مصرف شده است. 

واکسن چین نیز در امارات، بحرین، مصر، مجارستان، عراق، اردن، مراکش، پاکستان، اندونزی و.... ثبت شده و دارد مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: واکسن دو کمپانی هندی نیز در جاهای مختلف ثبت شده و امیدواریم در بهمن ماه با پیگیری‌های مستمر رئیس جمهوری و همراهی بانک مرکزی و وزارت راه در حمل ونقل واکسن، بتوانیم هر چه زودتر از منابع مورد تایید کشور، واکسن را وارد کرده و تزریق را به گروه‌های آسیب‌پذیر با رعایت اولویت‌ها شروع کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد: مردم وزارت بهداشت و وزیر بهداشت را قبول دارند و بدانند که ما خدمتگزاران آمدیم برای فدا شدن و زحمت کشیدن و لیاقت این مردم فراتر از این‌هاست.

وزیر بهداشت افزود: مطمئن باشید از مطمئن‌ترین منابع واکسن را وارد خواهیم کرد. واکسن ایرانی هم در بهار آینده با موفقیت تقدیم ملت بزرگوار و شریف ایران خواهد شد.
 

کد خبر 582947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار