شهرها و محله‌ها از عناصر و اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که با افزایش جمعیت و توسعه شهرها به بازنگری در زمینه فرهنگ و قواعد زیباشناسانه شهری نیاز دارند.

صفحه دوم

یکی از این اجزای تأثیرگذار که سال‌ها به فراموشی سپرده شده «پیاده‌رو» ‌ها هستند. مسیرهای انسان‌رویی که قربانی تولید انبوه خودرو و سیاست‌های غیرکارشناسی شده‌اند و از پویایی و عملکرد واقعی خود وامانده‌اند. احیای این جزء از شهر و محله‌ها با حفظ همه ویژگی‌های طبیعی و انسانی در سایه هویت اجتماعی و محلی صورت خواهد گرفت. هویتی که از ابعاد گوناگون تجاری، مذهبی، تاریخی، اداری و مسکونی بودن معابر و عرصه‌های عمومی نشئت می‌گیرد و به‌تدریج با پیاده‌گستری بر توسعه پایدار آن محدوده تأثیر خواهد گذاشت. چراکه پیاده‌روی و فرصت گذراندن شهروندان در محیط‌هایی که با توجه به عملکردشان دسته‌بندی شده‌اند به غنای بافت فرهنگی آن مکان کمک شایانی می‌کند. این غنا هم از کمیت و کیفیت تعاملات و ارتباطات ساکنان آغاز می‌شود.

بنابراین می‌توان با پژوهش، برنامه‌ریزی و تدوین سند گسترش عرصه‌گشایی‌های پیاده‌سوار، آثار منفی حذف پیاده‌روها بعد از انقلاب صنعتی، ورود به دوران بزرگراهی و رواج مدرنیسم را خنثی کرد. این میان بخش مهمی از شیوه احیای فیزیکی و معنوی پیاده‌روها به معرفی و شناساندن قوانین حرکت پیاده‌ها و حقوق آنها در این مسیر عمومی بازمی‌گردد. قوانین و حقوقی که اغلب اوقات از سوی سواره‌هایی مانند موتورسواران نادیده گرفته می‌شود و ایمنی عابران به‌عنوان نخستین و مهم‌ترین ویژگی یک پیاده‌روی استاندارد را از بین می‌برد. مسئولان شهری با ایجاد راهکارهای رونق پیاده‌روها از رنگ و نور گرفته تا مدیریت طراحی آن و مدیران قضایی با پیگیری چگونگی اجرای قوانین مرتبط با پیاده‌روها در این بخش می‌توانند مؤثر عمل کنند.

نتیجه این مؤثر بودن را می‌توان در زیست‌پذیری و هماهنگی با ملاحظات طبیعت شهری دید. بنابراین توسعه پیاده‌روهای شهری پاسخی درخور و دموکراتیک (شهروندان با بضاعت مالی متفاوت) به نیاز روزافزون جامعه شهری از جمله آلودگی‌های فراوان زیست‌محیطی، کمبود سرانه‌ها و فضای سبز، ناایمن بودن، نامناسب بودن برای ایجاد محیطی برای جنب‌وجوش و کسب و کار است که از نابه‌سامانی‌های کالبدی شهر و محله می‌کاهد.

کد خبر 582220

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار زیر پوست شهر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها