رئیس پلیس فتای غرب استان تهران با اشاره به استمرار ارسال کلیپ‌های «مومو» برای برخی کاربران به خصوص دانش‌آموزان گفت: والدین در این خصوص دقت بیشتری داشته باشند و تهدیدات ارسال‌کنندگان کلیپ‌های مومو را جدی نگیرند و استرس و اضطراب را به فرزندان خود منتقل نکنند.

مومو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سرهنگ سید نظام موسوی رئیس پلیس فتای غرب استان تهران اظهارکرد: در روزهای اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش «مومو» در سطح برخی استان های کشور بوده ایم و برخی کاربران که بیشتر آنان دانش‌آموز بوده اند، پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند. دریافت پیام‌ها و کلیپ‌های چالش «مومو» بیشتر از طریق اپلیکیشن واتساپ صورت گرفته است.

او گفت: رسیدگی به ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های موسوم به مومو به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار دارد و به زودی افراد داخلی که هدف‌شان اذیت و آزار دانش آموزان بوده است، گرفتار قانون می‌شوند.

سرهنگ موسوی از والدین درخواست کرد در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با او صحبت کنند و نگرانیش را کاهش دهند چراکه والدین درک بهتری نسبت به تهدیدات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارند.

وی گفت: مومو یک اکانت واتساپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس ازسوی مومو دریافت می کند و پس از شروع به گفتگو از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتارهای خطرناک دعوت می شود.

موسوی افزود: برخی کاربران واتساپ از حساب های کاربری با شماره ایرانی و بعضا خارجی پیام هایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آنان خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند. بررسی های گسترده پلیس فتا نشان می‌دهد که عمده این پیام ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است.

رئیس پلیس فتای غرب استان تهران ادامه داد: متاسفانه برخی خانواده‌ها در پی ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکارهای فنی و صحبت کردن با آنان نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده‌اند.

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران، موج جدید مزاحمت‌های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش‌آموزان در بستر اینترنت عنوان کرد و گفت: پلیس فتا پیشتر در خصوص خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتساپ هشدار داده بود ولی متاسفانه همچنان شاهدیم که کلاس‌های مجازی به جای برنامه «شاد» در بستر واتساپ تشکیل می‌شود و والدین مجبورند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام‌رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع زمینه این گونه مشکلات را فراهم کرده است.

موسوی از والدین و معلمان خواست که به هیچ وجه دانش‌آموزان را به استفاده از پیام‌رسان های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر غیر از شبکه «شاد» بود، از پیام رسان های داخلی استفاده کنند.

وی مراقبت از داده های خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راهکار اصلی پیشگیری از این مشکلات دانست و گفت: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین با ارائه آموزش های لازم به دانش‌آموزان از بروز اینگونه مشکلات پیشگیری کنند.

موسوی همچنین از هموطنان خواست: هرگونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir یا شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ در میان بگذارند.

کد خبر 560357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار