از پروژه‌های مهمی که این روزها در منطقه ۱۵ کلید خورده، ساخت مجموعه چند منظوره «ری فورت» در محله کیانشهر است.

كيانشهر صاحب مركز تجاري جهاني ميشود

همشهری آنلاین_سارا جعفرزاده: محله کیانشهر که در ناحیه ۳ شهرداری منطقه ۱۵ واقع شده قبل از این هیچ مرکز خرید جامع و چند منظوره‌ای نداشت. مجموعه ری فورت در ۲ بخش شمالی و جنوبی ساخته می‌شود و واحدهای مختلفی مانند هتل و تالار پذیرایی و نمایشگاه خودروهای کلاسیک دارد. بنا به گفته کارشناسان و مدیران شهری، در آینده نزدیک شاهد فعالیت این مرکز تجارت جهانی در محور فداییان خواهیم بود که از پیامدهای مثبت آن می‌توان به رشد و رونق اقتصادی منطقه اشاره کرد.

در واقع می‌توان گفت با بهره‌برداری از این مجموعه، شاهد تغییرات وسیعی در منطقه ۱۵ به‌ویژه محله کیانشهر خواهیم بود. مسئولان شهری معتقدند این پروژه با استقبال شهروندان منطقه و جنوب‌شرق و شهروندانی از دیگر نقاط پایتخت مواجه خواهد شد. در گزارش زیر، به جزئیات این پروژه پرداخته‌ شده که خواندن آن خالی از لطف نیست.

یکی از مواردی که در سال‌های اخیردر شهر تهران مورد توافق مدیران شهری بوده و هست، کم کردن فاصله و شکاف بین مناطق شمال و جنوب پایتخت است. نشانه‌های این رویکرد را در بخش‌های زیادی از جنوب شهر از جمله منطقه ۱۵ می‌توان دید. وقتی وارد برخی از نقاط این منطقه می‌شویم تصور اینکه در جنوب‌شرقی پایتخت هستیم تا حدود ی سخت می‌شود، چون یکی از اقدامات مثبتی که طی سال‌های اخیر در حوزه ساخت‌وساز در این منطقه اتفاق افتاده، اجرای نماهای مدرن و ساخت بناهایی مطابق با استاندارد شهرسازی و معماری است.

از طرفی برخی اقدامات شهرداری منطقه ۱۵ در حوزه شهرسازی، از سوی کارشناسان این حوزه مثبت و مطلوب ارزیابی و باعث شده تا حدود زیادی کیفیت زندگی شهروندان در این منطقه ارتقا پیدا کند. کارشناسان می‌گویند ساخت‌وسازهای مدرن در این منطقه باعث حذف مرز بالای شهر و پایین شهر شده است.

از اقدامات مهم در این زمینه می‌توان به تعریف پروژه‌های فرا منطقه‌ای از جمله بزرگراه شهید نجفی رستگار و ساخت عریض‌ترین پل موتورسوار در این منطقه اشاره کرد. اخیراً هم تعریف پروژه چند منظوره «ری فورت» مهر تأییدی است بر این رویکرد مدیریت شهری که برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان ساکن در این بخش از شهر صورت گرفته است. مسئولان و کارشناسان شهری معتقدند بدون شک بهره‌برداری از مجموعه چند منظوره «ری فورت» تحول بزرگی در منطقه ۱۵ خواهد بود.  

 • پروژه محرک توسعه 
مهدی صفدری/معاون شهرسازی و معماری شهردار منطقه 15

این روزها پروژه‌های محرک توسعه بسیاری در منطقه ۱۵ کلید خورده است. در نگاه اول، باید بدانیم عبارت «پروژه‌های محرک توسعه» به کدام دسته از طرح‌های شهری اطلاق می‌شود؟ «مهدی صفدری» معاون شهرسازی و معماری شهردار منطقه ۱۵ درباره «پروژه محرک توسعه» این‌گونه توضیح می‌دهد: «در تعریف این پروژه‌ها ما چند هدف را دنبال می‌کنیم.

تنها یکی از اهداف پروژه‌های محرک توسعه، دستیابی بازآفرینی شهری است. رویکردی که به‌عنوان یک راهبرد جامع، برای ایجاد تغییر در یک مکان با نشانه‌های زوال به کار می‌رود. در این زمینه، یکی از این پروژه‌های محرک توسعه، پروژه «ری فورت» است.» صفدری در این‌باره توضیح بیشتری می‌دهد و می‌گوید: «پروژه‌های محرک توسعه طرح‌های اجرایی هستند که شرایط منطقه ۱۵ را بهبود می‌بخشند و تصور اینکه در جنوب شهر قرار گرفته‌اید تقریباً غیرممکن می‌شود.

این پروژه در حال حاضر در قالب مجتمع چند منظوره تفریحی، توریستی، اقامتی و فرهنگی در محله کیانشهر کلید خورده است.» معاون شهرسازی و معماری شهردار منطقه ۱۵ می‌گوید: «پروژه‌های محرک توسعه دیگری هم قرار است در آینده در این منطقه کلید بخورد که باعث تغییرات و پیشرفت‌های گسترده‌ای در تمامی ابعاد از جمله شهرسازی، فرهنگی و اجتماعی، ایجاد اشتغال، رشد و رونق اقتصادی می‌شود و کیفیت زندگی در جغرافیای منطقه ۱۵ را بهبود می‌بخشد و دیگر شاهد کوچ شهروندان به مناطق دیگر و از بین رفتن تعلق خاطر در میان شهروندان نسبت به محله‌های این منطقه نخواهیم بود.»

 • ساخت مجموعه بزرگ گردشگری، تفریحی و تجاری 
وحیدرضا محمدی/شهردار منطقه 15

 پروژه مرکز تجارت جهانی «ری فورت» با هدف تأمین زیرساخت‌های منطقه و با رویکرد بازآفرینی محور فداییان اسلام با موافقت کمیسیون ماده ۵ در منطقه ۱۵ ساخته می‌شود.

«وحیدرضا محمدی» شهردار منطقه ۱۵ با اعلام این مطلب، درباره پروژه توضیحات بیشتری می‌دهد و می‌گوید: «پروژه محرک توسعه در زمینی به مساحت ۱۴ هزارمترمربع در محله کیانشهر با یکصد و ۵۰ هزارمترمربع زیر بنا در ۱۱ طبقه و با طراحی ویژه و دسترسی‌های مطلوب، در دو بخش شمالی و جنوبی شامل مراکز خرید، دفاتر اداری، واحدهای تجاری، هتل پنج ستاره، مراکز تفریحی فرهنگی مانند شهربازی، باغ کتاب، سینما، باغ‌وحش مینیاتوری، نمایشگاه خودروهای کلاسیک، پارکینگ طبقاتی و... طراحی شده است.»

او ادامه می‌دهد: «این پروژه توسط کمیسیون ماده ۵ از تمام جهات بررسی و به تصویب رسیده و بهره‌گیری از اراضی بلااستفاده و ناسازگار با محیط شهری برای توسعه گردشگری و سرزندگی اجتماعی و افزایش حس امنیت ساکنان محله و تقویت حس تعلق آنها به محله از مهم‌ترین مزیت‌های ساخت این پروژه است.» محمدی می‌افزاید: «این مجموعه را می‌توان ابزار قدرتمندی برای بهبود شرایط اقتصادی در منطقه ۱۵ دانست که به ایجاد هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی جدید، جذب گردشگران داخلی و خارجی، رشد اقتصادی و نیز توسعه و تسهیل فضای نوین کسب و کار برای شهروندان منجر می‌شود.»

 • امکانات رفاهی به محله می‌آید

«محمد اصلانی» یکی از ساکنان محله کیانشهر درباره ساخت پروژه ری فورت می‌گوید: «با شناختی که از محیط و اهالی کیانشهر دارم مطمئنم بهره‌برداری از این پروژه با استقبال اهالی مواجه خواهد شد. مدت‌هاست که از طریق بیلبوردهای تبلیغاتی در منطقه ۱۵ متوجه ساخت پروژه «ری فورت» شده‌ام.

در همین مدت هم اهالی کیانشهر با اطلاع‌رسانی شهرداری متوجه ساخت این مجموعه شده‌اند و امیدوارند با ساخت این مجموعه تحول عظیمی در محله ایجاد شود. با توجه به اینکه در کیانشهر تا پیش از ساخت این پروژه چند منظوره، مرکز تفریحی و رفاهی وجود نداشت، این روزها اهالی این محله از ساخت پروژه خرسند هستند. به این دلیل که ساکنان این محله به‌ویژه کودکان و نوجوانان می‌توانند از امکانات تفریحی و رفاهی این مجموعه بهره‌مند شوند و اوقات فراغت آنها تأمین شود. از طرفی با ساخت مجموعه حاضر، اهالی مجبور نیستند برای دسترسی به امکانات تفریحی مانند سینما به مناطق دیگر بروند و ساعت‌ها انتظار در ترافیک را به جان بخرند.»

 • بازگشت رونق اصناف به محور فداییان اسلام

«روزبه همراهی» یکی از کاسبان محله در صنف سنگ‌فروشان خیابان فداییان اسلام است و درباره رونق اقتصادی اصناف محور فداییان اسلام بعد از اتمام پروژه «ری فورت» می‌گوید: «با توجه به گستردگی این مجموعه چند منظوره و امکانات تفریحی مختلفی که دارد، بدون شک بعد از اتمام مراحل ساخت از همه جای پایتخت شهروندان برای بازدید از این مجموعه راهی منطقه خواهند شد و همین موضوع به‌صورت غیرمستقیم اصناف مختلف خیابان فداییان اسلام را به شهروندان معرفی می‌کند. در واقع ساخت این پروژه حرکت هوشمندانه‌ای است که باعث می‌شود رونق اقتصادی به محور فداییان بازگردد.» 

 • ترافیک اطراف پروژه مدیریت شود

یکی از نگرانی‌های اهالی کیانشهر در خصوص ساخت پروژه «ری فورت» مربوط به ترافیکی است که امکان دارد بعدها به‌واسطه این مرکز ایجاد شود. «مینا حسینی» از اهالی محله کیانشهر در این‌باره می‌گوید: «یکی از نگرانی‌های ساکنان محله در خصوص ترافیکی است که امکان دارد در روزهای پایانی هفته بعد از اتمام و بهره‌برداری این پروژه اتفاق بیفتد.

همان‌طور که می‌دانید اهالی شهرک شهید بروجردی سال‌هاست به دلیل وجود مرکز خرید زیتون با ترافیک سنگین و شلوغی در روزهای پایانی هفته دست و پنجه نرم می‌کنند. در صورتی‌که در پروژه ری فورت تأمین پارکینگ به اندازه کافی صورت نگیرد شاهد ترافیک در محور فداییان اسلام و محدوده کیانشهر خواهیم بود اما اگر ترافیک مدیریت شود این پروژه، حرکت مثبتی تلقی می‌شود.»

 • پروژه ری فورت را بیشتر بشناسیم

 زمین پروژه در خیابان فداییان اسلام، خیابان افشار نو، مقابل کیانشهر قرار گرفته است.  

 1.  پروژه ری فورت در بخش شمالی و جنوبی ساخته خواهد شد.  
 2.  طبقات منفی متعددی در این پروژه در نظر گرفته شده است.  
 3.  در طبقات منفی ساخت پارکینگ، هایپرمارکت و بازار صنایع‌دستی انجام می‌شود.  
 4.  در بخش جنوبی در طبقات اول تا پنجم فضای تجاری، پردیس فرهنگی و هنری، رستوران و سالن پذیرایی در نظر گرفته شده است.  
 5.  در بخش جنوبی در طبقات ششم تا نهم فضای اداری و هتل ساخته خواهد شد.  
 6.  در بخش شمالی سه طبقه منفی برای استفاده پارکینگ و مشاعات در نظر گرفته شده است.  
 7.  در بخش شمالی در طبقات اول تا نهم بخش تجاری، مذهبی و مرکز تفریحی ساخته خواهد شد.  
 8.  سینما و باغ کتاب برای شهروندان علاقه‌مند در این پروژه ساخته می‌شود.
 • خدیجه رضایی، کارشناس معماری و شهرسازی شهرداری منطقه ۱۵ /استفاده بهینه از اراضی ناکارآمد شهری 

پروژه «ری فورت» را می‌توان یکی از بی‌نظیرترین و نخستین پروژه‌های چند منظوره در منطقه ۱۵ دانست که تمام نیازهای شهروندان در داخل این مجموعه تأمین می‌شود و از طرفی با ساخت آن شاهد پیشرفت منطقه در همه ابعاد به‌ویژه رونق اقتصادی خواهیم بود. در واقع ساخت این پروژه می‌تواند باعث استفاده از اراضی مغفول مانده و بلااستفاده به بهترین نحو ممکن و از طرفی مانع شکل‌گیری فضای بی‌دفاع شهری شود.

شهر تهران در چند دهه اخیر با تغییرات گسترده اجتماعی، اقتصادی و فضایی روبه‌رو بوده است. تغییر در شیوه زندگی شهروندان موجب شده تا نیاز به خدمات جدید در شهر افزایش پیدا کند و خدمات پیشین نتوانند به تقاضای رو به رشد اجتماعی و اقتصادی آنان پاسخ مناسبی دهند. با توجه به این مسائل، پروژه‌ ری فورت برای استفاده از اراضی ناکارآمد شهری در ناحیه ۳ شهرداری منطقه ۱۵ و محله کیانشهر شمالی برای خلق فرصت‌های جدید اقتصادی و اجتماعی و گسترش فضاهای شهری تعریف شده است.

در این خصوص، بازآفرینی عرصه‌های شهری، از اهداف اصلی این پروژه است. به بیان دیگر، بازآفرینی عرصه‌های ناکارآمد شهری با ایجاد شبکه جدیدی از فضاهای عمومی با کیفیت و توسعه کسب و کارهای جدید موجب افزایش سرمایه‌گذاری در سطوح مختلف می‌شود. فضاهای طراحی شده در این پروژه به گونه‌ای هستند که سطوح مختلف توسعه‌دهندگان خرد، میانی و کلان را در برگرفته تا تمام گروه‌ها در فرایند توسعه و بهره‌برداری از آن نقش داشته باشند. ایجاد کسب و کارهای جدید در منطقه از دستاوردهای مهم این طرح به شمار می‌رود.

پروژه ری فورت با پوشش سطح گسترده‌ای از افراد ساکن در این منطقه و مناطق همجوار، در توسعه کسب و کارهای جدید و خدمات نوین نقش فعال خواهد داشت و با توجه به چشم‌انداز طرح، فضاهای مختلفی از جمله بازار صنایع‌دستی، بازار تولیدات محلی، باغ کتاب، سینما، نمایشگاه خودروهای کلاسیک، باغ‌وحش مینیاتوری، شهربازی، پارکینگ طبقاتی و پارکینگ عمومی در این پروژه تعریف شده که بهره‌برداری از آنها تأثیر مهم در توسعه و آبادانی منطقه خواهد داشت. ویژگی شاخص این پروژه ارتباط میان سطوح مختلف از طریق در نظر گرفتن فضاهای مختلف برای آنها در قالب یک پروژه محرک توسعه مختلط است.

با اتمام این پروژه شاهد اتفاقات فرهنگی مثبتی از جمله بهره‌مندی از باغ کتاب و اکران فیلم‌های روز در سینمای این مجموعه خواهیم بود. یکی از اقدامات مثبت در ساخت این پروژه در نظر گرفتن پارکینگ‌های عمومی است. طبق نظریه کارگروه فنی کمیسیون ماده ۵ شهرداری و ضمن تأیید کمیته شبکه معابر مقرر شده که محور خسروی و افشار نو تعریض شود.

برای تسهیل ارتباط در قسمت شمالی و جنوبی پروژه با رعایت ضوابط حقوقی و شهرسازی، ایجاد پل‌های ارتباطی با حداقل ارتفاع از روی گذر ۱۰‌متر بلا مانع است. پارکینگ‌های مورد نیاز مطابق گستره‌ها و مراکز تجاری، اداری و خدمات در مقیاس منطقه‌ای تأمین و ۵۰‌درصد مازاد نیز به‌صورت پارکینگ عمومی مورد استفاده قرار گیرد. قرار شده است فضای ورزشی و درمانی علاوه بر سطوح خدماتی و فرهنگی پروژه لحاظ شود. تأمین فضای سبز هم یکی از اقداماتی است که انجام خواهد شد.

 1. ۱۵۰۰۰۰ مترمربع مساحت زیر بنای پروژه ری فورت است.  
 2. ۱۴۰۰۰ مترمربع مساحت زمین پروژه ری فورت است.  
 3. ۱۱ طبقه در زمینه پروژه ری فورت ساخته خواهد شد.  
 4. ۳ طبقه منفی در ساخت این پروژه در نظر گرفته شده است.  

کد خبر 560140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار