عضو انجمن رادیولوژی ایران از افزایش چشمگیر تعداد مراجعات مردم به مراکز رادیولوژی در پاندمی کرونا برای انجام سی‌تی‌اسکن ریه خبر داد و گفت: سی‌تی‌اسکن خط اول تشخیص کرونا نیست.

سی‌تی‌اسکن ريه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مسعود پزشکی راد عضو انجمن رادیولوژی ایران امروز (دوشنبه ۷ مهر) با بیان اینکه سی‌تی‌اسکن خط اول تشخیص کرونا نیست، گفت: این روزها حجم مراجعان مردم برای انجام سی‌تی‌اسکن به مراکز رادیولوژی ۴ برابر افزایش یافته در حالی که ضرورتی به انجام این کار نیست.

وی اظهار داشت: یک نگرانی در جامعه عمومی ایجاد شده که باید برای تشخیص ابتلا به کرونا سریع‌تر سی‌تی‌اسکن انجام داد و این حجم زیاد مراجعات باعث شده فشار مضاعفی به پرسنل مراکز رادیولوژی در ارائه خدمات به وجود بیاید. مردم باید بدانند که سی‌تی‌اسکن به دلیل استفاده از اشعه ایکس عوارضی برای سلامت بدن دارد.

این رادیولوژیست به عدم رشد تعرفه خدمات رادیولوژی اشاره کرد و گفت: تعرفه خدمات رادیولوژی از سال گذشته تاکنون ۱۰ درصد رشد داشته در حالی که تحریم‌ها و افزایش ارز باعث شده امکانات و تجهیزات و حتی مواد اولیه به سختی توسط مراکز تهیه شود و این مساله کیفیت ارائه خدمات را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

پزشکی راد تصریح کرد: به عنوان مثال، قیمت یک دستگاه سونوگرافی سال گذشته ۲۵۰ میلیون تومان بود که مراکز رادیولوژی امسال آن را به بهای بیش از یک میلیارد تومان باید خریداری کنند. رادیولوژی از رشته‌هایی است که تجهیزات و دستگاه‌های آن وابسته به ارز بوده و فشار مضاعفی در تجهیز و تعمیر وسایل آن نیز به وجود آمده است.

وی به برگزاری همایش رادیولوژی به صورت مجازی اشاره کرد و گفت: با وجود همه‌گیری کووید-۱۹ در جهان از جمله ایران و ضرورت حفظ فاصله اجتماعی به منظور کنترل بیماری، برگزاری این کنگره امسال بدون تاخیر از ۱۳ تا ۱۶ آبان‌ماه به صورت مجازی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته داخلی و خارجی برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه تصویربرداری مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

پزشکی راد افزود: این همایش با محورهای تصویربرداری عروق، قفسه سینه، سیستم عضلانی - اسکلتی، زنان و مامایی در رادیولوژی برگزار می‌شود و امسال به دلیل مساله کرونا یک بخش اصلی از مباحث در مورد تصویربرداری و کرونا خواهد بود و اساتید و سخنرانان صاحب نام داخلی و خارجی مطالب را به دو صورت آنلاین در قالب وبینارهای روزانه و نیز به صورت آفلاین ارائه خواهند داد.

کد خبر 552926

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha