معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: در ۲ هفته گذشته در بسیاری از استان‌ها از جمله تهران و قم میزان ابتلا و بستریت کرونا دوبرابر افزایش یافته است.

كرونا در ايران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، شهنام عرشی معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز سه‌شنبه (اول مهر) گفت: در هفت ماه گذشته با پیک های متعدد کوچک و بزرگ اپیدمی کرونا در کشور مواجه بوده ایم و با توجه به افزایش موارد بستری و ابتلا به کرونا، موج دوم یا سوم اپیدمی کرونا را با توجه به وضعیت متفاوت استان‌ها از ۲ هفته گذشته در برخی استان‌ها می بینیم. علت این پیک جدید نیز تا حد زیادی به مسافرت ها و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، برگزاری تجمعات، عروسی ها، عزاداری ها و مراسم تدفین مربوط است.

وی گفت: همه این عوامل در بروز پیک جدید کرونا موثر بوده اما با توجه به زمان بروز آن می توان گفت تا حد زیادی به مسافرت‌های محافظت‌نشده مربوط است. امیدواریم مردم رعایت پروتکل ها را به خصوص استفاده از ماسک جدی بگیرند به خصوص اینکه در ۲ هفته گذشته آمار استفاده از ماسک در کشور از حدود ۸۵ درصد به حدود ۷۰ درصد رسیده، حدود ۱۵ درصد کاهش داشته و در برخی استانها از این هم کمتر است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره جهش ویروس کرونا گفت: مسائلی که در مورد جهش ویروس گفته می شود قابل تایید نیست. اهمیت زیادی هم ندارد. چه با ویروس جهش یافته مواجه باشیم و چه ویروس قبلی باشد، در هر صورت اصلی ترین روش کنترل و مهار این بیماری رعایت پروتکل های بهداشتی است. طبیعی است وقتی این ویروس به صورت فراگیر همه دنیا را درگیر کرده، جهش ویروس هم به وجود می آید اما این یک مساله علمی است و نیازی به اطلاع رسانی عمومی ندارد.

عرشی در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت محدودیت‌ها گفت: بسته به شرایط ممکن است برخی محدودیت ها در برخی شهرستان‌ها (کم یا زیاد) اعمال شود. در هر صورت با توجه به وضعیت بیماری و شرایط هر منطقه انواع اقدامات برای کنترل این بیماری انجام می شود اما یک تصمیم عام برای کل کشور نداریم. این مساله ربطی به فصل پاییز ندارد و در فصل تابستان هم افزایش محدودیت داشتیم.

وی درباره توزیع واکسن آنفلوآنزا با توجه به احتمال همزمانی اپیدمی آنفلوآنزا و کرونا گفت: تعدادی واکسن آنفلوآنزا در انبارهای وزارت بهداشت وارد شده و به محض اینکه وزارت بهداشت اعلام کند، درخواست اولیه وزارت بهداشت این بود که به صورت دولتی ۲.۵ میلیون دوز واکسن برای توزیع رایگان در شبکه بهداشتی وارد شود، این تعداد حدود ۱.۵ میلیون واکسن وارد شده است و بقیه آن به تدریج وارد می شود.

عرشی گفت: امکان اینکه همه واکسن مورد نیاز کشور یکباره وارد شود نیست چون نگهداری این واکسن ها نیازمند انبارهایی با زنجیره سرد و یخچال است، چنین انبار بزرگی که همه واکسن مورد نیاز کشور را نگهداری کند وجود ندارد بنابراین واکسن های مورد نیاز به تدریج وارد و توزیع می شود.

وی افزود: زنان باردار پرسنل بهداشتی و درمانی و افرادی که بیماری زمینه ای دارند در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا به صورت رایگان در شبکه بهداشتی هستند و سایر افراد از جمله سالمندان در مراحل بعد می توانند با کد ملی با از بخش خصوصی (داروخانه ها) این واکسن را با نرخ ارز دولتی تهیه کنند.

بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا در ماه‌های گذشته، بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۳۱ میلیون نفر را مبتلا کرده و حدود ۹۶۰ نفر را به کام مرگ برده است. در ایران نیز بر اساس  اعلام وزارت بهداشت تاکنون حدود ۴۲۵ هزار نفر به طور قطعی به این بیماری مبتلا شده و ۲۴ هزار و ۴۷۸ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

در ایران بعد از پیک اولیه کرونا در اسفند و فروردین و پیک دوم در خرداد و تیر، از حدود ۲ هفته پیش پیک جدید این بیماری و افزایش موارد ابتلا، بستری و فوت این بیماری به وجود آمده به طوری که ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرده تقریبا همه کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند. سیماسادات لاری سخنگوی وزیر بهداشت نیز اسامی ۲۴ استان را که در وضعیت قرمز هستند، اعلام کرد.

به گفته وی، استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند.استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

کد خبر 551354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار