سخنگوی وزارت بهداشت از افزایش روند ابتلا و بستری ناشی از کرونا در کشور خبر داد و آن را نتیجه رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی نظیر استفاده نکردن مردم و همچنین شاغلان صنوف و صنایع از ماسک دانست.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت و درمان درباره وضعیت ابتلا به کرونا با توجه به ورود به موج سوم بیماری گفت: با توجه به تعطیلی‌ها و سفرهای انجام‌شده و کاهش میزان استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های گذشته، متاسفانه شاهد افزایش روند ابتلا و بستری بیماران به علت ویروس کرونا هستیم.

وی افزود: استفاده از ماسک، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی اصول تاییدشده و مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با ویروس کروناست و در شرایطی که بیماری کوویدـ۱۹ هیچ واکسن و داروی اختصاصی ندارد، رعایت این اصول سه‌گانه تنها مواردی است که برای پیشگیری از بیماری باید رعایت شود.

لاری با اشاره به کاهش محسوس رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک از سوی مردم توضیح داد: براساس آخرین بررسی‌ها و آمارهای به‌روزشده در حوزه بهداشت محیط، میزان استفاده از ماسک توسط مردم در مراکز و اماکن عمومی ۵۹.۱۲ درصد گزارش شده که با کمال تاسف شاهد کاهش ۱۶.۴۵ درصدی میزان استفاده از ماسک نسبت به هفته قبل از آن هستیم. همچنین میزان استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی ۶۴.۲ درصد گزارش شده که کاهش ۸.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همچنین آخرین آمارها نشان می‌دهد که میزان استفاده از ماسک توسط شاغلان صنوف و صنایع ۶۳.۲۵ درصد و توسط کارمندان اداره‌ها و بانک‌ها ۸۲.۱۶ درصد است که متاسفانه شاهد روند کاهشی محسوس در میزان استفاده از ماسک در این گروه‌ها نیز هستیم.

به گفته لاری، کاهش استفاده از ماسک در حالی است که ویروس کرونا کاملا به رفتار اجتماعی ما بستگی دارد و به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست. این ویروس کاملا خود را با رفتار جامعه هماهنگ می‌کند و هرچه میزان استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کم باشد، میزان ابتلا و بستری به این ویروس افزایش خواهد داشت.

وی افزود: تنها توصیه مداوم به مردم، شست‌وشوی مداوم دست‌ها، استفاده بیشتر از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی است.
 

کد خبر 550951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار