آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور نشان می‌دهد میانگین فاصله تولد نخستین فرزند با زمان ازدواج مادرانی که در سال ۱۳۹۷ صاحب فرزند شده‌اند، در کل کشور ۳.۷ سال است.

بارداري

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، باروری مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر نوسانات جمعیتی است؛ رفتارهـای بـاروری یـک جامعه را به ‌روش‌های مختلفی می‌توان بررسی کرد. یکی از این روش‌ها بررسی فاصله ازدواج تـا تولد فرزند اول است.

تا سـال ۱۳۵۷ سیاست جمعیتی کشور در جهت کاهش باروری بوده است. از سال ۱۳۵۸ این سیاست حـذف و به باروری تشویق شد. این روند تـا سـال‌هـای ۶۵ــ۱۳۶۴ ادامه یافت. از سال ۱۳۶۶ بـه بعـد، بـا آغاز برنامه‌هـای سیاسـت جدیـد تنظـیم خـانواده، رفتـار باروری به‌شدت در جهت کاهش موالیـد تغییـر کرد.

تغییـرات رفتـار باروری در ایران در سـال‌هـای ۱۳۵۵ تـا ۱۳۷۵ بسیار زیاد و دور از انتظار بوده است به ‌طوری که نرخ باروری زنان در طول دوره باروری‌شان از حدود ۶ فرزند به زیر ۲ فرزند سقوط کرد. یکی دیگر از اهداف مهم برنامه‌های تنظیم خانواده نیز فاصله‌گذاری تـا نخستین تولـد بود.

بر اساس آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور، میانگین فاصله تولد نخستین فرزند با ازدواج مادرانی که در سال ۱۳۹۷ صاحب فرزند شده‌اند، در کل کشور ۳.۷ سال است. این در حالی است که استان مازندران با ۴.۴ سال و استان سیستان و بلوچستان با ۲.۱ سال از بیشترین و کمترین فاصله‌ زمانی میان ازدواج تا تولد نخستین فرزند برخوردارند. استان تهران نیز با ۴.۳ سال، بعد از استان مازندران دارای مقام دوم در این فاکتور جمعیتی است.

این آمار نشان‌دهنده افزایش بازه زمانی نخستین فرزندآوری میان زوج‌هاست. هرچه این بازه زمانی افزایش پیدا کند، به همین نسبت احتمال کاهش فرزندآوری زوج‌ها نیز در آینده افزایش می‌یابد.

فاصله‌گذاری کوتاه و شناخت عوامل مؤثر در افزایش فاصله ازدواج تا نخستین تولد برای جامعـه دارای اهمیت است زیرا تأخیر در تولد نخستین فرزنـد به معضلاتی همچون کاهش باروری منجر می‌شود. اگر افزایش تاخیر در تولد اول بـه جبران تعداد فرزندان دلخواه در سال‌های آینده تـأثیری بـر بـاروری کل نداشــته باشــد، اما باعــث بــروز تفاوت‌هایی در بـاروری مقطعـی و سلامتی مادران مـی‌شـود.

بیشتر بخوانید:

فقر یا ثروت؛ کدام باعث رشد منفی جمعیت شده است؟

پناهیان: چرا بچه‌های انقلابی هم از فرزندآوری امساک می‌کنند؟

عوامل مختلفی بـه‌طـور مستقیم یا غیرمستقیم در کـاهش یـا افـزایش نــرخ بــاروری تــأثیر دارنــد از جملــه وســایل پیشگیری از بـارداری، بـالا رفـتن سـن ازدواج، تأخیر در تولد نخستین فرزند و افزایش فاصله بین تولدها. آخرین آمار منتشرشده توسط سازمان ثبت احوال کشور در سال ۱۳۹۸ نیز نشان می‌دهد که تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده در این سال، ۵۳۰ هزار و ۲۲۵ مورد بوده است. این رقم از سال ۹۲ تا سال ۹۸، ۳۳ درصد کاهش  داشته است!

قانون تسهیل ازدواج جوانان و طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده ۲ بستری هستند که مشکلات را برطرف و راه ازدواج و فرزندآوری جوانان را هموار می‌کنند؛ متأسفانه بعد از گذشت ۱۵ سال از تصویب قانون تسهیل ازدواج جوانان، هیچ‌یک از بندهای آن اجرایی نشده و مشکلات جوانان در زمینه ازدواج همچنان باقی مانده است و طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده نیز طی ۲ دوره گذشته، در پیچ و خم مجلس شورای اسلامی گرفتار شده است، حال، با توجه به آمار، انتظار می‌رود مجلس یازدهم برای احقاق حقوق جوانان به‌ صورت جدی به این ماجرا و مسائل پیرامون آن ورود کند و با توجه به نقش نظارتی خود، دولت‌ها را ملزم به اجرای قوانین و طرح‌های حیاتی مربوط به ازدواج کند تا سلامت جامعه ایران محفوظ بماند.

کد خبر 545337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • NL ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  34 9
  کشورهایی که سطح رفاه شان برای همه جامعه بالاست دارای جمعیت کم هستند ، جمعیت زیاد یعنی فقر زیاد با توجه به تعداد بالای مهاجران از افغانستان و پاکستان و عراق و غیره هنوز جمعیت ما بشدت رو به افزایش است ولی اینا رو تو آمار حساب نمی کنند
 • حسین IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  3 0
  فقققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققر
 • لوتی IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  3 0
  به خاطر کرونا همه قرنطینه و ماندگار و بیکار در خانه شده ایم باید قاعدتا زاد و ولد زیاد شود!!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار