یک جمعیت‌شناس گفت: مسئله‌ای که ۹۵ درصد از مسئولین و کارشناسان و مردم به آن توجه نمی‌کنند کاهش جمعیت در معرض ازدواج است که بر این اساس باروری از دهه ۷۰ به بعد با کاهش روبه‌رو شده است.

نوزاد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، شهلا کاظمی‌پور جمعیت‌شناس با اشاره به طرح جدید مجلس مبنی بر اختصاص سهامی از شرکت‌های معتبر دولتی از جمله پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به فرزندان سوم و چهارم در راستای تشویق خانوارها به زاد و ولد و بیان اینکه استفاده از طرح‌های تشویقی برای افزایش زاد و ولد در سایر کشورها نیز وجود دارد، اظهار کرد: در سایر کشورها کمک‌هزینه‌هایی برای فرزندان یا اهدای شیرخشک و پوشک رایگان و... در نظر می‌گیرند ولی بنده تاکنون به طرح تشویقی مانند اختصاص سهام و بورس در کشورهای دیگر برنخورده‌ام.

این جمعیت‌شناس با تاکید بر اینکه تا وقتی طرحی اجرا نشود نمی‌توان از نتیجه مثبت و یا منفی آن اطمینان حاصل کرد، ادامه داد: طرح اختصاص سهام به فرزندان سوم و چهارم به بعد برای من تداعی‌کننده طرحی بود که در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد در جهت تشویق موالید ارائه شد که طی آن دولت یک میلیون تومان اندوخته برای فرزندان زیر ۱۸ سال پس‌انداز می‌کرد.

به گفته‌ کاظمی‌پور، این طرح حدود ۵ ماه اجرا و در نهایت نه‌تنها موفق نبود بلکه باعث کاهش اعتماد مردم نسبت به دولت شد.

ارائه سهام بورس طرحی موفق برای تشویق زاد و ولد نیست

وی ادامه داد: بورس طرح موفقی در ایران نیست، به خصوص در این یک ماه اخیر که با شکست مواجه شده است، بنابراین به‌شخصه فکر نمی‌کنم بتواند در راستای فرزندآوری موفق عمل کند.

این جمعیت‌شناس اولین گام برای ارائه طرح‌های تشویقی را اعتمادسازی و اجرای دقیق و شفاف طرح‌ها دانست و افزود: این نکته را باید در نظر گرفت که تمام مردم تحصیلکرده نیستند و همگی دانش مربوط به بورس و سهام را ندارند که تشخیص دهند سهام چه میزان ارزش افزوده برایشان دارد.

کاظمی‌پور تصریح کرد: اختصاص سهام برای آینده فرزندان با فرض اینکه ۱۰۰ درصد نتیجه مثبت داشته باشد می‌تواند موثر باشد اما چقدر کمک‌احوال خانواده او خواهد بود؟ چراکه خانواده‌ها به علت مشکلات مالی که اکنون در زندگی دارند بچه‌دار نمی‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که آیا جمعیت و میزان باروری کشور با بحران مواجه شده است، اظهار کرد: باروری در کشور رو به کاهش است و در این زمینه نیاز به برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری داریم اما نمی‌توان گفت با بحران مواجهیم.

کاهش جمعیت در معرض ازدواج در پی کاهش باروری از دهه ۷۰ به بعد 

این جمعیت‌شناس به کاهش ازدواج در کشور نیز اشاره کرد و گفت: مسئله‌ای که ۹۵ درصد از مسئولین و کارشناسان و مردم به آن توجه نمی‌کنند کاهش جمعیت در معرض ازدواج است که بر این اساس باروری از دهه ۷۰ به بعد با کاهش روبه‌رو شده است و تعداد افرادی که به سن ازدواج رسیده‌اند نیز کاهش یافته و به تبع آن ازدواج نیز کاهش یافته است.

کاظمی‌پور معتقد است: کاهش باروری مختص جامعه ما نیست و در تمامی کشورها زمانی که در راستای توسعه قدم برداشتند و با افزایش شهرنشینی، افزایش اشتغال و تحصیلات زنان و افزایش رفاه در جامعه مواجه شدند، نرخ باروری کاهش یافت.

وی تشریح کرد: این یک سیر طبیعی است که کشورهای اروپایی را نیز با معضل مواجه کرد و باعث شد سیاست‌های تشویقی را در این زمینه مطرح کنند.

به گفته‌ کاظمی‌پور، یکی از سیاست‌های تشویقی کشورهای اروپایی  در راستای تعدیل جمعیت، مهاجرت بوده است که البته در کشور ما به دلیل شرایط فرهنگی، اعتقادات و... شاید مهاجرت سیاست مناسبی نباشد.

با طرح سیاست‌های زودگذر زمان را از دست ندهیم

وی معتقد است ما باید سیاست‌هایی را با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه اتخاذ کنیم و این سیاست‌ها نباید زودگذر باشند چراکه با سیاست گذاری‌های زودگذر تنها زمان از دست می‌رود.

این جمعیت‌شناس گفت: در سیاست‌گذاری‌ها تنها مباحث اقتصادی مطرح نیست بلکه بحث اعتمادسازی، ثبات اقتصادی و امنیت اقتصادی نیز مطرح است. همچنین ثبات اقتصادی بسیار گسترده است و تنها به معنای قرار دادن پول در اختیار مردم نیست. همچنین اعتمادسازی در جوامع هنگامی ایجاد می‌شود که عملکرد دولت برای مردم شفاف باشد و دولت به وعده‌های خود عمل کند، در غیر این صورت اعتماد مردم کاهش می‌یابد.

کد خبر 549185

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha