مشاور عالی وزیر بهداشت از آمار بالای سقط جنین در کشور انتقاد کرد و گفت: جلوگیری از سقط‌های عمدی به‌تنهایی رشد جمعیت کشور را تغییر می‌دهد. مسئولان باید دقت بیشتری در بررسی این موضوع داشته باشند و دستگاه‌های ذیربط هم برای این تعداد سقط عمدی مواخذه شوند.

جمعیت در شهر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، محمداسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت با اشاره به بحران کاهش جمعیت جوان طی ۲۰ سال آینده و هشدارهای رهبر معظم انقلاب در این خصوص، گفت: اگر این نگرانی‌های جمعیتی غیرعلمی بود، رسانه‌های غربی حتما در رد آن گزارش منتشر می‌کردند، اما حتی یک گزارش علمی و مستند در مورد نگرانی‌های جمعیتی منتشر نکرده‌اند، اما عده ای داخل کشور و پشت پرده علیه این تفکر به شدت مشغول به فعالیت هستند.

اکبری گفت: حتما بارها انتقاداتی پیرامون اقتصاد مبتنی بر نفت شنیده اید. می گویند اگر نفت را بفروشید، آینده کشور به خطر می افتد و ممکن است کشور باقی نماند. افرادی که مخالف فروش نفت هستند، می‌خواهند ایران باقی بماند. اما مهم‌ترین سرمایه‌ برای بقای ایران نفت است یا جمعیت؟ اگر جمعیت نباشد، نفت هم داشته باشید، چه فایده‌ای دارد؟ کدام کشور با جمعیت زیر ۳۰۰-۲۰۰ میلیون توانسته در معادلات سیاسی جهان با استقلال سخن بگوید؟

وی به وضعیت جمعیتی امارات اشاره کرد و گفت: امارات متحده عربی با این میزان جمعیت اندک، هیچگاه در معادلات سیاسی و اقتصادی قرار نخواهد گرفت و این کشور هرگز نمی‌تواند مستقل شود و باید به دامان کشورهای دیگر از جمله آمریکا و یا رژیم صهیونیستی متصل باشد.

  • لزوم نظارت بیشتر بر اجرای قوانین

مشاور عالی وزیر بهداشت از مولفه جمعیت به عنوان شرط مهم بقای ایران یاد کرد و گفت: دنیا، قدرتمندانه ما را هدف گرفته است. کتابی اخیراً توسط یکی از نویسندگان بسیار معتبر در آمریکا چاپ شد که در آن کتاب آمده غرب به دو دلیل محکوم به فنا است که اول به خاطر انحطاط اخلاقی که منظور او بیشتر اقتصاد نامشروع بود و نکته دوم جمعیت، بر اساس آنچه در این کتاب عنوان شده جمعیت پیر می‌شود و مهاجرت‌پذیری جواب نمی‌دهد و لذا این کشورها محکوم به نابودی هستند.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص کاهش جمعیت در ایران کاملاً برنامه‌ریزی شده است، افزود: از دیدگاه من به عنوان متخصص امور اجتماعی هیچ مسئله‌ای مانند کرونا و ... قوی‌تر و حادتر از مسئله جمعیت برای جمهوری اسلامی وجود ندارد. اهمیت موضوع تا این حد بالا است. از دستگاه مرتبط انتظار می‌رود نظارت بیشتری بر اجرای قوانین داشته باشند، این حرف بسیار مهم پشتوانه امنیتی و سیاسی دارد.

اکبری با اشاره به ابلاغ سیاست‌های جمعیتی در سال ۹۳، عنوان کرد: همان زمان برای وزارتخانه‌ها تعیین تکلیف شد، اما عمل نشد. نکته مهم این است که قانونی اجرا نشد که از نظر علمی عدم اجرای آن مهم‌ترین دلیلی نابودی این کشور است و چون هم اکنون نیروهای جوان و تحصیلکرده و نیروی نظامی داریم اهمیت این موضوع دیده نمی شود؛ اگر این قانون اجرایی نشود در کمتر از ۱۶-۱۵ سال دیگر در کشور اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد.

وی عدم اجرای این قانون را حماقت برخی از مسئولان و اتفاقات پشت پرده دانست و اظهار کرد: در بحث‌های جمعیتی گاهی اعداد ناصحیحی مطرح می شود، از سال ۹۵ با وجود این که تخصص دیگری دارم احساس تکلیف کردم و وارد این ماجرا شدم، مقاله نوشتم و اثبات کردم برخی سخنان جمعیتی مطرح شده، دروغ است.

  • آمار بالای سقط جنین در ایران

مشاور عالی وزیر بهداشت با اشاره به آمار بالای سقط جنین در کشور، عنوان کرد: سه نوع سقط داریم؛ اول سقط عمدی یعنی دلیلی برای آن وجود ندارد. دوم سقط پزشکی یعنی اگر بچه سقط نشود، مادر فوت می‌کند و سوم هم سقط خود به خودی. یعنی مادر می‌خواهد بچه را داشته باشد و بچه می‌میرد. بیشتر سقط جنین های کشور عمدی است و درصد کمی از آن به سقط خود به خودی یا سقط پزشکی مربوط می‌شود.

وی با بیان اینکه جلوگیری از سقط‌های عمدی به تنهایی رشد جمعیت کشور را تغییر می دهد، اظهار کرد: مسئولان باید دقت بیشتری در بررسی این موضوع داشته باشند و دستگاه‌های ذیربط هم برای این تعداد سقط عمدی مواخذه شوند.

اکبری افزود: ما هم اکنون در همه میادین قدرتمندانه حضور داریم اما ۲۰ سال دیگر این افت‌ها نمایان می‌شود و شاید دیگر اوضاع به همین منوال نماند.

او با اشاره به لزوم حمایت از افرادی که در بحث جمعیت فعالیت می کنند، گفت: این میزان سقط جنین در رشد جمعیت تغییر ایجاد می‌کند. برای TFR ما که الان زیر سطح جانشینی است، به تنهایی با پیشگیری از سقط عمدی جمعیت درست می‌شود و فقط اگر جلوی این کار غلط گرفته شود، می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

  • انتقاد از سیاست‌های ضدجمعیتی دولت

اکبری در ادامه با بیان اینکه ۵۳ درصد سقط‌ها در خانه اتفاق می‌افتد و علت ۵۴ درصد این سقط‌ها قرص است، عنوان کرد: در اکثر این سقط‌ها نه دکتر دخالت دارد و نه ماما. به راحتیِ سفارش یک پیتزا، قرص را سفارش می‌دهند و دم درِ منزل تحویل می‌گیرند.

مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: یک سال است به دنبال رجیستری این قرص در وزارت بهداشت هستیم. چراکه این قرص مانند تریاک باید با مجوز به فروش برسد. در همه دنیا همین گونه است. باید بدانیم این قرص را چه کسی تجویز و چه کسی مصرف کرده است.

اکبری با بیان اینکه در ایران نه تنها کسی در خصوص سیاست‌های جمعیتی کاری نمی کند، بلکه سنگ‌اندازی‌هایی هم می‌شود، افزود: اگر علاقه‌مند به ایران هستید، باید بدانید که نوه‌هایمان در وضعیت بد اقتصادی خواهند مُرد. چون کسی نیست که برای آن‌ها کار کند. کمتر از ۳۰ سال آینده این اتفاق بدیهی است.

وی افزود: باید روشن کنیم که چه کسانی وظیفه خود را انجام نمی‌دهد و باید پرسید که چرا هنوز سیاست‌هایی که دولت ابلاغ می‌کند، سیاست‌های ضدجمعیتی است. چرا باید یک فرد نگران بارداری و فرزندآوری باشد؟ بیشترین عامل سقط، نخواستن فرزند بیشتر است و برخلاف آنچه برخی عنوان می‌کنند، تنها ۵ درصد این آمار به مجردان باردار مربوط می‌شود.

  • کاهش آمار تولد در ایران

مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: در خصوص سیاست‌های جمعیتی توان پاسخگویی علمی به هر سوالی در هر حوزه ای از جمله اقتصادی، سیاسی، جمعیتی، بهداشتی و درمانی را داریم.

اکبری اظهار کرد: امسال یک میلیون و ۱۹۶ هزار تولد داشتیم. ۱۷۰ هزار تولد کمتر از سال قبل بود. سال قبل هم ۱۲۰ هزار تولد کمتر از سال قبل‌تر خود بود. همه پذیرفته‌اند که فرزندزایی ضعیف است و از سطح جانشینی پایین آمده‌ایم. درکشورهای مختلف برای فرزندآوری سیاست‌های حمایتی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره سیاست ترامپ در خصوص جداسازی فرزندان مکزیکی از مادرانشان گفت: ترامپ برای جلوگیری از مهاجرت مردم آمریکای جنوبی دیواری میان کشورش و مکزیک کشیده اما فرزندان این مهاجران را به آمریکا می آورد و تحویل خانواده های آمریکایی می داد. این تصمیم ترامپ کثیف‌ترین فرم اصلاح ساختار جمعیتی بود.

کد خبر 542754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار