در این روزهای کرونایی بیشتر استان‌های کشور در وضعیت هشدار یا قرمز قرار دارند، اما در کنار این بحران این استان‌ها بیشترین میزان ولادت را در سه ماه اخیر به خود اختصاص داده‌اند.

نوزاد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، با شیوع ویروس کرونا تغییرات زیادی در سراسر جهان ایجاد شد. آمارها نشان می‌دهد که این ویروس سبب افزایش آمار مرگ و میر شده و در کنار این آمارهای ناراحت کننده، آمار ولادت نیز قابل توجه بوده است.

مقایسه آمارها نشان می‌دهد که میزان ولادت نسبت به سال گذشته روند کاهشی چشمگیری داشته است و عده‌ای این اختلاف چشمگیر را به گردن کرونا می‌اندازند و به عقیده خود می‌گویند در ایام شیوع و همه گیر شدن ویروس کرونا موقعیت مناسبی برای فرزندآوری نیست.

در این میان زوج‌های جوان زیادی، کرونا را بهانه‌ای برای عدم فرزندآوری خود کرده‌اند و هنگامی که از آن‌ها درباره این موضوع سوال بپرسید، در جواب به شما خواهند گفت «در این ایام فرزنددار شدن از کارهای پرخطر محسوب می‌شود. چون شما باید به طور متعدد به مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها مراجعه کنید و در این مکان‌ها هم ویروس کرونا جولان می‌دهد.»

اما با این اوصاف، طبق آخرین آمار از سوی وزرات بهداشت بیش از ۱۵ استان کشور در وضعیت هشدار یا وضعیت قرمز قرار دارند که اکثر این استان‌ها بیشترین میزان ولادت را در سایر استان‌ها به خود اختصاص دادند و این موضوع نشان می‌دهد که وجود ویروس کرونا مانعی برای فرزندآوری در این استان‌ها نشده است.

از ۲۹ فروردین تا ۲ اردیبهشت سال جاری استان‌های سمنان، یزد، قم، قزوین، مرکزی، آذربایجان شرقی، تهران، البرز، اصفهان و زنجان جزء استان‌های با شیوع بالا بودند که در این مدت استان‌های سمنان، مرکزی و قم روند صعودی ابتلا را پیدا کردند.

از دوم اردیبهشت تا ۱۰ خرداد نیز استان خوزستان در وضعیت قرمز و آذربایجان شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، اصفهان و هرمزگان در وضعیت هشدار قرار داشتند.

از ۱۰ خرداد تا ۱۷ خرداد نیز استان خوزستان همچنان در وضعیت قرمز و هرمزگان و کرمانشاه در وضعیت هشدار قرار داشت و از ۱۷ خرداد تا ۲۶ خرداد نیز استان‌های خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار داشتند.

در کنار بررسی وضعیت استان‌های کشور، در بازه زمانی سه ماه اول سال ۹۹ میزان ولادت در این مدت را نیز مورد بررسی قرار دادیم. طبق آمار منتشرشده از سوی سازمان ثبت احوال بیشترین میزان ولادت به ترتیب در ۵ استان تهران (۳۵ هزار و ۶۵۶)، خراسان رضوی (۲۷ هزار و ۷۶۰)، سیستان و بلوچستان (۲۱ هزار و ۷۲۶)، خوزستان (۲۱ هزار و ۱۸۶) و اصفهان (۱۴ هزار و ۱۷۹) بوده است.

به جز استان تهران که اخیرا در مرز هشدار قرار گرفته است، ۴ استان نام برده دیگر در این بازه زمانی یا در وضعیت قرمز یا  هشدار قرار داشتند. در حالی که با وجود ویروس کرونا بیشترین میزان ولادت را به خود اختصاص دادند.

گفتنی است میزان ولادت در بهار سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و در سه ماه اول سال گذشته ۲۹۹ هزار و ۳۸۹ ولادت و در سه ماه اول سال جاری ۲۸۰ هزار و ۵۴۷ نوزاد در کشور متولد شده‌اند.

کد خبر 532545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار