افزایش آمار فوتی‌ها در اثر بیماری کرونا نگرانی‌ها برای سلامت شهروندان و کادر درمان را بیشتر می‌کند.

فرهاد حمزه‌زاده

همشهری آنلاین: با گذشت ۵ ماه از شروع این بیماری همچنان شاهد افزایش تلفات جانی بیماران کرونایی هستیم. همه گروه‌های سنی از نوزادان، کودکان و جوانان تا افراد بالای ۵۰ سال به کرونا مبتلا شده‌اند و در این میان افرادی باسابقه بیماری زمینه‌ای فشارخون، دیابت و بیمارانی که باید شیمی درمانی شوند یا بیمارانی که تحت پیوند عضو قرار گرفته‌اند نیز در فهرست مبتلایان دیده می‌شوند.

اگرچه اکنون در مقایسه با اسفند ماه، مراجعه کاذب ناشی از دلهره و اضطراب کمتر شده و مردم نسبت به کرونا آگاهی پیدا کرده‌اند اما میزان مراجعه افرادی با بیماری زمینه‌ای بیشتر شده است. اغلب این افراد که با شروع موج اول بیماری در اسفندماه بدلیل ترس از کرونا پیگیر بیماری‌های زمینه‌ای خود نشدند و جهت ویزیت‌های ادواری مراجعه نکرده‌اند با شرایط وخیم‌تری روبرو شدند.

اکنون میزان مراجعه این افراد بیشتر شده و در برخی از این افراد مبتلایانی با پیشرفت بیماری کرونا مشاهده می‌شود که‌درصدی از تلفات انسانی مربوط به این بیماران است. مراجعه دیرهنگام افرادی با بیماری زمینه‌ای موجب شده تا بیماری پیشرفت کند و ریه بیماران درگیر شود.  

کارکنان زحمتکش بیمارستان میلاد همراه با کادر درمانی در سراسر کشور شبانه‌روز تلاش کرده‌اند تا بتوانند خدمات درمانی را به مراجعان ارائه دهند. مجموعه میلاد بیمارستانی عملکردی است که طبق قانون کار اداره می‌شود. با اینکه کارکنان ضمانت استخدامی ندارند اما در تمام این مدت ایثارگرانه پای کار ایستادند.

قریب به ۲۵۰ نفر از کادر درمان بیمارستان میلاد درگیر بیماری کرونا شدند که از این تعداد ۳۰ تا ۳۵ نفر از همکاران پزشک بودند. خوشبختانه شاهد موارد فوتی میان همکاران نبوده‌ایم اما کادر درمانی فشار بسیاری را متحمل شد و امیدواریم که شهروندان با رعایت موارد بهداشتی به حفظ سلامت خود و کادر درمانی کمک کنند.

استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، ۲ نکته خیلی مهم در پیشگیری از ابتلا به کروناست که باید در دستور کار و زندگی فردی و اجتماعی‌مان قرار دهیم. امیدوارم با رعایت این نکات و عمل به پروتکل‌های بهداشتی شامل شست‌وشوی دست‌ها، لمس نکردن سطوح آلوده و حضور نیافتن در اجتماعات و مراکز شلوغ کمک کنیم تا با کمک همدیگر زنجیره انتقال را قطع کنیم. منطقه ۲ با وجود مراکز خرید فرامنطقه‌ای و بیمارستان‌ها یکی از مناطق مهم و می‌توان گفت قلب تهران است. توصیه می‌شود به دلیل‌ تردد زیاد شهروندان اصول بهداشت فردی و اجتماعی به‌طور دقیق وجدی رعایت شود.

کد خبر 531067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار