روان‌شناسان آمریکایی اعلام کردند که سندرم قلب شکسته پیامد همه‌گیری ویروس کروناست.

بيماري - پزشكي - قلب

به گزارش همشهری آنلاین، ایران‌آنلاین به نقل از هلث نوشت: اکنون تعداد زیادی از آمریکایی‌ها نشانگان قلب شکسته را تجربه می‌کنند که ناشی از استرس شدید عاطفی و جسمی است. مطالعه جدید «جاما نت وورک» شرایط فزاینده استرس و اضطراب ناشی از کرونا را نشان می‌دهد که بر سلامت عاطفی و جسمی افراد تأثیرگذار است.

به گزارش ان‌بی‌سی‌نیوز، افزایش استرس اقتصادی و روانی ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا به معنای واقعی باعث افزایش «کاردیومیوپاتی» یا همان قلب شکسته شده است. نشانگان قلب شکسته هنگامی رخ می‌دهد که بخشی از قلب بزرگ شده و قادر به پمپاژ مناسب خون نیست. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا این بیماری برخی علائم مشابه حمله قلبی مانند تنگی‌نفس و درد قفسه سینه را نیز به همراه دارد.

به گفته پزشکان خوشبختانه اغلب مبتلایان به این نشانگان قابل درمان هستند اما بهبودی بیماری یک تا دو ماه طول می‌کشد.

این تحقیقات نشان داد که کاردیومیوپاتی استرس یا نشانگان تاکاتسوبو که عنوان دیگر نشانگان قلب شکسته هستند افزایش قابل توجهی به میزان ۷.۸ درصد در دوران نخستین اوج همه‌گیری کرونا داشته‌اند. این افزایش قبل از دوران همه‌گیری افزایشی بین ۱.۵ تا ۱.۸ درصد داشت.

یافته‌های این محققان نشان می‌دهد که فشارهای روانی، اجتماعی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا با افزایش نشانگان قلب شکسته ارتباط دارد.

نخستین بار دانشمندان ژاپنی در سال ۱۹۹۰ میلادی نشانگان تاکاتسوبو را شناسایی کردند ولی دلایل آن به طور کامل مشخص نبود. محققان با بررسی سوابق پزشکی ۱۹۱۴ بیمار در دو بیمارستان کلیولند به این اطلاعات دست یافته‌اند.

بررسی‌ها روشن کرد که به طور متوسط بین ۵ تا ۱۲ مورد در یک دوره هشت هفته‌ای به نشانگان قلب شکسته مبتلا شده‌اند. این در حالی است که برخی کارشناسان بهداشتی یافته‌ها را جالب و در عین حال نگران‌کننده عنوان کرده‌اند.

«لین بوفکا» روان‌شناس و مدیر انجمن روانکاوی آمریکا در این باره گفت: ابتلای روزافزون به نشانگان قلب شکسته درمیان همه‌گیری ویروس کرونا جای تعجب و شگفتی ندارد ما مدت‌هاست که می‌دانیم استرس زیاد می‌تواند بر همه کارکردهای  بدن تأثیرگذار باشد.

کد خبر 530250

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار