یک گروه از داروهای پرمصرف ضد سوزش معده که تولید اسید معده را مهار می‌کنند، با خطر بالاتر عفونت با ویروس کرونا مربوط شده‌اند.

omeprazole

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این گروه داروهای ضد سوزش معده به نام «مهارکننده‌های پمپ پروتون» (PPI) شامل داروهای پرمصرفی مانند اومپرازول، لانسوپرازول، پانتوپرازول و اسومپرازول می‌شوند که مانع تولید بیش از حد اسید بوسیله معده می‌شوند.

پژوهشگران آمریکایی در مرکز پزشکی سدراس- سینایی در لوس‌آنجلس بیش از ۵۳۰۰۰ نفر از جمله ۴۰۰۰ فردی که آزمایش ویروس کرونا در ‌آنها مثبت شده بود، وارد این بررسی کرده بودند.

افرادی که سابقه مصرف یک بار در روز این داروها را داشتند، دو برابر بیشتر در معرض خطر عفونت با ویروس کرونا قرار گرفته بودند و در افرادی که دو بار در روز از این قرص‌ها مصرف می‌کردند، خطر  عفونت با ویروس کرونا سه برابر افرادی بود که این داروها را مصرف نمی‌کردند.

نتایج این بررسی در ژورنال گاستروانترولوژی آمریکا منتشر شده است.

در این تحقیق بیمارانی که نوع دیگر از داروهای ضد اسید معده به نام آنتاگونیست‌های گیرنده هیستامین-۲» یا H2RA (مانند رانیتدین) را مصرف می‌کردند، در معرض خطر بیشتر عفونت با ویروس کرونا نبودند.

البته این بررسی فقط یک همبستگی را نشان می‌دهد و ثابت نمی‌کند داروهای PPI علت افزایش خطر عفونت با ویروس کرونا بوده‌اند.

این دانشمندان می‌گویند لازم است بررسی‌های بیشتری درباره این ارتباط میان این گروه داروهای ضد اسید معده و کووید-۱۹ انجام شود.

کد خبر 529575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار