بین پوست خشک و پوست کم‌آب یا دهیدراته تفاوت‌هایی وجود دارد و آگاهی از این‌که چه چیزی آن‌ها را از هم متمایز می‌کند می‌تواند به رسیدگی بهتر به شرایط پوست کمک کند.

پوست خشک

به گزارش همشهری آنلاین، عصر ایران به نقل از مدیکال دیلی نوشت: در نگاه نخست، خشک و کم‌آب دو واژه برای تعریف چیزی مشابه به نظر می‌رسند. اما زمانی که موضوع مراقبت از پوست مطرح است، پوست خشک و پوست کم‌آب شرایطی متفاوت با دلایل زمینه‌ای متفاوت هستند. 

پوست خشک و کم‌آب هریک موجب بروز علائم مختلفی می‌شوند، از این رو به روش‌های درمان متفاوتی نیز نیاز دارند. یک فرد عادی برای تشخیص این دو شرایط دچار سردرگمی می‌شود. برای جلوگیری از سردرگمی افراد در ادامه مقایسه‌ای بین این دو شرایط انجام شده است.

  • پوست خشک

پوست خشک بیشتر یک نوع پوست است تا این‌که یک شرایط یا بیماری پوستی باشد و هر فردی با آن مواجه نیست. از ویژگی‌های پوست خشک می‌توان به لایه خارجی سفت و زبر پوست و ظاهر پوسته پوسته به دلیل کمبود محتوای چربی اشاره کرد. زمانی که چربی طبیعی پوست که به نام سبوم شناخته می‌شود به میزان کافی وجود ندارد، پوست شادابی و درخشش خود را از دست می‌دهد.

این‌که دارای پوست خشک باشید الزاما به معنای دارا بودن پوست کم‌آب نیست. پوست‌های چرب و ترکیبی نیز می‌توانند دچار کم‌آبی شوند.

پوست خشک بین افراد مسن بسیار شایع است، زیرا این اندام دیگر به میزان کافی چربی تولید نمی‌کند تا رطوبت خود را حفظ کند.

در موارد دیگر، خشکی پوست می‌تواند نشانه‌ای از شرایطی جدی‌تر مانند اگزما و سوریازیس باشد. افراد مبتلا به اگزما معمولا دارای پوستی خشک هستند که ظاهری پوسته‌پوسته دارد.

  • پوست کم‌آب

در مقابل، پوست کم‌آب یا دهیدراته به دلیل کمبود آب در پوست تعریف می‌شود. از این رو، پوست کم‌آب بیشتر یک شرایط پوستی است و یک نوع پوست محسوب نمی‌شود. همانند پوست خشک به سادگی می‌توان به این شرایط نیز رسیدگی کرد.

از نظر ظاهر، پوست کم‌آب کدر و فاقد درخشندگی به نظر می‌رسد و برای افرادی با پوست تیره‌تر ممکن است ظاهری خاکستر مانند داشته باشد. پوست کم‌آب سفت و زمخت احساس می‌شود و می‌تواند خطوط و نشانه‌های پیری مانند چین و چروک‌های عمیق را هرچه بهتر نمایان سازد. کم‌آبی پوست می‌تواند برای هر فردی رخ دهد و به یک گروه سنی خاص محدود نمی‌شود.

  • دلایل کم‌آبی پوست

- خورشید :اشعه فرابنفش خورشید یکی از مواردی است که باید برای پیشگیری از کم‌آبی پوست مدنظر قرار داد. خورشید می‌تواند موجب کم‌آبی پوست شود. پرتوهای UVA عامل اصلی تاثیرگذار بر پوست است که می‌تواند روند پیری را تسریع کند، میزان اکسیدان‌ها در پوست را افزایش دهد، آن را کم‌آب کند و میزان رادیکال‌های آزاد را در سلول‌ها که به پوست آسیب می‌رساند، افزایش دهد.

آب سخت، حمام داغ: آب سخت حاوی سنگ آهک است که می‌تواند به کاهش میزان آب موجود در پوست منجر شود. استحمام با آب داغ نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به کم‌آبی پوست منجر شود.

- افزایش سن: با افزایش سن، حفظ سطوح رطوبت در پوست نیز دشوارتر می‌شود. افزایش سن بدن را کم‌آب‌تر می‌کند و پوست نیز از این شرایط مستثنی نیست. تغییرات ساختاری مرتبط با روند پیری نیز موجب کم‌آبی بیشتر می‌شوند. زمانی که پوست کم‌آبی را تجربه می‌کند، ظاهری پیرتر نیز به خود می‌گیرد.

گرمایش و تهویه مطبوع: گرمایش و تهویه مطبوع می‌توانند به ایجاد دمای مناسب طی آب‌وهوای سرد یا گرم کمک کنند، اما مواجهه بلندمدت می‌تواند تاثیر منفی بر پوست داشته باشد و موجب کم‌آبی آن شود.

درمان

برای پوست خشک، درمان می‌تواند به سادگی استفاده از محصولات حاوی روغن و مرطوب‌کننده باشد که در غیاب یا کمبود چربی طبیعی پوست به بهبود شرایط آن کمک می‌کنند.

برای پوست کم‌آب، کارشناسان محصولاتی حاوی مواد جاذب رطوبت مانند آن‌هایی را که دارای اسید هیالورونیک یا گلیسیرین هستند توصیه می‌کنند، زیرا به آبرسانی سلول‌های پوست کمک می‌کنند.

نوشیدن آب فراوان یکی دیگر از اقداماتی است که باید مد نظر قرار بگیرد.

از دیگر مواردی که می‌تواند به شادابی و درخشش پوست کمک کرده و از کم‌آبی آن پیشگیری کند می‌توان به مصرف یک رژیم غذایی سالم، استفاده از محصولات ضد آفتاب، پرهیز از الکل و پرهیز از سیگار اشاره کرد.

کد خبر 483908

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار