جنتلمن به فردی گفته می‌شود که باشخصیت، باتربیت، نجیب و باوقار است و تمامی قواعد اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی جامعه را به بهترین شکل ممکن رعایت می‌کند. در این مطلب ۱۰ نکته برتر در مورد نحوه لباس پوشیدن مثل یک جنتلمن نشان داده شده است.

لباس - پوشاك

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هاوکن‌یو، صدها سال پیش به مردی جنتلمن گفته می‌شد که از ثروت و جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار بود اما امروزه طبق شرافت انسانی و برابری تمامی انسان‌ها با یکدیگر، به فردی جنتلمن گفته می‌شود که بدون توجه به اصالت خانوادگی یا ثروت، شایسته آن عنوان شناخته شده است.
یکی از مسائلی که امروزه اکثر آقایان با آن درگیرند لباس پوشیدن و مانند یک جنتلمن بودن است. لباس پوشیدن برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران، به آن اندازه که به نظر می‌رسد آسان نیست؛ چراکه در عین این‌که شما باید به این فکر کنید که چه چیزی بپوشید باید به این موضوع نیز فکر کنید که چه لباس‌هایی را باید با یکدیگر ترکیب کنید و بپوشید.
آیا در مورد این‌که چطور یک کراوات را به شیوه درست ببندید مطمئن نیستید؟ شاید به توصیه‌هایی در مورد این‌که چگونه پیراهن و یا شلوار خود را به‌درستی ست کنید، نیاز دارید. خب، دیگر نگران نباشید در این مطلب ۱۰ نکته برتر در مورد نحوه لباس پوشیدن مثل یک جنتلمن نشان داده شده است.

بیشتر بخوانید: چگونه جذاب‌ باشیم؟ | ویژه خانم‌ها و آقایان

  • کت‌وشلوار با سایز مناسب بپوشید (اندازه‌های خود را بدانید)

قبل از این‌که یک دست کت‌وشلوار بخرید، سایز خود را اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید آن کت‌وشلوار با سایز شما متناسب است. شما باید مطمئن شوید که سرشانه‌های کت نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشند و آستین‌ها آن‌قدر راحتند که به‌راحتی بتوانید بازوان خود را آزادانه حرکت دهید. تنگ‌بودن بیش از اندازه باعث می‌شود درزهای لباس فشار بیش از حدی را تحمل کنند که به‌مرور باعث از ریخت‌افتادگی کت می‌شود.
دقت کنید کت بیش از حد بلند یا بیش از اندازه کوتاه نباشد. مسلما نه شما و نه هیچ فرد دیگری نمی‌خواهد اندازه کت به نحوی باشد که بالاتر از ناف قرار بگیرد یا در بدن آنها زار بزند.

برای این‌که بتوانید کت با سایز مناسب خود انتخاب کنید می‌توانید زمانی که در اتاق پرو هستید کارهای زیر را انجام دهید:
پس از پوشیدن کت ابتدا دستانتان را در امتداد بدنتان قرار دهید، سپس انگشتان خود خم کنید، به نحوی که نوک انگشتانتان قسمت نرمی دستتان را لمس کند، کتی که پوشیده‌اید باید دقیقا روی نرمی دست قرار بگیرد و با نوک انگشتانتان بتوانید آن را بگیرید. اگر سر آستین کت از قسمت نرمی دست پایین‌تر بیاید کت شما بیش از اندازه بلند است و اگر سر آستین کت شما به قسمت نرمی دستتان نرسد در نتیجه کوتاه است.

  • شما کت و شلوار را بپوشید نه این‌که کت و شلوار شما را

داشتن جیب‌هایی پر از وسایل بزرگ و حجیم، پارچه را خراب می‌کند و باعث ایجاد فشار اضافی و در نتیجه آن باعث فرسودگی و سایش کت می‌شود. اگر می‌خواهید مانند یک جنتلمن لباس بپوشید با جیب پر لباس پوشیدن اصلا مناسب نیست، چراکه کلاس و استایل شما را خراب می‌کند.
البته این بدان معنی نیست که زمانی که کت‌وشلوار می‌پوشید نباید هیچ وسیله‌ای با خود همراه داشته باشید و تمام اشیای ارزشمند مورد نیاز خود را در خانه بگذارید، چراکه قطعا این کار مضحک است. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که آن وسایل را کجا قرار دهید. لوازم غیرضروری را از داخل کیف پول خود بردارید تا کیف پول شما نازک‌تر شود و سپس آن را در جیب داخلی کت خود قرار دهید.
گوشی موبایل شما می‌تواند در جیب داخلی دیگر کت شما قرار بگیرد. همچنین سایر وسایل کوچک مانند کلیدهای شما می‌توانند داخل جیب داخلی کت شما قرار بگیرند. سعی کنید از حمل کردن کلیدهای غیرضروری خودداری کنید، چراکه یک دسته کلید بزرگ همراه داشتن و قرار دادن آن در جیب باعث می‌شود کت شما به پایین کشیده شود. در آخر توجه داشته باشید هر کاری که انجام می‌دهید، اجازه ندهید لباس در بدن شما زار بزند.

  • دکمه کت

آیا زمانی که کت به تن می‌کنید در مورد این‌که کدام دکمه‌ها را باید ببندید و کدام‌ها را باید همان گونه به حالت باز رها کنید، گیج می‌شوید؟
نادرست بستن دکمه‌ها یک اشتباه متداول است که ما در این قسمت قصد داریم برای همیشه به سردرگمی شما در این مورد پایان دهیم. اگر کت شما سه دکمه دارد، دکمه میانی همواره باید بسته شود و دکمه پایینی هرگز نباید بسته شود. دکمه بالایی الزامی ندارد که بسته شود اما ما توصیه می‌کنیم آن را نیز ببندید. با این حال اگر کت شما تنها دو دکمه دارد شما باید فقط دکمه بالایی را ببندید. در نهایت فقط زمانی که قرار است بنشینید دکمه بالایی را باز کنید.

  • قد شلوار را درست انتخاب کنید

این کار تقریبا کار ساده‌ای است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چک کنید شلوارتان از پشت تا نصف پشت کفشتان را پوشانده است. قد شلوار نه به اندازه قوزک پا مناسب است و نه به صورتی که روی زمین کشیده شود. بنابراین با چک کردن شلوار که در جای درست روی کفشتان قرار بگیرد می‌توانید قد مناسب شلوارتان را بیابید.

  • یاد بگیرید که چگونه پیراهن خود را به‌درستی بپوشید

اکنون که می‌دانید که قد شلوار خود را چگونه مناسب با فیزیک بدن خود انتخاب کنید، وقت آن است که به سراغ نحوه پوشیدن صحیح پیراهن برویم. این کار به توجه بیشتری نیاز دارد پس دقت کنید. در درجه اول، سر آستین شما باید مچ شما و قسمت انتهایی انگشت شستتان را کامل بپوشاند و زمانی که پیراهن را همراه با کت می‌پوشید باید حداقل یک سانت از سر آستین پیراهن را زیر سر آستین کت ببینید. در ضمن یقه لباس باید روی بدنه پیراهن قرار بگیرد، یعنی به گونه‌ای نباشد که بین یقه لباس و گردن شما فضای خالی زیادی ایجاد شود. در نهایت، همیشه به یاد داشته باشید که یک پیراهن خوب باکیفیت را می‌توان به دفعات شست بدون این‌که آسیب ببیند و حتی گاهی به مرور پیراهن بهتر و بهتر می‌شود پس عاقلانه انتخاب کنید.

  • کراوات

کراوات‌ها بهترین راه برای به نمایش گذاشتن احساسات روزمره شما هستند. شما می‌توانید با پوشیدن کراوات به همان اندازه که دوست دارید خود را بی‌پروا، پرانرژی و جسور نشان دهید. زمانی که یک کراوات برای خودتان انتخاب می‌کنید، مهم است که ابتدا کیفیت آن را بررسی کنید و بهترین راه برای انجام این کار این است که آن را در دست بگیرید.
لمس کردن جنس پارچه کراوات به شما ذهنیت خوبی از کیفیت و پارچه آستری که استفاده شده است می‌دهد. تمامی این موارد در کنار یکدیگر مشخص می‌کنند که کراوات با چه حالتی بسته شود. زمانی که کراوات بسته می‌شود، نوک کراوات شما باید در وسط کمربند شما قرار بگیرد. همچنین کراوات باید به حدی محکم بسته شود که هیچ شکافی بین کراوات و یقه پیراهن وجود نداشته باشد.
بیشترین استایل گره زدن کراوات استایل فور این هند ( Four-in-hand) است چراکه بیشترین تطابق را با شکل یقه دارد و نسبتا گره زدن آن آسان است.

  • به جزئیات توجه کنید

توجه به جزئیات راز جنتلمن بودن و به بهترین حالت خود به نظر رسیدن است. سعی کنید برای کامل کردن استایل خود یک دستمال جیبی در جیب بالای کت خود قرار دهید. اگر بیشتر تمایل دارید که به جزئیات توجه کنید می‌توانید یک سنجاق کراوات از جنس نقره استفاده کنید. به طور کلی سنجاق کراوات به استایل شما شیک بودن و فرهیختگی اضافه خواهد کرد.

  • به سراغ کیفیت خوب بروید

لباس‌هایی با کیفیت خوب نه‌تنها بسیار بهتر به نظر می‌رسند، بلکه بیشتر نیز عمر خواهند کرد. اگر شما بر روی لباس‌هایی با کیفیت بالا سرمایه‌گذاری کنید، به مرور زمان، شما یک کمد از لباس‌هایی خواهید داشت که مختص به شماست.

  • کفش‌ها و جوراب‌ها

کفش‌هایی که شما با همراه کت و شلوارتان به پا می‌کنید باید بروگ (brogue) یا نیمه بروگ ( semi-brogue) باشند و باید هر روز با پولیش کفش آنها را برق بیندازید تا به آنها تا حد ممکن جلا ببخشد (میزان جلا تقریبا در حد استانداردهای نظامی باشد).
شما نباید کفش‌هایتان را ۲ روز متوالی بپوشید. ما توصیه می‌کنیم که در پایان هر روز یک قالب کفش در داخل کفش‌هایتان قرار دهید تا شکل آنها را حفظ کند.
از نظر نوع جوراب‌هایی که قرار است بپوشید، باید مطمئن شوید که رنگ آنها خیلی جیغ نباشد، از طرفی نیز دقت کنید که رنگ جوراب‌هایتان باید با رنگ شلوارتان مطابقت داشته باشد و نه رنگ کفش‌هایتان.
در آخر اندازه جوراب‌هایتان باید به اندازه کافی بلند باشد تا در حین حرکت و نشستن و برخاستن پاهایتان معلوم نشود.

بیشتر بخوانید: اصول سِت‌کردن کفش و لباس برای آقایان

  • از لباس‌های خود مراقبت کنید

هیچ‌چیزی بدتر از یک پیراهن چروکیده که رنگ خود را از دست داده است، نیست. اطمینان حاصل کنید که شما پارامترهای مراقبت از لباس‌هایتان را به‌خوبی می‌شناسید. حتما اتیکت چسبیده بر روی لباس را بخوانید و به آن توجه داشته باشید، چراکه مواردی که بر روی آن نوشته شده است بی‌دلیل نیست.
توجه داشته باشید؛ اگر روی اتیکت لباس نوشته شده است از خشکشویی استفاده شود حتما با دلیل منطقی و درستی نوشته شده است، پس برای شست‌وشو و خشک کردن، لباس را به خشکشویی ببرید. لباس‌های شما باید همیشه تمیز و اتو کشیده باشند تا شما را به بهترین شکل ممکن معرفی کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه لباس‌ها را بشوییم؟ | روش‌های از بین‌بردن چرک سر آستین‌ و یقه

جنتلمن بودن مبتنی بر این مفهوم جامع است که شما باید برای خودتان احترام قائل باشید. شما تا چه اندازه برای خودتان احترام قائلید؟ تا چه اندازه به رفتار، ظاهر، پوشش و اخلاق خود اهمیت می‌دهید؟ در فرهنگ لغت شما جنتلمن به چه کسی گفته می‌شود؟

کد خبر 473241

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها