ثبت نام یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی برای تعیین تکلیف ۲۹۰ نماینده آینده مردم در خانه ملت آغاز شد. انتخاباتی که قرار است اسفندماه سال جاری برگزار شود.

انتخابات

به گزارش همشهری آنلاین، یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان در حالی از ساعت ۸ امروز دهم آذرماه ۹۸ آغاز شد که شاید تحولاتی هم در این زمینه هستیم. از یک سو علی لاریجانی رئیس مجلس دهم دیروز اعلام کرد که در این دوره کاندیدا نخواهد شد و از سوی دیگر شاهد تحرکات محمود احمدی نژاد برای این دوره از مجلس آن هم مستقل از اصولگرایان هستیم.

در انتخابات پیش رو باید ۲۹۰ نماینده از ۲۰۸ حوزه انتخابیه انتخاب و راهی خانه ملت شوند. انتخاباتی که بنا به روایت رئیس ستاد انتخابات کشور احتمال مشارکت نزدیک به ۷ هزار نامزد در آن می رود. البته عرف روز گذشته به این نکته هم اشاره کرد که تعداد کاندیداهای شناسایی شده حکایت از آن دارد که از این تعداد ۲۶ درصد اصلاح طلب،۳۴ درصد اصولگرا و ۴۰ درصد مستقل خواهند بود.

  • دستور وزیر کشور

متن کامل دستور عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور که ساعت 8 صبح امروز خطاب به فرمانداران مراکز حوزه های انتخابیه سراسر کشور صادر شد، بدین شرح است:

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از امروز یکشنبه مورخ 10 آذر ماه 98 همزمان با ثبت نام از داوطلبان نمایندگی آغاز می‌گردد. مهلت ثبت نام از داوطلبان 7 روز است که تا پایان روز شنبه مورخ 16 آذر 98 ادامه خواهد داشت و همچنین اخذ رای انتخابات یاد شده در روز جمعه مورخ 2 اسفند 98 در سراسر کشور به عمل خواهد آمد.

با عنایت به اینکه هیئت‌های اجرایی مراکز حوزه‌های انتخابیه و هیئت‌های اجرایی حوزه های فرعی باید همزمان از روز یکشنبه مورخ 10 آذر ماه 98 حداکثر در مدت 6 روز تشکیل شوند، مقتضی است، بر اساس مواد 31، 32 و 33 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و فرمهای آن در چارچوب برنامه زمانبندی انتخابات و بخشنامه های صادره نسبت به تشکیل هیئت اجرایی و ارسال صورتجلسه انتخاب معتمدین اصلی و علی البدل آن به ستاد انتخابات کشور اقدام نمایند.

این بخشنامه به منزله دستور شروع انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آن حوزه انتخابیه تلقی می گردد، بنابراین لازم است در اجرای ماده 9 آیین نامه وصول آن را بر اساس فرم شماره 4 آیین نامه اجرایی از طریق سامانه جامع انتخابات به ستاد انتخابات کشور اعلام نمایند.

  • جدول زمانی انتخابات

براساس آنچه وزارت کشور و ستاد انتخابات طی روزهای منتهی به انتخابات منتشر کرده اند، جدول زمانی انتخابات به این شرح خواهد بود:

۱۰ آذر آغاز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات مجلس است. که این ثبت نام به مدت یک هفته یعنی تا شنبه ۱۶ آذر ادامه دارد. داوطلبان می‌توانند از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر با در دست داشتن مدارک مورد نیاز و با حضور در فرمانداری‌های سراسر کشور، وزارت کشور و دفاتر وزارت امور خارجه در دیگر کشورها برای نامزدی در این دوره از انتخابات ثبت نام کنند. هیات‌های اجرایی هم از امروز، 10 آذر به مدت ۶ روز تشکیل می‌شود. همچنین  از ۱۰ آذر  ۹۸ به استناد ماده ۴۸ قانون انتخابات به مدت ۱۲ روز یعنی تا ۲۱ آذر سوابق داوطلبان در مرجع چهارگانه بررسی خواهد شد.

۱۷ آذر بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی آغاز می شود وتا ۱۰ روز یعنی تا ۲۶ آذر ادامه خواهد داشت.

در ۲۷ آذر ، مراتب رد صلاحیت به داوطلبان توسط فرماندار مرکز حوزه انتخابیه ابلاغ می‌شود. داوطلبان رد صلاحیت شده می توانند از ۲۸ آذر به مدت سه روز به هیات نظارت استان شکایت کنند. رسیدگی به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده توسط هیات نظارت استان هم از ۲ دی شروع می‌شود و به مدت ۲۰ روز یعنی تا ۲۱ دی این بررسی زمان می‌برد.

از ۲۲ دی تا ۱۱ بهمن یعنی ۲۰ روز ابلاغ وضعیت صلاحیت، دریافت شکایت و اظهار نظر نهایی شورای نگهبان را به استناد ماده ۵۲ قانون انتخابات خواهیم داشت و ۱۲ بهمن هم شکایت از داوطلبان رد صلاحیت شده توسط شورای نگهبان به استناد ماده واحده مجمع به مدت سه روز دریافت می‌شود.

۱۵ بهمن رسیدگی به شکایت داوطلبان توسط شورای نگهبان و اعلام به وزارت کشور از ۱۵ بهمن آغاز می‌شود و به مدت ۷ روز یعنی تا ۲۱ بهمن ادامه دارد. اسامی نامزدها در تاریخ ۲۲ بهمن اعلام قطعی و منتشر می‌شود. طبق برنامه ستاد انتخابات کشور در تاریخ ۲۳ بهمن شاهد انتشار آگهی انتخابات توسط هیات اجرایی مراکز حوزه‌های انتخابیه به استناد ماده ۲۰۹ آیین نامه خواهیم بود.

۲۴ بهمن هم آغاز تبلیغات داوطلبان به مدت یک هفته است و نامزدها می‌توانند به صورت رسمی فعالیت ها و تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کنند. این داوطلبان باید به یاد داشته باشند که تا یکم اسفند یعنی یک روز به انتخابات برای فعالیت انتخاباتی خود زمان دارند و دقیقا ۲۴ ساعت مانده به ساعت رای گیری، تبلیغات انتخاباتی به استناد همان ماده ۵۶ قانون انتخابات ممنوع است.

۲ اسفند روزی است که سرنوشت مجلس یازدهم رقم خواهد خورد و مردم با حضور در پای صندوق های رای، نماینده خود برای ۴ سال دیگر را انتخاب خواهند کرد.

  • تعیین تکلیف ۷ کرسی خالی مجلس خبرگان

همچنین داوطلبان نخستین میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان می‌توانند از روز جمعه پانزدهم تا بیست و یکم آذرماه در ساعات اداری به فرمانداری های  تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم مراکز به حوزه‌های انتخابیه‌ و یا وزارت کشور مراجعه کنند.

  • شرایط قانونی کاندیداهای انتخابات مجلس

بنابر اطلاعیه شماره ۲ ستاد انتخابات کشور، داوطلبان برای اعلام داوطلبی خود در مهلت تعیین شده باید با همراه داشتن مدارک زیر به وزارت کشور، فرمانداری‌های مراکز حوزه‌های انتخابیه، سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها یا نمایندگی ‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و اقدام به تکمیل فرم ثبت نام کنند.

اصل کارت ملی و یک نسخه تصویر آن

اصل شناسنامه عکس‌دار و یک نسخه تصویر کلیه صفحات آن

یک قطعه عکس ۴*۳ جدید

اصل و یک نسخه تصویر آخرین مدرک تحصیلی معتبر (حداقل کارشناسی ارشد یا معادل آن)

اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

اصل و یک نسخه تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائمی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولین خدمت وظیفه عمومی.

کد خبر 466782

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار