آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید از شر بوی ناخوشایند لباس‌ها خلاص شوید؟ این مشکل بین عموم مردم رایج است. در این مطلب توصیه‌هایی آمده که به از بردن این بوی نامطبوع کمک می‌کند.

بوي لباس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فرارو، خوشبختانه امروزه مواد شیمیایی معطر فراوانی برای خنثی کردن این بوی نامطبوع وجود دارد. علاوه بر این راه‌حل‌هایی هم هستند که به شما کمک می‌کنند از استشمام این بوی نامطلوب در کمدها خلاص شوید.

در ابتدا مسئله حائز اهمیت این است که منبع مشکل را مشخص کنید. ایجاد یک بوی ناخوشایند می‌تواند نتیجه خوب خشک نشدن لباس‌ها، وجود رطوبت در کمد یا استفاده از مواد شوینده و نرم‌کننده‌ بی‌کیفیت باشد؛ بنابراین اولین گام برای ارزیابی این است که چرا لباس شما بوی نامطبوع می‌دهد. برای جلوگیری از ایجاد این بوی نامطبوع راهکارهای زیر می‌تواند مفید باشد.

۱- ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید

درست است که ماشین لباسشویی کار شستن لباس‌ها را تسهیل می‌کند. با این حال، هنگامی که برای مدت طولانی لباسشویی خود را تمیز نکرده باشید، ممکن است شرایط برای ایجاد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها مهیا شده باشد و سبب ایجاد بوی نامطبوع در لباس‌های شما شود. بنابراین اولین قدم، ضدعفونی و تمیز کردن این دستگاه است.

 • یک فرد حرفه‌ای را برای سرویس ماشین لباسشویی به کارگیرید.
 • مرتبا و طی یک بازه زمانی مشخص آن را تمیز و تمام محفظه‌های آن را ضدعفونی کنید. می‌توانید برای این کار از محلول سرکه سفید، جوش شیرین یا مایع صابون استفاده کنید.
 • در ماشین لباسشویی را بعد از استفاده برای چند ساعت باز بگذارید.

۲- از سرکه سفید استفاده کنید

درست است که بوی سرکه سفید خیلی خوشایند نیست، اما یک محلول عالی برای مراقبت از لباس‌ها و از بین بردن بوی بد آنهاست. درحقیقت سرکه سفید یک ضدعفونی‌کننده کاملا طبیعی است که خطری برای افراد بزرگسال و کودکان ندارد و به الیاف پارچه نیز آسیبی وارد نمی‌کند.

 • یک پیمانه سرکه سفید را به یکی از محفظه‌های ماشین لباسشویی بیفزایید و طبق معمول چرخه روشن کردن دستگاه را شروع کنید.
 • اگر قصد دارید لباس‌ها را با دست بشویید، به مدت ۲۰ دقیقه لباس‌ها را آغشته به سرکه سفید کنید.
 • پس از شست‌وشو و آبکشی، هنگامی که لباس در فضایی آزاد کاملا خشک شد، بوی نامطبوع از بین خواهد رفت.

۳- لباس‌ها را در فضای آزاد خشک کنید

زمانی که لباس‌ها را محیطی باز و در معرض هوای آزاد خشک می‌کنید، نور خورشید می‌تواند مانند یک ضدعفونی‌کننده قدرتمند عمل کند و لباس عاری از هرگونه میکروارگانیسم و بوی بد شود. گاهی اوقات زمانی که روند خشک کردن به‌خوبی انجام نمی‌شود، لباس می‌تواند تا چند روز بوی ناخوشایندی بدهد؛ بنابراین بهتر است در ابتدا قبل از قرار دادن آنها در کمد، مطمئن شوید که لباس‌ها کاملا خشک شده‌اند.

نکات:

 • لباس‌ها را بلافاصله بعد از شست‌وشو آویزان کنید و از این‌که آنها را برای مدت طولانی در لباسشویی بعد از شست‌وشو به حالت مرطوب و خیس قرار دهید، خودداری کنید.
 • سعی کنید لباس‌هایتان زیر نور خورشید خشک کنید.
 • تا زمانی که نیاز است کاملا خشک شوند، آنها را فضای آزاد و در معرض نور خورشید بگذارید.
 • عموما مشکل بوی بد لباس در پروسه شست‌وشو و خشک شدن آن نهفته است. پس بهتر است به این مسئله توجه بیشتری داشته باشید.
 • وجود مشکلات نظیر رطوبت و عدم وجود نور در فضاهای محصور عموما مشکلی رایج هستند. اگرچه همیشه مورد توجه نیستند، اما باید بدانید که رطوبت می‌تواند در چوب نفوذ کند و لباس‌های شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد و نتیجه این امر بوی نامطبوع لباس‌ها باشد.
 • تمامی محفظه‌های کمد خود را به‌خوبی بررسی کنید که مشکل رطوبت وجود نداشته باشد.
 • به طور پیوسته و در بازه‌های زمانی مشخص داخل کمد خود را با محلول سرکه سفید و آب تمیز کنید. همان‌طور که گفته شد این محلول خاصیت ضدعفونی‌کننده دارد.
 • در هفته برای حداقل ۳ مرتبه در کمد خود را برای چند ساعت باز بگذارید تا تهویه مناسبی داشته باشد.
 • اگر متوجه بوی ناخوشایندی شدید، مقداری دانه قهوه را در گوشه‌ای از کمد قرار دهید. در صورتی که دانه قهوه در دسترستان نیست می‌توانید از نمک اپسوم برای این کار استفاده کنید.
کد خبر 463865

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها