یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
۰ نفر

حتما با رسیدن فصل سرما به سراغ روشن کردن رادیاتورهای آپارتمانتان رفته‌اید و متوجه شده‌اید با این‌که داغ هستند چندان فضای داخل منزل را گرم نمی‌کنند. علت اصلی گرم نکردن آنها هوای گیر افتاده‌ای است که مانع جریان عادی‌شان می‌شود. این مشکل رایج اکثر رادیاتورهاست و راه‌حل ساده‌ای هم دارد.

شوفاژ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از how can u، کافی است چند ابزار ساده داشته باشید تا رادیاتور منزلتان وظیفه اصلی‌اش را انجام دهد؛ پخش کردن گرما و حرارت به شیوه مناسب. در ادامه روش هواگیری رادیاتورهای خانگی را بیان می‌کنیم.

۱- عیب رادیاتور را پیدا کنید

در قسمت‌های فوقانی رادیاتوری که به هواگیری نیاز دارد، هوا جمع شده است. بنابراین، وقتی رادیاتور را روشن می‌کنید، یا کل بدنه رادیاتور سرد است یا قسمت فوقانی‌اش سرد و فقط قسمت تحتانی‌اش گرم است. رادیاتور سرد می‌تواند مشکلات را دوچندان کند. قبل از ادامه، ببینید رادیاتورتان این مشکلاتی را که نام می‌بریم دارد یا نه. اگر هیچ‌کدام را نداشت، به احتمال قوی فقط به هواگیری نیاز دارد. حواستان باشد. رادیاتورها می‌توانند خیلی داغ شوند. بنابراین هنگام بررسی رادیاتور مواظب دستانتان باشید. اگر داخل منزل چند رادیاتور دارید و همه آنها یا سرد هستند یا حرارت ولرم دارند، احتمال زیاد مشکل اصلی از سیستم گرمایشی است؛ شاید آبگرمکن خراب باشد و یا جایی در سیستم حرارتی رسوبات و لجن ته‌نشین شده باشد.

اگر مشکل رادیاتور همراه با انباشت حرارت در قسمت تحتانی رادیاتور است، رادیاتور نشتی دارد. حرارت را قطع کنید، پیچ دریچه ورودی رادیاتور را سفت کنید. اگر مشکل برقرار بود، ممکن است پیچ دچار پوسیدگی شده باشد. بنابراین آن را عوض کنید یا تعمیرکار را صدا بزنید.

اگر رادیاتورهای طبقات بالایی گرم نمی‌شوند اما رادیاتورهای طبقات پایینی گرم هستند، سیستم گرمایشی ساختمان با فشار بالا کار نمی‌کند و بنابراین آب داغ را به طبقات بالایی ساختمان نمی‌رساند.

۲- یک کلید رادیاتور تهیه کنید

گام اول برای هواگیری رادیاتور این است که یک کلید رادیاتور داشته باشید تا بتوانید دریچه رادیاتور را باز کنید. در یکی از قسمت‌های فوقانی رادیاتور (سمت راست یا چپ) دریچه کوچکی وجود دارد. روی این دریچه یک قسمت مربعی شکل وجود دارد که می‌توانید آن را برای تنظیم و میزان کردن دریچه بچرخانید. کلیدهای رادیاتور، قطعات فلزی ارزانی هستند که برای باز و بسته کردن دریچه‌های رادیاتور طراحی شده‌اند و در بسیاری از سخت‌افزارفروشی‌ها پیدا می‌شوند. یک کلید رادیاتوری پیدا کنید که اندازه دریچه رادیاتورتان باشد یا در جعبه ابزارتان آچار کوچک یا ابزاری را که در اندازه مناسب دریچه رادیاتور باشد پیدا کنید. برخی از رادیاتورهای جدید دریچه‌هایی دارند که می‌توان آنها را با پیچ‌گوشتی ساده‌ای که سر مسطح دارد باز کرد. قبل از ادامه، حتما این ابزار را کنار دست داشته باشید تا بتوانید دریچه‌های تک‌تک رادیاتورهای منزلتان را باز کنید. هنگام هواگیری رادیاتورها، بهتر است تک‌تک رادیاتورها را هواگیری کنید.

۳- حرارت را قطع کنید

سیستم گرمایش مرکزی را قبل از هواگیری قطع کنید؛ چراکه سیستم گرمایشی فعال می‌تواند هوای بیشتری وارد سیستم کند. باید قبل از خارج شدن هوا، محتویات داخل رادیاتور خالی شود. بگذارید حرارت داخل سیستم قطع شود و بعد، تمام رادیاتورتان را پر از حرارت کنید. اگر هر یک از قسمت‌های رادیاتور هنوز داغ نیست، قبل از این‌که به مرحله بعدی بروید، صبر کنید کاملا سرد شود.

۴- دریچه‌های رادیاتورتان را باز کنید

مطمئن شوید دریچه‌های ورودی و خروجی رادیاتور باز باشند. سپس کلید رادیاتور (یا پیچ گوشتی و …) را روی دریچه هواگیری که در قسمت فوقانی رادیاتور قرار دارد بگذارید. آن را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. در همین حال، باید صدای خارج شدن هوا را بشنوید. باز کردن دریچه هوا، امکان خارج شدن هوا را می‌دهد و بدین ترتیب، مایعات داغ سیستم گرمایشی از طریق لوله‌هایی که به سیستم گرمایشی اصلی متصل هستند جای هوا را می‌گیرند.

  • نکته: زیر دریچه یک ظرف قرار دهید. وقتی هواگیری می‌کنید، آب هم همزمان با هوا به بیرون می‌پاشد. زیر دریچه یک ظرف یا پارچه قرار دهید تا آب روی زمین یا جای دیگر نریزد.

۵- صبر کنید آب از دریچه هواگیری بیرون بزند

وقتی یک جریان مداوم آب (نه مخلوطی از قطرات آب و هوا) از داخل دریچه هوای رادیاتور به بیرون جاری می‌شود، نشانه خالی شدن رادیاتور از هواست. دریچه هوا را دوباره سفت کنید (آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید) و مطمئن باشید نشتی نداشته باشد. با یک پارچه قطرات آبی را که احیانا روی زمین یا فرش در اطراف رادیاتورتان ریخته شده پاک کنید.

۶- این فرایند را روی تمام رادیاتورهای منزلتان تکرار کنید

برای این‌که از خالی شدن هوا از کل سیستم گرمایشی منزل مطمئن شوید، بهتر است تمام رادیاتورهایتان را هواگیری کنید حتی اگر تنها یک رادیاتور مشکل هوا داشته باشد. برای این‌که سیستم گرمایشی‌تان بتواند به‌خوبی کار کند باید رادیاتورهایتان را به طور منظم هواگیری کنید. هواگیری سالانه علاوه بر هواگیری پس از هرگونه تعمیر یا اصلاح در سیستم گرمایشی باید انجام شود.

۷- سطح فشار آبگرمکن را بسنجید

با خالی شدن هوا از رادیاتورها، فشار سیستم گرمایش منزل را پایین آورده‌اید. اگر فشار خیلی پایین آمده باشد، ممکن است حرات به رادیاتورهایتان نرسد (مخصوصا رادیاتورهایی که در طبقات بالای ساختمان قرار دارند). برای بازیابی فشار سیستم گرمایشی، لازم است آبگرمکن را با آب پر کنید.

برای ساختمان‌های مسکونی، سطح فشار بین ۱۲ تا ۱۵ پوند بر اینچ مربع کافی است. هرچه فشار بالاتر باشد، ارتفاعی که حرارت طی خواهد کرد هم بیشتر خواهد بود. ساختمان‌هایی که خیلی کوتاه یا خیلی بلند هستند به ترتیب به فشارهای کمتر و بیشتری نیاز خواهند داشت.

اگر آبگرمکنتان سیستم پر کردن اتوماتیک دارد، باید بدون این‌که کاری کنید، فشار ۱۲ تا ۱۵ را نشان دهد. در غیر این صورت، دریچه آب آن را باز کنید و با دست آب به آن اضافه کنید تا عدد ۱۲ تا ۱۵ پوند بر اینچ مربع را نشان دهد. 

کد خبر 462429

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha