رضا نیکنام-خبرنگار: در فلکه دوم محله خزانه بخارایی و کوچه‌ای به نام شهید بخشعلی‌زاده، خانه متروکه پر ماجرا و دلهره‌آوری وجود دارد.

آتش نشانی

این ساختمان در میان خانه‌های دیگر با رنگ و رویی متفاوت سال‌هاست همسایه دیوار به دیوار افرادی شده که دیگر آرامش و امنیت از زندگی آنها رخت بربسته است. شب‌ها کمتر کسی جرئت می‌کند پا به محدوده خانه متروکه بگذارد چراکه امکان دارد از او زروگیری شود. اگر از داخل کوچه به نمای ساختمان نگاه کنید سوراخ بزرگی روی دیوار آن می‌بینید که مدت‌هاست محل رفت‌وآمد افراد ناباب شده است. یکی از اهالی تعریف می‌کندکه اینجا خانه وحشت است و شب‌ها صداهای عجیب و ناهنجاری از داخل آن به گوش می‌رسد؛ از دعوا و مشاجره برای تقسیم اموال دزدی تا زد و خورد برای به چنگ آوردن مقداری موادمخدر و رهایی از خماری.

ساختمان متروکه داخل کوچه شهید بخشعلی‌زاده ۲ طبقه و حدود ۲۱۰‌مترمربع مساحت دارد. این‌طورکه از صحبت اهالی بر می‌آید این ساختمان سال‌هاست به حال خود رها شده و در این مدت بسیاری از لوازم و ملک مثل در و پنجره و کلید و پریزها به‌سرقت رفته است. از دیوارهای ترک خورده، دود سیاه‌رنگ و غلیظ نشسته بر پیکر ساختمان و پنجره‌های زهوار دررفته می‌توان فهمید که چرا این ساختمان به نگرانی و دغدغه‌ اصلی اهالی ساکن در این محل تبدیل شده است.
«روزگاری که آقای همسایه و خانواده‌اش در این خانه زندگی می‌کردند، خبری از این اتفاق‌ها نبود، اما اکنون همسایه‌ها آسایش ندارند. اینجا شب‌ها محل بزم و دورهمی معتادان و خلافکاران است و کسی جرئت نمی‌کند با آنها برخورد کند. اهالی این کوچه شب‌ها خواب خوش ندارند، چراکه در سکوت شب سایه ناامنی از در و دیوار این خانه بالا می‌رود و خواب را به چشمان ساکنان این محله حرام می‌کند.» «علیرضا رشیدی» که در همسایگی این خانه متروکه زندگی می‌کند با بیان این مطلب می‌گوید: «این خانه حدود ۵۰ سال قدمت دارد. قدیم‌ها خانه همسایه برو و بیای زیادی داشت و وضعیتش به این شکل نبود. از زمانی که صاحبخانه و فرزندانش از اینجا رفتند، دیگر کسی سراغ این خانه را نگرفت. انگار فراموش کرده‌اند که اینجا ملک و مالی دارند. حرف‌های ضد و نقیضی در این زمینه گفته می‌شود. عده‌ای می‌گویند صاحبخانه و فرزندانش در خارج از کشور زندگی می‌کنند و بستگانی در ایران ندارند. بعضی دیگر عنوان می‌کنند که مالک فوت شده و وارثان تمایلی ندارند به امور خانه رسیدگی کنند.» این شهروند اضافه می‌کند: «به هرحال هرخانه و ساختمان نیاز به رسیدگی دارد و باید تکلیف این ساختمان متروکه روشن شود.»
 رد وسایل سرقتی  در خانه متروکه 
«این خانه محل اختفا و استراحت تعدادی از افراد معتاد و کارتن‌خواب شده که برای تهیه موادمخدر و سیرکردن شکمشان دست به سرقت لوازم و وسایل مردم می‌زنند. خودم یک روز اتفاقی با یکی از سارقان روبه‌رو شدم. این فردکه از خماری به خود می‌پیچید، دوچرخه‌ای در دست داشت و می‌خواست آن را بفروشد. جالب اینکه راضی بود دوچرخه ۳ میلیون تومانی را ۵۰ هزار تومان بفروشد. وقتی متوجه ماجرا شدم با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتم، اما تا مأمورها برسند فرار کرد. » یکی از اهالی که نمی‌خواهد خود را معرفی کند، با بیان این مطلب اضافه می‌کند: «چند وقتی است که در این دور و بر سرقت وسایل داخل خودرو و پارکینگ منازل زیاد شده که علت آن بیراه با وجود این خانه نیست. این موضوع را با کلانتری محل و پلیس ۱۱۰ مطرح کردیم، اما برخورد قانع‌کننده ندیدیم. می‌گویند بروید دفاتر پلیس قضایی یا دادسرا شکایت کنید که این کار کلی هزینه دادرسی دارد و وقت زیادی از ما می‌گیرد.» به عقیده این شهروند این خانه متروکه علاوه بر زشتی محله، امنیت خانواده‌های ساکن را از بین برده است.

«علیرضا رشیدی» در حالی که دیوار سوراخ شده خانه را نشان‌مان می‌دهد، می‌گوید: «اینجا محل جابه‌جایی وسایل دزدی است. علاوه براین محل امن و مناسبی برای بزم شبانه معتادان، خلافکاران و کارتن‌خواب‌هاست. این افراد هنگام استراحت شهروندان از در و دیوار خانه بالا می‌روند و تا صبح و روشن شدن هوا داخل خانه پرسه می‌زنند. با اینکه این مشکل را بارها با مسئولان نیروی انتظامی در میان گذاشته‌ایم، اما پیگیری‌ها اثر نداشته و تنها مسئولان شهرداری منطقه ۱۶ به‌ویژه ناحیه ۳ درددل اهالی را شنیده‌اند و برای برقراری نظم و امنیت در محله تلاش می‌کنند.» «شاهین پاسدارمیر» از دیگرساکنان قدیمی محله عنوان می‌کند که زنان و دختران در این محل امنیت ندارند و حتی نمی‌توانند برای خرید روزانه از خانه بیرون بروند. وی ادامه می‌دهد: «خلافکاران مدام اهالی را می‌ترسانند تا مشکلات این خانه را به پلیس اطلاع ندهند. آنها بیشتر وقت‌ها با عربده‌کشی سعی دارند ترس به دل و جان شهروندان بیندازند. شهروندان نمی‌خواهند با اراذل و معتادان درگیر شوند. آنها می‌خواهند این مشکل با آرامش و قانونی برطرف شود.»

  • اینجا خانه وحشت است و شب‌ها صداهای عجیب و ناهنجاری از داخل آن به گوش می‌رسد؛ از دعوا و مشاجره برای تقسیم اموال دزدی تا زد و خورد برای به چنگ آوردن مقداری موادمخدر و رهایی از خماری

شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۶:
راه‌ تردد خلافکاران را بستیم

 از اهالی شنیدیم که خانه متروکه و رها شده کوچه شهید بخشعلی‌زاده چندین بار دچار آتش‌سوزی شده و در یک مورد که زمستان گذشته اتفاق افتاده اگر همسایه‌های قدیمی نبودند، آتش به خانه‌های دیگر سرایت می‌کرد. اهمیت موضوع باعث شد تا «هادی ملازاده» شهردار ناحیه ۳ و عوامل اجرایی شهرداری منطقه ۱۶ ضمن بازدید میدانی از محل برای حل مشکلات این ملک متروکه اقدام کنند. ملازاده در این زمینه به حیطه اختیارات و وظیفه قانونی شهرداری اشاره می‌کند و می‌گوید: «برای برقراری نظم و انضباط اجتماعی و شهری در این محل، در نخستین اقدام همه راه‌های ورودی به خانه متروکه را با مصالح ساختمانی و میله‌های آهنی مسدود کردیم تا کسی نتواند به آن راه پیدا کند. در دومین اقدام، اخطار کتبی و قانونی برای مالک ساختمان صادر کردیم تا هرچه زودتر برای تعیین تکلیف ملک متروکه اقدام کند. ضمن اینکه برای تشویق مالک به بازسازی ملک فرسوده تسهیلاتی در نظر گرفته‌ایم که به محض درخواست در اختیارش قرار می‌دهیم.»

سرهنگ چنگیز ایدون، رئیس کلانتری ۱۶۰ خزانه بخارایی:
اجازه ورود به ملک متروکه را نداریم

نیروی انتظامی براساس وظایف و حیطه اختیاراتی که قانونگذار دراختیارش گذاشته می‌تواند برای برقراری نظم و ایجاد آرامش در شهر تلاش کند. بنابراین در زمینه مشکلات ناشی از این ملک متروکه و خالی از سکنه باید گفت که نیروی انتظامی بدون دستور مقام قضایی و دریافت حکم رسمی از آنها نمی‌تواند به چنین ساختمان‌هایی وارد شود. از طرف دیگر کلانتری هم نمی‌تواند نیروی پلیس ثابت در این محل مستقر کند تا از ورود معتادان و کارتن‌خواب‌ها به خانه جلوگیری کند. بنابراین تنها چاره کار در شرایط کنونی، گشتزنی عوامل پلیس در این محدوده است تا خلافکاران احساس ناامنی کنند و در این محل تجمع نکنند. البته با همکاری خوب ناحیه ۳ شهرداری منطقه ۱۶ مسیر تردد افراد به ملک متروکه مسدود شده و حتی به مالک اخطار قانونی داده‌اند. البته اگر شهروندان در مراجع قضایی شکایت خود را مطرح کنند، با دستور قاضی می‌توان وارد منزل شد و با خلافکاران و معتادان برخورد کرد.

کد خبر 457282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار