همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می دهد داروی «کاناگلیفلوزین» برای افراد دیابتی موجب افزایش ریسک شکستگی استخوان نمی‌شود.

داروهاي متداول ديابت به استخوان‌ها آسيب نمي‌رساند

به گزارش خبرنگار مهر، داروی کاناگلیفلوزین همراه با رژیم غذایی و ورزش برای کاهش قندخون در افراد بزرگسال مبتلا به دیابت نوع۲ استفاده می‌شود. این دارو متعلق به گروه داروهای موسوم به بازدارنده‌های SGLT۲ (کوترانسپورتر-۲ سدیم-گلوکز) است. این داروها با تحریک کلیه‌ها به دفع قند از بدن از طریق ادرار موجب کاهش میزان قند خون می‌شوند. با این حال عوارض جانبی این داروها شامل آسیب به کلیه‌ها و عفونت‌های جدی تناسلی هستند.

دکتر «مایکل فرالیک»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو، در این باره می‌گوید: «امیدواریم نتایج این مطالعه، موجب اطمینان خاطر برای بیماران و پزشکان باشد. این گروه از داروها می‌توانند موجب بهبود میزان قندخون شده و ریسک بیماری قلبی را کاهش دهند.»

در این مطالعه تیم تحقیق حدود ۸۰ هزار بیمار مصرف کننده کاناگلیفلوزین را با حدود ۸۰ هزار بیمار مصرف کننده گروه داروهای موسوم به آگونیست‌های GLP-۱ مقایسه کردند. گروه داروهای آگونیست‌های GLP-۱ شامل Victoza، Trulicity و Byetta هستند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۵۵ سال بود.

طبق نتایج مطالعات گذشته داروی کاناگلیفلوزین ریسک شکستگی استخوان را افزایش می‌دهند، اما گروه داروهای آگونیست‌های GLP-۱ تاثیری در افزایش ریسک شکستگی استخوان ندارند.

اما نتایج مطالعات نشان داد ریسک شکستگی در هر دو گروه بیماران یکسان بود. به گفته محققان، خود بیماران به خاطر شرایط سنی‌شان در معرض ریسک بالا شکستگی استخوان هستند و در حال حاضر نمی‌توان این ریسک را به یک داروی خاص نسبت داد.

کد خبر 427671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار