همشهری آنلاین: طبق نتایج یک مطالعه جدید، افراد مسن مبتلا به دیابت با مشکلاتی در زمینه فکر کردن و حافظه مواجه هستند.

ديابت

به گزارش خبرنگار مهر، محققان مشاهده کردند در طول ۵ سال مطالعه، شرکت کنندگان مبتلا به دیابت شاهد روند کاهش در حافظه و فصاحت کلامی بودند.

محققان دانشگاه تاسمانیا استرالیا با استفاده از اسکن MRI مشاهده کردند مغز شرکت کنندگان در ابتدا کوچک‌تر بود اما میزان کاهش اندازه مغز در طول سال‌هایی که شرکت کنندگان تحت پیگیری بودند فرق نکرد.

«میشل کالیسایا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «اگرچه حافظه و عملکرد اجرایی نظیر مهارت‌های فکری و برنامه‌ریزی در افراد مبتلا به دیابت با سرعت بالاتری کاهش می‌یابند، اما این مشکل همراه با کاهش در حجم و اندازه مغز نیست.»

این مسئله از نظر محققان تعجب آور است چراکه آنها انتظار داشتند کاهش حجم مغز در افراد دارای مشکلات فکری و حافظه به مراتب متداول‌تر باشد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «ما در آینده به رابطه بین عوامل پی خواهیم برد. اما پیام اصلی این است که دیابت نوع۲ بر عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد.»

تحقیقات قبلی نشان داده است که ابتلا به دیابت ریسک دمانس (زوال عقل) را در افراد دیابتی دو برابر می کند.

محققان در این مطالعه بیش از ۷۰۰ فرد ۵۵ تا ۹۰ سال را مورد مطالعه قرار دادند. در سه مقطع زمانی متفاوت در طول این سه سال، شرکت‌کنندگان تحت آزمایش از لحاظ مهارت‌های فکری، برنامه‌ریزی و حافظه قرار گرفتند. هر بار هم اسکن MRI از مغزشان گرفته شد.

حدود نیمی از شرکت کنندگان با میانگین سنی ۶۸ سال مبتلا به دیابت نوع۲ بودند. میانگین سنی گروه بدون دیابت ۷۳ سال بود.

محققان دریافتند افراد دیابتی در تست مهارت‌های کلامی و فصاحت کلامی نمرات کمتری دریافت کردند. با این حال اسکن مغزشان حاکی از کوچک شدن حجم مغز نبود.

کد خبر 425416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار