داده‌های مربوط به بیش از ۵۰۰۰ بیمار نشان می‌دهد که گروهی از داروهای ضددیابت ممکن است در برابر بیماری چشمی گلوکوم (آب سیاه) نقش حفاظتی داشته باشند.

unnamed.jpg

به گزارش همشهری آنلاین، مهر به نقل از ساینس دیلی، طبق مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده است، یک گروه معروف از داروهای دیابت موسوم به آگونیست‌های GLP-۱R ممکن است در برابر بیماری چشمی گلوکوم در بیماران دیابتی نقش حفاظتی داشته باشند.

محققان داده‌های مربوط به ۱۹۶۱ بیمار دیابتی که از مصرف کنندگان جدید این دسته از داروها بودند را مورد بررسی قرار دادند و آنها را با ۴,۳۷۱ فرد غیرمصرف کننده این داروها در قالب گروه کنترل مقایسه کردند.

علائم و راه‌های درمان آب سیاه

پس از حدود ۱۵۰ روز، ۱۰ بیمار در گروه مصرف کننده داروی جدید مبتلا به گلوکوم (۰.۵ درصد) شدند در حالیکه در ۵۸ بیمار (۱.۳ درصد) در گروه کنترل این بیماری تشخیص داده شد.

یافته‌ها نشان می‌دهد که آگونیست های گیرنده GLP-۱ ممکن است خطر ابتلاء به گلوکوم را در بیماران دیابتی به نصف کاهش دهد.

این یافته‌ها بیانگر آن است که آگونیست های GLP-۱R باعث کاهش التهاب عصبی و جلوگیری از مرگ سلول‌های گانگلیونی شبکیه در موش‌ها می‌شود. این دسته از داروها همچنین اثرات محافظتی مشابهی در برابر بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون در مدل‌های حیوانی نشان داده اند و آزمایشات بالینی برای آزمایش داروها در برابر بیماری‌های عصبی در انسان در حال انجام است.

بیماری گلوکوم، دومین علت نابینایی در سراسر جهان است. افراد مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر در معرض این بیماری چشمی هستند.

کد خبر 628295

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار