همشهری آنلاین: شرکت داروسازی "گلاسکواسمیت کلاین" (GSK)اعلام کرد برای داروی جدید ضد دیابتش به نام "آلبیگلوتاید" که هفته‌ای یک بار مصرف می‌شود، از سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست مجوز کرده است.

GSK

به گزارش رویترز  GSK که به زودی در اروپا نیز تقاضای تایید این دارو را خواهد کرد، انتظار دارد این دارو در بازار پرفروش داروهای ضددیابت به سهمی دست یابد.

آلبیگلوتاید (Albiglutide)  به همان گروه داروهای تزریقی آگونیست GLP-1 مانند داروی ویکتوزا (Victoza) ساخت شرکت نوردیسک و داروهای بایتا (Byetta) و بایدورئون (Bydureon) ساخت شرکت بریستول- مه‌یرز اسکویت و آسترازنکا تعلق دارد.

داروهای آگونیست GLP-1 گروهی از داروها برای درمان دیابت نوع 2 هستند که با فعال کردن گیرنده یک هورمون طبیعی به نام "پپتید شبه گلوگاگونی یک" (GLP-1) قند خون را کاهش می‌دهند.

GLP-1 به عنوان یک هورمون روده‌ای از "سلول‌های L" در روده ترشح می‌شود و یک هورمون قوی ضد افزایش قند خون است.

مزیت این گروه داروهای ضد دیابت نسبت به داروهای تحریک‌کننده آزادی انسولین مانند داروهای گروه سولفونیل‌اوره (گلی‌بنکلامید و داروهای مشابه) و داروهای گروه مگلیتیدین (مانند رپاگلیناید) این است که عارضه جانبی هیپوگلیسمی (کاهش بیش از حد طبیعی قندن خون) کمتر در مصرف آنها مشاهده می‌شود.

کد خبر 197832

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها