همشهری آنلاین: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: پروژه پنهانی تبریز خیانت بزرگی به دریاچه ارومیه بود.

دریاچه ارومیه

فرهاد سرخوش در گفت وگو با ایسنا با اشاره به طرح احداث یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی با حقابه دریاچه ارومیه افزود: طبق مصوبات قانونی، آبی از این نقطه به کشاورزی نمی‌دهند با این وجود آذربایجان شرقی با احداث دریاچه مصنوعی و ایجاد آب بند خیانت بزرگی به دریاچه ارومیه و ۵میلیون نفر جمعیت ساکن حوضه آبریز کرد.

وی با اشاره به نامه نگاری خود با رییس سازمان محیط زیست برای پیگیری این موضوع افزود: این سازمان به استاندار آذربایجان شرقی و وزیر نیرو اعلام کرده است که طرح ایجاد دریاچه مصنوعی از حق آبه دریاچه ارومیه باید متوقف شود.

سرخوش با ابراز تاسف از اقدام آذربایجان شرقی و اینکه مسیر حرکت ریزگردها با وجود خشکی دریاچه به سمت این استان است و بیشترین خسارت را خواهد دید عنوان کرد: ایجاد پارک آبی در چنین وضعیت نامناسب ذخایر آبی کشور غیرمنطقی است.

وی با بیان اینکه این آب بند آجی چای توانایی ذخیره بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب را دارد تصریح کرد: آذربایجان غربی با چه سختی قطره قطره آب ذخیره می‌کند تا وضعیت دریاچه دچار بحران نشود در حالیکه آذربایجان شرقی اقدام به احداث آب بند و پارک آبی می‌کند که جای بسی تاسف دارد.

وی بابیان اینکه حقابه‌ای که از سمت تبریز به سمت دریاچه هدایت می‌شود، بسیار جزئی است افزود: ۹۰ درصد آب از آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه هدایت می‌شود.

سرخوش با اشاره به اینکه تراز امروز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۴۶ است گفت: مساحت دریاچه ۱۹۵۳ کیلومتر مربع و حجم آب نیز یک میلیاردو ۴۰۰ میلیون متر مکعب گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نکرده است.

کد خبر 413755

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی