همشهری آنلاین: رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: مهاجرت پلیکان‌های سفید به پارک ملی دریاچه ارومیه آغاز و تاکنون ۵۰۰ بال از این پرنده‌ها در این پارک ملی مشاهده شده است.

پلیکان‌های سفید در پارک ملی دریاچه ارومیه فرود آمدند

به گزارش ايرنا، امید یوسفی روز دوشنبه با بیان این که آذربایجان غربی در کریدور مهاجرتی پرندگان واقع شده، افزود: پلیکان‌های سفید از عرض‌های شمالی و مناطق قفقاز و آسیای میانه با هدف مهاجرت به مناطق گرم‌تر و برای زمستان‌گذرانی از این استان عبور می‌کنند.

وی ادامه داد: پلیکان‌های سفید در صورت وجود شرایط زیستی در استان فرود می‌آیند و تا بهار آینده در آذربایجان غربی می‌مانند.

وی با اشاره به این که در زمان حاضر شرایط زیستی برای زمستان‌گذرانی پلیکان‌ها در دریاچه ارومیه و تالاب‌های اقماری آن مساعد است، اضافه کرد: اگر شرایط زیستی اعم از غذا و زیستگاه‌های امن برای پلیکان‌ها فراهم نباشد، بیشتر پلیکان‌ها برای زیست به عرض‌های جنوبی‌تر می‌روند و تا اسفند ماه در مناطق جنوبی زیست می‌کنند.

یوسفی گفت: اغلب پلیکان‌های سفید بومی مناطق آسیای میانه، قفقاز و سیبری هستند و پس از بازگشت از مناطق جنوبی نسبت به جوجه‌آوری در زیستگاه‌های خود و بزرگ کردن جوجه‌هایشان اقدام می‌کنند.

وی با بیان این که در پارک ملی دریاچه ارومیه تنوع پرندگان حمایت شده و در خطر انقراضی چون پلیکان خاکستری،‌ پلیکان سفید و غاز پیشانی سفید بالاست، گفت: حفاظت از این گونه‌ها توسط دوستداران طبیعت و محیط بانان به صورت جدی در ایام مختلف سال و به ویژه زمستان انجام می‌شود.

وی با اشاره به سرشماری پرندگان مهاجر در دی ماه، گفت: با توجه به آغاز فصل مهاجرت و احتمال شیوع بیماری‌ها تاکنون گزارشی از مرگ و میر ناشی از آنفلوانزای فوق حاد در بین جمعیت پرندگان به خصوص پرندگان مهاجر مشاهده نشده است.

وی همچنین از مردم استان خواست تا در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را به اداره کل دامپزشکی یا محیط زیست استان اطلاع دهند.

پارک ملی دریاچه ارومیه با پنج هزار و 700 کیلومتر مربع وسعت، همه ساله میزبان انواع پرندگان از جمله فلامینگوها و پلیکان‌هاست.

پلیکان سفید یا همان مرغ سقای سفید بزرگ (Pelecanus onocrotalus) یک پرنده از خانواده مرغ‌ سقاییان است؛ محل زندگی آن از جنوب شرق اروپا تا سراسر آسیا و آفریقا و در باتلاق‌ها و دریاچه‌های کم‌عمق است.

مرغ سقاهای سفید بزرگ در هنگام کوچ به شکل منظم در یک خط یا دایره‌وار حرکت می‌کنند.

کد خبر 421014

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha