همشهری آنلاین: رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به افزایش هفت سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه سال گذشته، گفت: تراز امروز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۲۴ سانتی‌متر رسید.

تراز دریاچه ارومیه ۷ سانتی‌متر افزایش یافت

به گزارش ايرنا، فرهاد سرخوش روز شنبه گفت: در زمان مشابه سال گذشته (12 آبان 1396) تراز دریاچه ارومیه یک هزار و 270 متر و 17 سانتی‌متر گزارش شده بود.

وی با اشاره به افزایش 156 کیلومتر مربعی مساحت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته، اضافه کرد: مساحت دریاچه ارومیه به یک هزار و 661 کیلومتر مربع رسیده است.

وی بیان کرد: همچنین حجم آب موجود در دریاچه ارومیه با 89 میلیون مترمکعب افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به مرز یک میلیارد مترمکعب نزدیک شده است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان این که قبل از تشکیل ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی‌متر کاهش می‌یافت، بیان کرد: برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرده است.

وی با تاکید بر این که طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره‌برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره‌برداری می‌رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال (از سال 1394) به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنابر آمار بین‌المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

کد خبر 420924

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی