همشهری آنلاین: رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان این که مساحت دریاچه ارومیه به ۲ هزار و یک کیلومترمربع رسیده، گفت: مساحت دریاچه امروز، ۱۶ مردادماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته هیچ تغییری نداشته است.

مساحت دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ثابت ماند

به گزارش ايرنا، فرهاد سرخوش با بیان این که مساحت این دریاچه پس از تشکیل ستاد احیا در سال 1394 بیش از یک هزار و 401 کیلومترمربع افزایش یافته، بیان کرد: ارتفاع دریاچه ارومیه از سال 1376 به طور متوسط سالانه 40 سانتی‌متر کاهش یافته اما این روند پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه متوقف شده است.

وی با اشاره به افزایش امیدواری مردم نسبت به احیای دریاچه ارومیه، گفت: ارتفاع این دریاچه در روز جاری به یک هزار و 270 متر و 50 سانتی‌متر رسیده که نسبت به سال گذشته تفاوتی نداشته است.

سرخوش بیان کرد: بیشترین تراز ثبت شده برای دریاچه ارومیه طی چهار سال گذشته در 16 مرداد ماه نیز یک هزار و 270 متر و 50 سانتی‌متر از آب‌های آزاد بوده است.

وی با اعلام این که تراز دریاچه ارومیه نسبت به کم‌ترین سطح ثبت شده برای آن 49 سانتی‌متر افزایش یافته، افزود: با افزایش آب دریاچه، نمک رسوبی کف آن نیز در آب حل شده و عمق دریاچه بیشتر شده است.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه روند خشک شدن آن را متوقف کرده است و افتتاح طرح‌های این ستاد در سال‌های آینده وضعیت آن را بیش از پیش بهبود می‌بخشد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال از سال 1394  به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنابر آمار بین‌المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

کد خبر 413057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار