همشهری آنلاین: پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه، مساحت آن یکهزار و ۸۵۲ کیلومتر مربع افزایش یافته و به ۲ هزار و ۴۰۲ کیلومتر مربع رسیده است که این آمار نشانگر ۴.۳ برابر شدن سطح دریاچه است.

دریاچه ارومیه

فرهاد سرخوش، رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در گفت‌و‌گو با ایرنا با اعلام اینکه تراز امروز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن 79 سانتی متر افزایش یافته است، افزود: ارتفاع آب دریاچه ارومیه از آب های آزاد، امروز (9 خرداد) به یکهزار و 270 متر و 85 سانتی متر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال 1394 آغاز به کار کرد، ادامه داد: شهریور سال 1394 تراز دریاچه ارومیه به یکهزار و 270 متر و هشت سانتی متر رسیده بود که کمترین تراز ثبت شده تا به امروز بوده است.

سرخوش اضافه کرد: مساحت این دریاچه نیز تا پیش از فعالیت ستاد احیا، حدود 550 کیلومتر مربع شده بود که با فعالیت مستمر این ستاد و همراهی دستگاه‌های اجرایی دخیل، این رقم امروز به بیش از 2 هزار و 400 متر مربع رسیده است.

وی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا سالانه به طور متوسط تراز دریاچه ارومیه 70 سانتی متر کاهش می‌یافت، بیان کرد: عملکرد دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه مانع از ادامه روند خشک شدن آن شده است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه این ستاد نقش هماهنگی برای اجرای طرح‌های احیا دارد، گفت: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای اتمام طرح‌های احیای دریاچه ارومیه در اختیار دستگاه‌های مرتبط از جمله شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی، اداره کل محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی قرار می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بهره‌مندی از 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره‌ای سیراب می‌شود، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه‌ها و رودخانه‌ها تامین می‌شود.

به گفته سرخوش، ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست، مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز کرد و در سریع‌ترین زمان ممکن طرح‌های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.

دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

کد خبر 406896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار