همشهری آنلاین: سند فاز پنجم همکاری مشترک برنامه عمران ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت ژاپن تحت عنوان پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی به امضا رسید.

احیای دریاچه ارومیه وارد فاز پنجم همکاری با ژاپن شد

به گزارش ایرنا، در مراسم امضای این سند، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست وضعیت کنونی دریاچه ارومیه را نتیجه مدیریت نامناسب منابع آبی حوضه آبریز، سدسازی و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی دانست و در ادامه از دولت ژاپن برای همکاری‌های صورت گرفته تاکنون، تشکر کرد.

وی همچنین از تمرکز پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی روی مسایل اجتماعی و تلاش برای جلب مشارکت مردم برای احیای دریاچه به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این پروژه یاد کرد و ادامه داد: انجام اینگونه اقدامات کاری بسیار سخت و نیازمند صرف وقت و هزینه بسیار است.

کلانتری همچنین ابراز داشت: دولت ایران تمایل بسیاری به تلاش برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه و جلب حمایت‌های مالی ملی و بین‌المللی برای این منظور دارد.

در ابتدای مراسم، حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست نسبت به نتایج مثبت پروژه و همچنین ادامه همکاری با دولت ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه ابراز خرسندی کرد.

وی گفت: از میان 3000 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکنون 110 روستا تحت پوشش پروژه قرار گرفته و امیدواریم ادامه همکاری میان دولت ژاپن و ایران موجبات احیای دریاچه ارومیه را فراهم آورد.

همچنین ابوالفضل آبشت، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران ضمن ارائه گزارش نتایج و دستاوردهای اجرای فازهای پیشین پروژه از اجرای موفقیت‌آمیز و نتایج مثبت حاصل شده از اقدامات صورت گرفته در فازهای پیشین این پروژه ابراز خرسندی کرد و گفت: ارتقای مسئولیت‌پذیری اجتماعی و جلب مشارکت جوامع محلی در راستای احیای دریاچه ارومیه یکی از اهداف مهم این پروژه است و بیش از 11000 نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در اجرای این پروژه همکاری داشته‌اند.

وی افزود: خروجی‌های این پروژه نیز نتیجه همکاری بین بخشی میان نهادهای مختلف ملی و بین‌المللی از جمله دولت ژاپن، برنامه عمران ملل متحد، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، آب منطقه‌ای، سازمان‌های مردم نهاد و جوامع محلی در دو استان آذربایجان غربی و شرقی بوده است.

در ادامه هیرویاسو کوبایاشی، سفیر دولت ژاپن در ایران نیز ضمن اشاره به شروع همکاری بین دولت ایران و دولت ژاپن در ارتباط با احیای دریاچه ارومیه بعد از مذاکره رئیس جمهور و نخست وزیر کشور ژاپن در سال 2013، افزود: بازدیدهای صورت گرفته از روستاهای پایلوت پروژه در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، نشان می‌دهد که پروژه طی چهار سال گذشته پیشرفت خوبی داشته و قرار است تعداد روستاها در فاز پنجم این همکاری از 110 به 130 افزایش یابد.

پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی بر اساس تعاملات متقابل انجام شده بین دولت ایران و ژاپن برای همکاری در زمینه‌های محیط زیستی و همچنین به دلیل شرایط بحرانی دریاچه ارومیه، از سال 2014 آغاز شد.

ارتقای سطح اطلاعات و درک جوامع محلی از نقش مهمی که در استفاده از روش‌های کشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارند، گسترش کشاورزی پایدار در 130 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف کاهش مصرف آب و نهاده‌های شیمیایی و بسیج اجتماعی به منظور انجام اقدامات احیایی دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی اهداف این پروژه است.

این پروژه با اختصاص بودجه 4 میلیون دلار توسط دولت ژاپن در چهار سال گذشته اجرا شده است.

این مراسم با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست، سفیر دولت ژاپن، نماینده مقیم موقت برنامه عمران ملل متحد در ایران، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیران کل ادارات محیط زیست و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌های آذربایجان غربی در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

کد خبر 404287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار