همشهری‌آنلاین: رهبر جریان صدر عراق بر اهمیت وجود نظارتی بین‌المللی بر انتخابات پارلمانی عراق تاکید کرد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در بیانیه‌ای درباره این‌که آیا از طرف‌های مشخصی در انتخابات آتی حمایت می‌کند یا نه، اظهار داشت: قبلا هم گفتم که تا این لحظه حمایت خود از هیچ طرف مشخصی را اعلام نمی‌کنم، آنچه در این دوره اهمیت دارد، مراجعه به صندوق‌های رای‌گیری و رها نکردن این صندوق‌ها برای چهره‌های فاسد است، بی‌تفاوتی کسانی که خواهان اصلاحات هستند، شانه خالی‌کردن از مسئولیت به شکلی آشکار است.

قرار است انتخابات پارلماني عراق 22 ارديبهشت برگزار شود.

صدر در پاسخ به سوالی درباره تبلیغاتی که برای تحریم انتخابات پارلمانی به بهانه تقلب در نتایج انتخابات و طرح ادعاهایی مبنی بر تلاش برای نگه‌داشتن چهره‌های فعلی در پارلمان و کابینه انجام می‌شود، با اشاره به این‌که "تقلب در انتخابات مساله‌ای مشکوک است"، بار دیگر خواستار نظارت بین‌المللی و مستقل بر روند انتخابات شد.

به گزارش ایسنا به نقل از الشرق الاوسط، رهبر جریان صدر عراق در ادامه با تاکید بر این‌که "تحریم انتخابات هرگز احتمال تقلب را کاهش نداده بلکه به آن سهولت می‌بخشد"، از کمیساریای عالی انتخابات خواست در مورد صندوق‌های رای‌گیری شفافیت و صداقت داشته باشد.

امیر الکنانی، از رهبران جریان صدر عراق در گفت‌وگو با الشرق الاوسط تاکید کرد: مقتدی صدر بارها پیش از این اعلام کرده بود که نسبت به عملکرد کمیساریا اطمینان نداشته و به آن مشکوک است و پیشتر نیز خواستار برگزاری انتخابات با نظارت بین‌المللی به ویژه در مناطق آزاد شده از چنگال داعش شد.

الکنانی افزود: کمیساریای انتخابات که خود نماینده احزابی سیاسی است، مدیریت انتخابات را در دست دارد و سابقه داشته که کمیساریا خواستار تغییر روال کار شود همانگونه که پیش از این خواستار تغییر قانون انتخابات شد.به همين دليل صدر احتمال بروز تقلب در روند انتخابات را مي‌دهد.

این رهبر جریان صدر عراق در ادامه گفت: بیشتر گروه‌های سیاسی از طرف میانجی که وظیفه انتقال آراء را به مرکز ملی بر عهده دارد، نگران هستند و زمانی که ما به شکلی زودهنگام به کمیساریای انتخابات در این خصوص هشدار می‌دهیم، در واقع می‌خواهیم انتخابات به شکلی درست و روان برگزار شود.

او درباره این‌که مقتدی صدر حمایت خود را از هیچ گروهی اعلام نکرده گفت : گروه نزدیک‌تری که امکان حمایت صدر از آن وجود دارد، گروه "سائرون" است اما صدر برای آنها نیز شروط سختی را در زمینه انتخاب کاندیداها و یا پایبندی به اصل شفافیت و درستی وضع کرده است، صدر فراکسیون "الاحرار" را پیش از انحلال آن پذیرفت اما امروز به حمایت از آنها در قالب اصول و ضوابط اکتفا می‌کند تا مسئول خطاهای دیگران نشود.

مقداد الشریفی، رئیس سابق مرکز انتخابات در کمیساریای عالی انتخابات عراق نیز درباره درخواست مقتدی صدر برای وجود نظارتی بین‌المللی بر روند انتخابات تاکید کرد: سازمان ملل با نمایندگی خود در عراق یا تیم یونامی در داخل کمیساریا حضور دارد. این تیم سازمان ملل که بر روند انتخابات عراق نظارت دارد، مستقیما با یان کوبیس، نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق در ارتباط بوده و یک تیم کامل شامل کارشناسان، متخصصان و مسئولان فنی است.

کمیساریای عالی انتخابات از کاندیداها و احزاب سیاسی شرکت‌کننده در انتخابات خواست تبلیغات انتخاباتی را ظرف سه روز جمع‌آوری کنند.

ریاض البدران، رئیس اداره انتخاباتی در این کمیساریا طی بیانیه‌ای اظهار داشت: کمیساریا طبق قوانین انتخاباتی سال ۲۰۱۸ اقدام‌هاي لازم را در پیش خواهد گرفت. همچنین کمیساریا به احزاب سیاسی شرکت‌کننده در انتخابات و نیز کاندیداها نسبت به جمع‌آوری تبلیغات انتخاباتی چه در پایگاه‌های اجتماعی و چه در اماکن عمومی ظرف سه روز هشدار داده است و هرگونه تبلیغات انتخاباتی که از سوی کمیته‌ها چه در بغداد و چه سایر استان‌های عراق را جریمه خواهد کرد.

کد خبر 401879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار