مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۵
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: مردم عراق شنبه ۲۲ اردیبهشت اولین بار بعد از شکست داعش برای انتخاب ۳۲۹ نماینده پارلمان پای صندوق‌های رای رفته‌اند و لیست‌های پیروز باید ائتلاف‌هایی را برای دستیابی به اکثریت با هدف تشکیل دولت آینده تشکیل دهند.

اين انتخابات كه از هفت صبح به وقت محلي آغاز شده تا شش عصر ادامه دارد و به گفته كميسيون عالي انتخابات اين كشور نتيجه راي گيري 24 تا 48 ساعت بعد از پايان راي‌گيري اعلام مي شود.

یک منبع امنیتی به سومریه نیوز گفت، نیروهای امنیتی قانون منع آمد و شد را در بغداد و تعدادی از استان‌ها طی امروز (شنبه) به اجرا گذاشتند.

این منبع گفت، براساس این قانون، آمد و شد خودروها در بغداد و چند استان ممنوع بوده و هدف آن تامین امنیت انتخابات عراق است که از صبح امروز در عراق آغاز شده‌است. این منع آمد و شد از ۱۲ نیمه شب گذشته آغاز و تا ۱۲ امشب ادامه دارد.

همچنین ریاض بدران، رئیس اداره انتخابات عراق گفت، بیش از ۴۰۰۰ خبرنگار و روزنامه‌نگار داخلی و ۳۲۹ خبرنگار خارجی برای پوشش این اتفاق مهم حضور دارند.

بدران افزود، ۱۳۳ هزار و ۴۱۵ تن به عنوان نماینده احزاب و ۷۴ هزار و ۶۴۶ ناظر داخلی و ۹۶۳ ناظر بین‌المللی نیز در مراکز اخذ رای حضور دارند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز عربی، آمار و اطلاعات اصلی مربوط به چهارمین انتخابات عراق از زمان حمله آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ و اولین انتخابات بعد از شکست داعش به شرح زیر است:

  • تعداد جمعیت

تعداد رای‌دهندگان در عراق به حدود ۲۴.۵ میلیون تن می‌رسد که در ۱۸ استان پخش شده‌اند هر استان به منزله یک حوزه انتخاباتی است. در بین این تعداد رای دهنده ۳.۵ میلیون تن رای اولی هستند. این در حالی است که قبل از رای‌گیری امروز حدود یک میلیون رای‌دهنده عراقی که در ۲۱ کشور جهان زندگی می‌کنند آرای خود را به صندوق‌های رای انداخته‌اند.

  • بیش از ۶۰۰۰ نامزد
مراکز انتخابات شامل ۸.۹۵۹ مرکز اخذ رای است که در آن رای‌گیری اکترونیکی نیز انجام مي‌شود. ۱۱ میلیون برگه انتخابات نیز براساس آمار دولتی، توزیع شده است.

آوارگان: یک میلیون آواره در داخل کشور از طریق برگه‌های انتخاباتی می‌توانند رای دهند در حالی که ۲۸۵.۵۶۴ نفر که در اردوگاه‌های آوارگان به سر می‌برند در ۱۶۶ مرکز اخذ رای در ۷۰ اردوگاه آوارگان در هشت استان رای خود را به صندوق می‌اندازند.

کرسی‌ها: مجلس عراق  ۳۲۹ نماينده دارد كه از بین آن ۹ کرسی برای اقلیت‌ها به نمایندگی از مسیحیان، الشبک، الصائبه، ایزدی‌ها، کردهای فیلی (شیعه) و ۸۳ کرسی برای زنان اختصاص می‌یابد.

  • شيوه راي‌گيري

شیوه رای‌گیری براساس لیست باز و بسته است. رای گیری در لیست بسته یعنی رای دادن به لیست به صورت کامل و بدون هیچ حق انتخابی اما در لیست باز به این گونه است که رای دادن یا به کل اعضای لیست است یا به هر نامزد یا تعدادی از نامزدها بدون هیچ محدودیتی. تقسیم آرا برای نامزدها نیز طبق تسلسل آنها در داخل هر لیست است.

  • ۸۷ ائتلاف و لیست

- ائتلاف "النصر": به ریاست حیدر العبادی، نخست‌وزیری است که دوره‌اش به پایان رسیده و برای اولین بار از زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ است که حزب الدعوه از مخالفان تاریخی رژیم سابق در انتخابات دو لیست دارد که یکی از آنها النصر است. این لیست به صورت اصلی شامل شخصیت‌هایی از جامعه مدنی بدور از گرایش‌های طایفه‌ای در انتخابات حضور دارد.

alebadi

-ائتلاف "الفتح": به ریاست هادی العامری، رئیس سازمان بدر و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های حشد شعبی که نقش اصلی در حمایت از نیروهای امنیتی عراق در نابودی داعش داشت. اکثر نامزدهای این لیست رسما از پست‌های خود در تشکیلات حشد شعبی برای شرکت در انتخابات و روند سیاسی کناره‌گیری کرده‌اند.

-ائتلاف دولة القانون: به ریاست نخست‌وزیر اسبق عراق یعنی نوری مالکی که به صورت اصلی به حزب الدعوه به ریاست خودش تکیه دارد و در بین اکثر اعضای خود که در مناصب دولتی در زمان نوری مالکی بوده‌اند از حمایت گسترده برخوردار است اما به دلیل حمله داعش و تسلط آن بر یک سوم خاک عراق در آن دوران با برخی انتقادات نیز روبه‌رو است.

-لیست "سائرون نحو الإصلاح": ائتلافی بی‌سابقه و نو است که از سوی مقتدی صدر شخصیت دینی برجسته عراق و کمونیست‌ها تشکیل شده آن شامل شش فراکسیون است که اکثرشان سکولار هستند. در میان آنها حزب کمونیستی و عدالت به اضافه حزب "الاستقامة" به نمایندگی جریان صدر هستند. البته فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر (۳۴ نماینده) در پارلمان کنونی دارد..

-اهل سنت: احزاب سنی از طریق لیست‌های متعدد در راس آنها "ائتلاف الوطنیة" به رهبری ایاد علاوی،‌ معاون رئیس‌جمهور عراق که به عنوان سکولار شرکت کرده و سلیم جبوری رئیس پارلمان عراق در انتخابات هستند. احتمال می‌رود اهل سنت به دلیل سیطره داعش بر مناطق‌شان طی سال‌های گذشته بزرگ‌ترین شکست را در انتخابات متحمل شوند.

-کردها: کردها از طریق چند حزب در انتخابات شرکت کرده‌اند تا ۴۶ کرسی را به دست آورند و دو کرسی‌ به مسیحیان می‌رسد که مختص اقلیم خودمختار کردستان است. برجسته‌ترین احزاب کرد، حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی،‌ اتحادیه میهنی کردستان عراق (حامیان خانواده طالبانی) به اضافه احزاب مخالف کرد یعنی تغییر، جماعت اسلامی و جنبش الجیل الجدید هستند.

  • هشدار سفارت آمریکا در عراق

سفارت آمریکا در عراق نسبت به انجام حملات تروریستی در زمان برگزاری انتخابات هشدار داد.

سفارت آمریکا افزود، اطلاعاتی به دست آورده مبنی بر این‌که احتمال انجام حملات تروریستی علیه مراکز اخذ رای وجود دارد لذا از کارمندانش و نیز اتباع آمریکایی خواسته در مناطق برگزاری انتخابات حضور پیدا نکنند.

کد خبر 405165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار