همشهری‌آنلاین: دو منبع نزدیک به دولت کره‌ جنوبی گفته‌اند، رهبر کره شمالی در دیدارش با مقام‌های هیئت کره‌ جنوبی به هنگام سفر به کشورش و در جریان پذیرایی از آنها درباره وجهه خود در رسانه‌های بین‌المللی شوخی کرده‌است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در این نشست تعهدش به کنار گذاشتن سلاح‌های هسته‌ای را مطرح کرده و بنا به گفته چونگ اوی یونگ، سرپرست این هیئت و رئیس سازمان امنیت ملی کره‌ جنوبی به این هیئت گفته که تمایل دارد با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار داشته باشد.

با این حال یک مقام کاخ ریاست جمهوری کره‌ جنوبی گفت: کیم یکسری صحبت‌های همراه با خوش و بش نیز درباره این که چطور رسانه‌های خارجی و جاهای دیگر در خارج از کره شمالی او را منعکس می‌کنند، انجام داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این مقام که نامش را فاش نکرد، گفت: رهبر کره شمالی که ترامپ چندین بار از او با عنوان "مردک موشکی" یاد کرده کاملا از این که چه وجهه‌ای در عرصه بین‌المللی دارد، مطلع بوده است.

همچنین او گفت که رهبر کره شمالی در واکنش به اظهارنظرهایی که درباره او شده رفتاری همراه با آرامش خاطر نشان داده و گه‌گاه درباره خودش شوخی کرده است.

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند، ترامپ و کیم جونگ اون اکنون در حال برنامه‌ریزی هستند که تا پایان ماه مه با یکدیگر دیدار داشته باشند.

این ديدار در صورت رخ دادن، اولین دیدار رهبران این دو کشور در تاریخ محسوب خواهد شد.

یک مقام کاخ ریاست‌جمهوری کره‌ جنوبی که نامش را فاش نکرد، اظهار داشت رهبر کره شمالی به این هیئت کره‌ جنوبی گفته مون جائه این، رئیس‌جمهور این کشور اکنون می‌تواند شب‌ها راحت بخوابد چون پیونگ یانگ تصمیم گرفته آزمایش‌های موشکی یا هسته‌ای بیشتر در زمانی که مذاکرات در جریان هستند، انجام ندهد.

این درحالی است که کیم جونگ اون در مراسم شام مشترک خود با اعضای هیئت کره جنوبی گفته است: هر زمان که ما موشکی را شلیک کردیم مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی سحرگاه بعد از این اتفاق قطعا زمانی سخت را به هنگام حضور در راس نشست‌های امنیت ملی تجربه کرده است.

همچنین رهبر کره شمالی با اشاره به خط تلفن نظامی که دو کره برای نصب آن با هدف ارتباط مستقیم کیم جونگ اون و مون جائه این برنامه‌ریزی می‌کنند، گفت: اگر مذاکرات سطح کاری به یک‌باره متوقف شده و خصومت مجددا پدیدار شود من و مون جائه این می‌توانیم به آسانی با یک تماس تلفنی آن را حل کنیم.

در صورتی که این طرح عملی شود این نخستین خط تلفن نظامی ایجاد شده میان سران دو کره خواهد بود.

در عین حال مقام نزدیک به کاخ ریاست‌جمهوری کره‌ جنوبی خاطرنشان کرد: هنگامی که مقام‌های این کشور به کره شمالی سفر کردند هیچ احساس معذب بودن نداشتند و کیم جونگ اون اولین کسی بود که وارد موضوع‌هاي حساس از جمله از سرگیری رزمایش نظامی میان آمریکا و کره‌ جنوبی شده که به بعد از بازی‌های المپیک پیونگ چانگ موکول شده است.

یکی از اعضای هیئت کره‌ جنوبی که به کره شمالی سفر کرده، اظهار کرد: این هنگامی بود که ما دریافتیم تلاش‌هایی که از سوی کره‌ جنوبی و کره شمالی انجام شده، در حال جواب دادن است.

در عین حال دولت کره شمالی به این مساله که سئول در زمان دیدار خواهر کیم جونگ اون از کره‌جنوبی با غذاهای کره شمالی از او پذیرایی کرده، توجه نشان داد.

مقام کاخ ریاست‌جمهوری کره‌ جنوبی تصریح کرد که در اولین روز دیدار، حکومت کره شمالی از سینی مخصوص غذاهای کشورشان و در روز بعد با نودل سرد از آنها پذیرایی کرده است.

مقام مذکور اظهار داشت که کیم و مقام‌ها چند بطری مشروب و نوشیدنی‌های مخصوص از جمله "سوجو" تبادل کرده‌اند.

کد خبر 400489

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha