همشهری‌آنلاین: پاسپورت‌های برزیلی رهبر فعلی کره شمالی و پدرش برای نخستین بار رونمایی شد؛ این پاسپورت‌ها با هدف ارائه به سفارتخانه‌های خارجی برای دریافت مجوز سفر تهیه شده بودند.

خبرگزاری رویترز اسکن‌های سیاه و سفیدی را از این پاسپورت‌ها منتشر کرد که توسط سفارت برزیل در پراگ و در فوریه ۱۹۹۶ ارائه شده بود و نشان‌دهنده تصاویر کیم جونگ ایل، رهبر درگذشته کره شمالی و کیم جونگ اون، رهبر کنونی این کشور است.

در حالی که کیم جونگ اون در سوئیس و با هویت جعلی پسر راننده سفارت کره شمالی درس خوانده، در پاسپورت‌ برزیلی او، نامش "جوزف پواگ" است.

در این پاسپورت آمده که او زاده اول فوریه ۱۹۸۳، فرزند ریکاردو پواگ و مارچلا پواگ خو، از سائوپائولو در برزیل است.

گمان می‌رود که کیم جونگ اون زاده هشتم ژانویه ۱۹۸۴ یا ۱۹۸۳ باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، در پاسپورت‌ کیم جونگ ایل نیز نام  او، "ای‌جونگ تی‌چوی" است و محل تولدش سائوپائولو و تاریخ تولدش چهارم آوریل ۱۹۴۰ است. البته تاریخ تولد اصلی رهبر درگذشته کره شمالی ۱۶ فوریه ۱۹۴۱ بود.

تعدادی از منابع امنیتی غربی مدعی شدند که این پاسپورت‌ها چندین بار و برای دریافت ویزا از دو کشور غربی و همچنین سفر به ژاپن، برزیل و هنگ‌کنگ مورد استفاده قرار گرفتند.

هنوز مشخص نیست که آیا این پوشش هوشمندانه واقعا کارایی داشته و آیا ویزایی صادر شده است یا خیر.

jungbrasil

 رویترز که این گزارش را ارائه کرده، اصل این مدارک را مشاهده نکرده و تنها به اسکن‌های موجود از پاسپورت‌ها دسترسی داشته، و نمی‌تواند اعتبار آنها را تایید کند. البته یکی از منابع برزیلی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد كه این پاسپورت‌ها از مراجع قانونی و برای کنسولگری‌ها صادر شده بود.

وزارت امور خارجه برزیل نیز تحقیقاتی را درباره اصالت این اسناد انجام داده و برای انجام این کار با سفارت جمهوری چک نیز همکاری داشته است.

هر دوی این پاسپورت‌ها توسط یکی از مسئولان سفارت به نام "آنتونیو جی.ام. دوسوزا ا سلیوا" امضا شدند؛ فردی که در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ در سفارت خانه بود و در حال حاضر سفیر برزیل در میانمار است.

سفارت کره شمالی تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده است.

اگر این مساله درست باشد و خانواده "کیم" توانسته باشد از مرزهای کشورشان خارج شوند، این نخستین بار نبوده است؛ کیم جونگ اون در سال ۱۹۹۱ و در سفری ۱۱ روزه با همراهی برادر بزرگ‌ترش "کیم جونگ چول" به ژاپن رفته بود. این را روزنامه یومیوری در ۲۰۱۱ گزارش داد.

در آن زمان کیم جونگ اون جوان هشت سال داشت و با نام جوزف پارک در وین ویزا گرفت. شایعاتی وجود داشت مبنی براین‌که برادران کیم در سفرشان به ژاپن به دیزنی‌لند رفتند. مقام‌های ژاپنی تحقیقاتی را درباره این مسافران مشکوک انجام دادند اما این دو پیش از انجام تحقیقات ژاپن را ترک گفته بودند.

کد خبر 399587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار