همشهری آنلاین: برگزارکننده آئین هرمز پاک ضمن بیان این که عمده زباله جمع‌آوری شده در دور اول این کمپین در جزیره هرمز بطری‌های پلاستیکی و ظرف‌های یکبار مصرف غذا بود از برگزاری دور دوم آن در روز جمعه (۱۱ اسفندماه) خبر داد.

بطری‌های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف؛ بیشترین زباله‌های جزیره هرمز

به گزارش ايسنا، در این باره احسان نیک نهاد ایده‌پرداز و برگزارکننده آئین هرمز پاک گفت‌: جمعه (۱۱ اسفند ماه) دومین دوره‌ای‌ است که کمپین هرمز پاک برگزار می‌شود. برای شرکت در این دوره نیز مثل دوره قبل فراخوان داده شده و قرار است طبیعت دوستان نسبت به پاکسازی جزیره هرمز اقدام کنند.

وی با اشاره به این که دور اول کمپین هرمز پاک در ۱۸ فروردین ماه ۹۶ برگزار شد، گفت: در آن مقطع به علت گرمای هوا شرکت‌کنندگان شرایط سختی را تجربه کردند چرا که آنان از نقاط مختلف کشور در این کمپین حضور یافته بودند بنابر این تصمیم گرفتیم دور دوم این کمپین را در اسفند ماه که هوا خنک‌تر است و با آئین خانه‌تکانی برای سال نو همزمانی دارد برگزار کنیم. ضمن این که تعداد افراد بیشتری در این ایام می‌توانند در این کمپین شرکت کنند.

طراح کمپین هرمز پاک در مورد علت راه‌اندازی این کمپین اظهار کرد: من یک عکاس هستم و همیشه حجم زیادی از زباله‌ها را در جزیره هرمز می‌بینم. سال پیش تصمیم گرفتم برای این موضوع دست به کاری بزنم. به همین علت سعی کردم در قالب کمپین هرمز پاک در این زمینه فرهنگسازی و روز مشخصی را برای پاکسازی این جزیره تعیین کنم.

نیک نهاد با بیان این که در دوره قبل فراخوان ما برای حضور و مشارکت به منظور پاکسازی جزیره هرمز در فضای مجازی بازتاب خوبی داشت و تعداد زیادی از شهرهای مختلف از جمله تهران، شیراز، اصفهان، بندرعباس و هرمزگان حضور پیدا کردند، گفت: مردم هرمز نیز مشارکت خوبی در این زمینه داشتند و بر اثر این همکاری ۱۵ تن زباله جمع‌آوری کردیم که بخش عمده این زباله‌ها را بطری‌های پلاستیکی و ظرف‌های یکبار مصرف غذا تشکیل می‌داد.

وی با اشاره به تغییرات کمپین هرمز پاک نسبت به دوره اول تاکید کرد: در این دوره، کمپین هرمز پاک به آئین هرمز پاک تغییر نام داده چون می‌خواهیم این موضوع را به شکل یک آئین و سنت درآوریم و در تقویم مردم محلی این منطقه قرار دهیم. افزون بر این دوره دوم برگزاری آئین هرمز پاک تفاوت‌هایی با دوره ابتدایی دارد.

نیک نهاد با اشاره به جزئیات آئین هرمز پاک تصریح کرد: این آئین صبح روز جمعه ساعت ۹ از قلعه پرتغالی‌های هرمز با همراهی و استقبال گروه موسیقی لیوا شروع می‌شود که به نوعی یک شادمانی برای پاکسازی هرمز به حساب می‌آید. پاکسازی هرمز در پنج نقطه به عنوان نقاط پرزباله به مشارکت‌کنندگان پیشنهاد خواهد شد و زباله‌ها به صورت تفکیک شده جمع‌آوری خواهند شد. به این صورت بطری پلاستیکی در یک کیسه و زباله‌های فلزی و شیشه‌ای در کیسه دیگر جمع‌آوری می‌شوند.

برگزارکننده آئین هرمز پاک تاکید کرد: از شرکت‌کنندگان در این آئین خواهشمندیم که زباله‌های جمع‌آوری شده را قبل از ساعت ۱۶ در کنار جاده‌ها قرار دهند چون راس ساعت ۱۶، ۳۰ تا ۴۰ خودرو برای جمع‌آوری زباله‌های قرار گرفته در کنار جاده‌ها وارد منطقه می‌شوند. این خودروها که حامل حجم زیادی از زباله‌ها هستند به طور قطاری دور هرمز خواهند چرخید که شبیه یک کارناوال است.

وی ادامه داد: خودروهای جمع‌آوری زباله وارد شهر هرمز و در سوله‌ای در این شهر دپو می‌شوند و در روز بعد توسط شناور به بندرعباس برای بازیافت انتقال می‌یابند. جالب توجه این است که در پایان آئین هرمز پاک افراد شرکت‌کننده با موسیقی بدرقه می‌شوند.

هرمز جزیره‌ای بیضی‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس و در هشت کیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. همین موقعیت در طول تاریخ، اهمیت راهبردی و بازرگانی خاصی به این جزیره بخشیده است.

گفتنی است سازمان حفاظت محیط زیست و به ویژه معاونت آموزش و پژوهش این سازمان از ابتدای دی‌ماه طرح بی‌زباله را کلید زد. این طرح که تا ۱۳ فروردین ماه سال ۹۷ نیز ادامه خواهد داشت به دنبال فرهنگسازی در حوزه کاهش تولید پسماند به ویژه پسماند پلاستیکی است.

در همین راستا، اخیرا عیسی کلانتری طی بخشنامه‌ای استفاده از بطری‌های پلاستیکی را در ستاد مرکزی و در کلیه زیرمجموعه‌های این سازمان ممنوع اعلام کرد.

کد خبر 399375

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha