همشهری آنلاین: زباله‌های جامانده در طبیعت، زشت‌ترین ارمغان مسافران تابستانی شمال کشور است.

جولان زباله‌های سرگردان در طبیعت سبز گیلان

‌به گزارش ایسنا،‌ انباشت زباله در ورودی شهرهای کلاچای رحیم آباد و چابکسر در شهرستان رودسر، تصویر نامطلوبی برای ورودی این شهرهای توریستی ایجاد کرده ‌است. اگرچه بخشی از این زباله‌ها متعلق به مسافران تابستانی شمال کشور است.

امیر جانبازی فرماندار رودسر با بیان این که با وجود کارخانه کمپوست رودسر مشکل مدیریت پسماند در این شهرستان کم شده است، گفت: در حال حاضر این کارخانه زباله‌های 5 شهر شهر رودسر را تحویل می‌گیرد.

وی با اشاره به این که مناظر بکر و زیبای طبیعت رودسر هر ساله پذیرای جمعیت بالایی از گردشگران از سراسر کشور است‌، افزود: اغلب گردشگران در حفاظت از طبیعت رودسر حساس هستند و زباله‌های خود را مدیریت می‌کنند اما هستند هنوز گردشگرانی که زباله‌هایشان را در طبیعت رودسر رها ‌کرده و چهره برخی مناطق را زشت می‌کنند.

فرماندار رودسر خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از مشاهده این افراد به آنها تذکر داده می‌شود و در نهایت با همکاری نیروهای مربوطه نسبت به پاکسازی زباله‌ها اقدام می‌شود.

جانبازی گفت: روزانه صد تن زباله توسط کارخانه کمپوست رودسر تحویل گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود بهسازی این کارخانه کمپوست روند سریع‌تری به خود بگیرد تا بهره‌گیری از ظرفیت این کارخانه به نقطه ایده‌آل برسد.

امیر جانبازی از مسافران و گردشگران این شهرستان خواست‌ نسبت به حفاظت از طبیعت رودسر حساس باشند تا این مناطق زیبا و پاکیزه بماند.

وی گفت: با برنامه‌ریزی‌هایی که با بخشداران، شهرداران و دهیاران شهرستان رودسر انجام شده است، برآنیم تا مشکلات زیست محیطی ناشی از ورود گردشگران رو به روز کم‌تر شود.

محمدپور رییس اداره محیط زیست رودسر نیز با بیان این که حفاظت از مناطق گردشگری شهرستان رودسر باید در اولویت کارها قرار گیرد، گفت: با وجود کارخانه کمپوست و فعال بودن این کارخانه در شهرستان، همه ملزم به تحویل زباله‌هایشان به شکل روزانه یا طبق برنامه‌ریزی به کارخانه کمپوست شهرستان هستند.

در ادامه سعادت‌نژاد بخشدار رحیم‌آباد رودسر گفت: برخی از مناطق روستایی رحیم‌آباد و کلاچای صعب‌العبور هستند و نمی‌شود زباله‌ها را به‌راحتی برای کارخانه کمپوست حمل کرد.

وی افزود: حمل و مدیریت این زباله‌ها توسط دهیاران و مردم انجام می‌شود. ‌اگر در هر منطقه‌ای به هر دلیلی دپوی زباله وجود دارد، شناسایی شده و سریعا پاکسازی خواهد شد.

وی افزود: برنامه‌ریزی داریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاکسازی‌ها انجام شود.

اگرچه به اذعان اعضای کارگروه ساماندهی پسماند گیلان، حل معضل زباله در گیلان اصولی‌تر از گذشته پیگیری می‌شود و در این باره اقداماتی از جمله کاهش تعداد مراکز دفن، اجرای طرح استاندارد سازی و ساماندهی بزرگ‌ترین مرکز دفن زباله و همچنین افزایش ظرفیت کارخانه‌های تولید کمپوست از زباله‌، انجام شده اما هنوز طبیعت گیلان و حتی مردمش با معضل زباله روبرو هستند و در بسیاری از مناطق زباله‌های سرگردان در طبیعت سبز این استان جولان می‌دهند.

کد خبر 377799

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha