همشهری آنلاین: رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به تولید روزانه ۳ مگاوات برق از زباله‌های تهران گفت: با ورود سرمایه‌گذاران، تولید برق از زباله‌های پایتخت افزایش می‌یابد.

تولید برق از زباله‌های پایتخت افزایش می‌یابد

به گزارش مهر، رضا عبدلی با اشاره به تاکید شهردار تهران بر موضوعات زیست محیطی و مدیریت پسماند، افزود: معتقدیم زباله به جای این که دفع شود باید به انرژی تبدیل شود تا بتوانیم پسماند را به بازار مصرف برگردانیم؛ به ویژه تاکید ما روی تبدیل زباله به برق است.

وی با بیان این که روزانه حدود ۹ هزار تن زباله شهری و ۵۰ هزار تن نخاله ساختمانی داریم، تاکید کرد: در حال حاضر زباله‌سوز با ظرفیت ۲۰۰ تنی مشغول فعالیت است و ۳ مگاوات برق تولید و به شبکه شهری وارد می‌شود اما ۲۰۰ تن نسبت به ۹ هزار تن زباله تولیدی روزانه عدد قابل توجهی نیست.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: فراخوانی دادیم تا سرمایه‌گذار به ویژه سرمایه‌گذاران خارجی جذب شوند تا بتوانیم حدود ۳ هزار تن از زباله‌هایی که قابل سوزاندن است، تبدیل به برق شود. برآورد کارشناسان ما این است که اگر این کار همین امروز آغاز شود تا حدود ۲.۵ سال دیگر زباله‌سوز احداث شده و پسماند تبدیل به برق شود. مابقی زباله‌ها شامل مواد آلی است که باید در یک پروسه اصلاح شده تبدیل به کمپوست شده و به صورت کود وارد بازار شود.

عبدلی اضافه کرد: از سوی دیگر در موضوع زباله بحث زباله‌های پزشکی را داریم که بسیار خطرناک است. روزانه ۱۰۰ تن زباله پزشکی در تهران داریم و اگرچه جزو تکالیف شهرداری نیست، اما بر حسب تفاهم با وزارت بهداشت مدیریت جمع‌آوری این زباله‌ها را هم شهرداری برعهده گرفته است. این زباله‌ها در حال حاضر با رعایت موازین بهداشتی و ضدعفونی و اضافه کردن آهک دفع می‌شود. این فرآیند در حال حاضر کامل نیست و باید سوزانده شود. با یک پیمانکار قراردادی منعقد کرده‌ایم که زباله‌های بیمارستانی را به صورت بسته‌بندی شده از بیمارستان‌ها تحویل بگیرد و در زباله‌سوزی که در حال احداث است، بسوزاند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با اجرایی شدن این طرح، تا حدود یک سال آینده تمام زباله‌های بیمارستانی تهران سوزانده شود و دیگر دفع نشود.

عبدلی افزود: از سوی دیگر ۵۰ هزار تن زباله ساختمانی داریم که در مرکزی در آبعلی دفن می‌شود. با ظرفیت ۳ هزار تن در روز زباله ساختمانی تحویل پیمانکار داده شده و به آجر، ماسه، کفپوش و آسفالت تبدیل شده و به بازار مصرف برمی‌گردد. این در حالی است که همه زباله‌های ساختمانی قابل تبدیل است و باید ظرفیت تبدیل افزایش یابد.

کد خبر 396032

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha