همشهری‌آنلاین: یکی از کسانی که در فهرست اخیر روس‌های متهم شده به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا قرار گرفت، سرآشپز ولادیمیر پوتین است.

"یوگنی پریگوژین"، سرآشپز ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کنار ۱۲ چهره روس دیگر و سه سازمان این کشور در ارتباط با تحقیقات رابرت مولر درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا متهم شد.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس،براساس کیفرخواست، پریگوژین و شرکت‌هایش از یک گروه مستقر در سن‌پترزبورگ پشتیبانی مالی چشمگیری كرده‌اند.اين گروه برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دست به استفاده از تحقیقات گسترده جعلی به نام آمریکایی‌ها در فضای مجازی می‌زد.

پریگوژین روز جمعه 27 بهمن به ریانووستی گفت: آمریکایی‌ها مردمی بسیاری تاثیرپذیر هستند و هرچیزی را که می‌خواهند ببینند می‌بینند. من با احترام زیادی با آنها رفتار می‌کنم و از این‌که در این فهرست قرار دارم ناراحت نیستم. اگر آنها می‌خواهند شرارت را ببینند بگذارید ببینند.

پریگوژین زمانی کارش را با یک کیوسک هات‌داگ فروشی شروع کرد اما بعدا کارش رونق گرفت و رستوران مجللی در سن‌پترزبورگ باز کرده و نظر ولادیمیر پوتین را به خود جلب کرد.

پوتین در زمان دولت اولش یک‌بار با ژاک شیراک، رئیس‌جمهور اسبق فرانسه در یکی از رستوران‌های پریگوژین شام خورده بود.

پریگوژین در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۱ گفته بود: ولادیمیر پوتین می‌داند که من چطور این بیزینس را از یک کیوسک شروع کردم و می‌داند که من هرکسی که مهمانم باشد حتي از افراد برجسته، از او استقبال می‌کنم.

پوتین در سال ۲۰۱۱ یک کارخانه تولید بسته‌های ناهار مدارس متعلق به پریگوژین را در شهر سن‌پترزبورگ افتتاح کرد؛ کارخانه‌ای که با وام‌های سخاوتمندانه بانک‌های دولتی روسیه افتتاح شد.

او در حال حاضر در پایتخت روسیه یک شرکت به نام کنکورد دارد که اخیرا ۲۷ میلیون دلار از قراردادهای تامین ناهار مدارس دولتی درآمد کسب کرده است.

پریگوژین همچنین غذای انواع مراسم‌ کرملین را برای مدت چندین سال تامين کرده و در این زمینه با ارتش روسیه نیز همکاری داشته‌است.

وزارت امور خارجه آمریکا ماه دسامبر گذشته پریگوژین را به همراه چند تن دیگر در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

این وزارتخانه گفته بود این افراد از مقام‌های ارشد روسيه حمایت مادی، مالی، فنی یا تجهیزاتی چه با خدمات و چه با اجناس کردند.

وزارت‌‌‌‌‌‌‌‌ خارجه آمريكا افزود که پریگوژین معاملات تجاری گسترده با وزارت دفاع روسیه دارد.

از جمله شرکت‌های مرتبط با پریگوژین شرکت اورو پلیس ثبت شده در مسکوست که براساس گزارش وب‌سایت خبری فونتانکا یکی از پشتیبان‌های عملیات‌های سوریه محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ شرکت "اورو پلیس" فروش محصولات غذایی را به عنوان فعالیت‌های اصلی خود لیست کرده بود اما در سال ۲۰۱۷ این شرکت فعالیت‌های دیگری شامل معدن، تولید نفت و گاز را به عنوان فهرست فعالیت‌هایش ذکر کرد و دست به گشایش دفتری در شهر دمشق پایتخت سوریه زد.

کد خبر 398494

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha