یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۹
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا آمریکا اظهار کرد: اگر ما همچنان به تضعیف حکمرانی قانون در کشور ادامه دهیم، در واقع کار پوتین را به جای او انجام می‌دهیم.

جان مك‌كين،سناتور برجسته آمریکایی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور به خاطر صدور مجوز انتشار یک سند محرمانه درباره عملکرد اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا در جریان تحقیقات درخصوص پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده انتقاد کرد.

او خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۶ دولت روسیه در نقشه‌ای پیچیده برای مداخله در انتخابات آمریکا و تضعیف دموکراسی ما دست داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌ان، مک‌کین ادامه داد: هرچند ما هیچ سندی مبنی بر این‌که این اقدام‌ها در نتیجه انتخابات ما اثرگذار بود، در اختیار نداریم، اما با این حال من این واهمه را دارم که این كارها در دامن زدن به تنش‌های سیاسی و ایجاد تفرقه میان ما موفق بوده است.

این سناتور ایالت آریزونا انتشار سند اخیر را حمله‌ای حزبی به اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا قلمداد کرد و ادامه داد: چنین حمله‌هايی منافع آمریکا، رئیس‌جمهور و هیچ حزبی را تأمین نمی‌کند بلکه منافع پوتین را تأمین می‌کند.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا به انتشار یک سند محرمانه موسوم به سند نانز رأی مثبت داد که نشانگر استفاده نامناسب اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا از جاسوسی در تحقیقات مرتبط با روسیه است.

سند نانز تأکید دارد اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) از قانون جاسوسی اطلاعات خارجی برای استفاده خودش علیه پرونده تحقیقاتی ضد دونالد ترامپ و روسیه استفاده کرد تا علیه کارتر پیج، مشاور سابق سیاست خارجی کمپین ترامپ آن را به کار بگیرد.

در این سند به نقش راد روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا و اندرو مک‌کیب، معاون وقت اف‌بی‌آی بر نظارت بر جنبه‌های این تحقیقات اشاره شده است.

روزنامه واشنگتن پست پيشتر به نقل از منابع مطلع گزارش داد، پیش از آن‌که کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا به انتشار این سند رأی مثبت بدهد، معاون دادستان کل آمریکا به جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید گفته بود این سند اطلاعات محرمانه را به خطر می‌اندازد و از دونالد ترامپ خواسته بود تا از حمایتش در انتشار آن تجدیدنظر کند.

دونالد ترامپ در حالی اقدام به خارج کردن یک یادداشت محرمانه کنگره درباره اف‌بی‌آی از حالت طبقه‌بندی شده کرده که مدعی است این سند ثابت می‌کند تحقیقات مربوط به ارتباط کمپین ریاست جمهوری‌ او با روسیه شدیدا از همان ابتدا جانبدارانه بوده است اما دموکرات‌ها می‌گویند این سند هیچ موردی که اتهام‌ها را از او و کمپینش رفع کند، نداشته و در عین حال اف‌بی‌آی نیز این یادداشت را ناکامل و غیردقیق می‌داند.

کد خبر 397357

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha