همشهری آنلاین: حمایت ولادیمیر پوتین از دیمیتری مدودف، معاون اول نخست وزیر روسیه برای مقام ریاست جمهوری بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای داشت

ولادیمیر پوتین در ماه مارس از مقام ریاست جمهوری روسیه کنار می رود، اما او تاکید کرده است که قصد دارد همچنان نقش رهبری ملت خود را ایفا کند. روز دوشنبه (۱۰ دسامبر) اعلام شد که پوتین از نامزدی دیمیتری مدودف، معاون اول نخست وزیر روسیه برای مقام ریاست جمهوری حمایت کرده است. مدودف همواره از نزدیکان پوتین بوده و اکنون رئیس شرکت بزرگ "گازپروم" است.

بازتاب اعلام نامزدی مدودف که به احتمال قوی رئیس جمهور آینده روسیه خواهد بود، در رسانه‌های گروهی غرب به نقل از رادیو دولتی آلمان:.

کوریره دلا سرا(ایتالیا): بسیاری انتظار داشتند که ولادیمیر پوتین سیاستمدار ناشناخته‌تری را برای جانشینی خود انتخاب کند، تا بتواند با سهولت بیشتری به نفوذ خود در کرملین ادامه دهد. اما او کسی را انتخاب کرده که به خاطر فعالیتش به عنوان رئیس هیئت نظارت شرکت گازپروم سیمای برجسته‌ای دارد. او برخلاف بیشتر دستیاران پوتین سابقه امنیتی ندارد، و با وجود جوانی در پروژه های بسیاری فعال بوده است.

واشنگتن پست(آمریکا): انتخاب غیرمنتظره مدودف نشان داد که روسیه به سوی نظامی سیاسی حرکت می‌کند که در آن همه امور و تصمیمات مهم تنها به یک نفر برمی‌گردد. در صحنه سیاسی امروز روسیه آنچه اهمیت دارد این نیست که کدام نامزد انتخاب می‌شود، بلکه مهم آنست که پوتین در آینده چه نقشی ایفا خواهد کرد، و این را نیز خود پوتین در زمانی که مقتضی بداند اعلام خواهد کرد. در آینده باید دید که سیمای نسبتا جوان مدودف و سلسله مراتب قدرت در کرملین از دموکراسی در روسیه چه باقی می‌گذارند.

گاردین (انگلیس): کشورهای غربی می‌توانند نفس راحتی بکشند که دیمیتری مدودف نه از کادرهای پیشین دستگاه امنیتی کشور است و نه به باندهایی تعلق دارد که بر سر قدرت نزاع می کنند. هنوز روشن نیست که خود پوتین پس از پایان ریاست جمهوری چه نقشی برای خود در نظر گرفته است. او تصمیم گرفته که یکی از نزدیکان وفادار خود را به مقام رهبری کشور برساند، در صورتی که اوضاع اقتصادی خراب شود، او باز هم فرصت دارد به قدرت برگردد که در میدان سیاست فعال شود.

گازتا (روسیه): با مدودف پوتین قادر خواهد بود که کنترل خود را بر کشور حفظ کند. رئیس جمهور چندی پیش اعلام کرد که مایل است دوره ریاست جمهوری از چهار به هفت سال افزایش یابد. پس از انتخاب مدودف این آرزو قابل تحقق است. مطابق قانون اساسی روسیه این امر تنها با انحلال پارلمان یا استعفای رئیس جمهور امکان پذیر است ... بنابراین در صورتی که مدودف استعفا دهد، این امکان برای پوتین وجود دارد که خود را بار دیگر برای مقام ریاست جمهوری کاندید کند.

نویه زوریشر تسایتونگ (سوئیس): تنها نکته روشن این است که مدودف در انتخابات دوم مارس آینده به احتمال قوی به مقام ریاست جمهوری می‌رسد. بنابراین پوتین به قانون اساسی کشور احترام گذاشته و خود را برای بار سوم کاندید نکرده است ... محبوبیت پوتین و نوع سازوکار ویژه‌ای که در دموکراسی هدایت شده روسیه فعال است، نشان می‌دهد که کاندیدای مورد نظر دستگاه رهبری کرملین حتما در انتخابات پیروز خواهد شد.

کد خبر 39552

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار