چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۸۶ - ۱۶:۲۴
۰ نفر

یک پژوهش در دانمارک نشان داده احتمال بروز مشکلات تنفسی درکودکانی که با سزارین انتخابی به دنیا می‌آیند بیشتر است. این تحقیق نتیجه بررسی 34 هزار زایمان است.

 یافته محققان حاکی از این است که احتمال بروز مشکلات تنفسی در این کودکان 4 بار بیش از کسانی که به‌طور طبیعی به دنیا می‌آیند یا به‌طور اورژانس تحت سزارین متولد می‌شوند، است.


به گزارش بی‌بی‌سی، به گفته این محققان در طول تولد طبیعی تغییراتی هورمونی و فیزیولوژیک در کودک ایجاد می‌شود که کودکان متولد از طریق سزارین انتخابی از آن محروم می‌مانند. این تحقیق در نشریه پزشکی بریتانیا منتشر شده است.

آن‌گونه که تخمین زده می‌شود تقریبا یک چهارم زاد و ولد‌ها در بریتانیا از طریق سزارین است که حدود 10 تا 15 درصد بالاتر از میزان توصیه شده توسط سازمان ملل متحد است.

بیش از نیمی از این تولدها با سزارین اضطراری صورت می‌گیرد، با این همه کارشناسان هشدار داده‌اند که جراحی سزارین یک جراحی جدی است و باید میزان استفاده از آن کاهش یابد.

یک تحقیق تازه در دانشگاه آکسفورد نشان داده که احتمال مرگ زنان درصورت سزارین، 4 بار بیشتر از تولد طبیعی است. یک گروه دانمارکی در تحقیق خود عوامل دیگری چون استعمال سیگار یا دخانیات توسط مادر، وزن و ویژگی تخمک‌های او را نیز در نظرگرفته‌اند.

با این‌همه بر اساس همین تحقیق، احتمال بروز مشکلات تنفسی در کودکان درصورتی که سزارین پیش از هفته 39 انجام نشود کاهش می‌یابد.

دکتر مگی بلات، از بیمارستان کینگز کالج لندن گفته است: به متخصصان زایمان در بریتانیا توصیه شده سزارین انتخابی را تا هفته 39 به تأخیر بیندازند.

به گفته خانم بلات بخشی از مشکل این است که به‌دلیل لزوم سرعت عمل در سزارین ممکن است مایعات ریوی کودک آن‌گونه که باید تخلیه نشده باشد.

به عقیده وی برخی کودکان بعد از سزارین به‌طور موقت دچار مشکلات تنفسی می‌شوند و اگرچه این مشکل کمی بعد رفع می‌شود اما در زمانی که این مشکل وجود دارد بسیار جدی‌است.

خانم بلات می‌گوید بسیاری از زنان از تأثیر منفی سزارین انتخابی بر کودک خود ناآگاهند. به گفته او هر تحقیقی که نشان دهد سزارین لزوما به سود کودک نیست اقدامی سودمند خواهد بود.

کد خبر 39004

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز