همشهری آنلاین: نوشیدن آب چغندر قبل از ورزش به عملکرد بهتر مغز افراد مسن کمک می‌کند.

«آب چغندر» مغز را جوان نگه می‌دارد

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه ویک فورست کارولینای شمالی دریافتند افراد سالمندی که قبل از ورزش آب چغندر می‌نوشیدند عملکرد مغزشان شبیه به مغز افراد جوان بود.

جک رجسکی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما می‌دانستیم که طبق نتایج مطالعات قبلی، ورزش تاثیرات مثبتی بر مغز دارد. اما در مطالعه جدید ما نشان دادیم که در مقایسه با ورزش تنها، مصرف آب چغندر در کنار ورزش منجر به عملکرد بهتر مغز می‌شود که بسیار شبیه به افراد جوان‌تر است.»

چغندر حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری نظیر ویتامین C، ویتامین B۹ و پتاسیم است.

این مطالعه شامل ۲۶ مرد و زن ۵۵ سال به بالا بود که تحرک فیزیکی نداشتند، مبتلا به فشارخون بالا بودند، و بیش از دو دارو برای فشارخون‌شان مصرف نمی‌کردند.

در طول یک دوره شش هفته‌ای، تمامی شرکت‌کنندگان یک ساعت قبل از ورزش مکمل آب چغندر می‌خوردند. ورزش این افراد حرکات روی تردمیل به مدت سه بار در هفته بود.

نیمی از شرکت‌کنندگان آب چغندر حاوی ۵۶۰ میلیگرم نیترات و بقیه دارونما با حداقل میزان نیترات دریافت می‌کردند. نیترات ماده شیمیایی طبیعی موجود در چغندر است. واکنش زنجیره‌ای بدن، نیترات را به نیتریت و سپس به نیتریک اکسید تبدیل می‌کند که موجب افزایش جریان خون در بدن می‌شود.

محققان دریافتند افرادی که آب چغندر به همراه دوز بالای نیترات نوشیده بودند در مقایسه با گروه دیگر، دارای مغزهای سالم‌تر همراه با جریان اکسیژن بیشتر به مغز بودند.

کد خبر 369573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار