همشهری‌آنلاین: گروه‌های مخالف سوریه موافقت اولیه خود را با مشارکت در مذاکرات آستانه که قرار است چهارشنبه۱۳ اردیبهشت آغاز شود، اعلام کردند.

در سایه دستاوردهای مثبت مرتبط با سازوکار اجرای توافق آتش‌بس و ورود گروه‌های تضمین‌دهنده جدید به این روند، گروه‌های مخالف سوریه موضع مثبتی برای ورود به مذاکرات آستانه در پیش گرفته‌اند.

فاتح حسون، عضو هیئت مخالفان در مذاکرات آستانه اظهار داشت: عوامل جدید مثبتی به دستور کار مذاکرات سوریه اضافه شده و به طور غیررسمی به دست مخالفان رسیده است. این عوامل جدید رسما در نشست آستانه بررسی خواهد شد.

در حالی که پیش‌بینی می‌شود مخالافان مسلح سوریه با مشارکت در نشست آستانه که سوم و چهارم مه(13 و 14 ارديبهشت) برگزار می‌شود، شرکت کنند اما درگیری‌های دو روز گذشته بین گروه‌های مسلح در غوطه شرقی نه فقط بر مذاکرات در قزاقستان بلکه بر مذاکرات ژنو و هر گونه تصمیم‌گیری در زمینه آتش‌بس تاثیر می‌گذارد.

به گزارش ایسنا، منابع مخالفان به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفتند، گروه‌ها تصمیم به مشارکت در نشست آستانه را به طور رسمی ظرف امروز و فردا اعلام می‌کنند.

حسون تصریح کرد، دستاوردهای مثبتی در این زمینه وجود دارد. این داده‌های جدید احتمالا درباره ورود طرف‌های جدید بین‌المللی ناظر بر کنفرانس و محدود نبودن آن به ایران، روسیه و ترکیه است. اين امکان وجود دارد که آمریکا نیز وارد خط تلاش‌ها شود.

مقام‌هاي قزاقستان از حضور آمريكا به‌عنوان ناظر در اين نشست‌ها خبر داده‌اند.

کد خبر 368559

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha