همشهری‌آنلاین: در یک رای‌گیری مهم در مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه بهداشت و درمانی مورد نظر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و لغو اوباماکر از دستورکار خارج شد و بدین‌ترتیب شکست بزرگ دیگری برای ترامپ رقم خورد.

قانون جدید شمار آمریکایی‌های بدون بیمه را افزایش می‌داد.

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا جمعه چهارم فروردین اعلام کرد لایحه اصلاحات برنامه بهداشت و درمان جمهوری‌خواهان شکست خورده است چرا که نتوانسته حمایت دموکرات‌ها را جلب کند.

این اظهارات ساعتی پس از آن مطرح شد که او از پل راین، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواست تا پیش از رای‌گیری روز جمعه این لایحه جنجالی را از دستورکار خارج کند.

پس از آن که روشن شد ۲۱۵ موافق لازم در میان جمهوری‌خواهان وجود ندارد، پل راین و ترامپ برای از دستور کار خارج کردن آن به توافق رسیدند. به نتیجه نرسیدن تلاش‌ها برای تصویب این لایحه به منزله شکست بزرگی برای دونالد ترامپ است.

ترامپ به واشنگتن پست گفته که تلاش‌ها برای اصلاح نظام بیمه درمانی فعلا پایان یافته و در گفت‌وگو با نیویورک تایمز گناه این شکست را به گردن دموکرات‌ها انداخته است. هر دو مجلس کنگره در کنترل جمهوری‌خواهان است.

ترامپ در تبلیغات انتخاباتی وعده داده بود که بیمه درمانی ارائه شده توسط باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را لغو کند و این لایحه بیمه درمانی بنا بود جایگزین آن شود.

بنا به گزارش‌های مختلف، بین ۲۸ تا ۳۵ تن از نمایندگان جمهوری‌خواه باوجود هشدار دونالد ترامپ مخالف لایحه بودند. برخی از آنان نگران از دست رفتن پوشش درمانی عده‌ای از بیمه‌شدگان بودند و برخی هم می‌گفتند این لایحه به اندازه کافی با بیمه درمانی ارائه شده در دولت باراک اوباما متفاوت نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،‌ترامپ ظاهرا به جمهوری‌خواهان هشدار داده بود اگر به این طرح رای ندهند مجبور به هم‌زیستی همیشگی با اوباماکر خواهند بود؛ طرحی که اوباما و دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۰ تصویب کردند.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا این عقب‌نشینی را "پیروزی" برای مردم آمریکا و "روزی بزرگ برای کشور" خوانده است. پلوسی هفت سال پیش ریاست مجلسی دموکرات را به عهده داشت که اوباماکر را به تصویب رساند.

این اولین بخش مصوبه‌ای بود که کاخ سفید و کنگره تحت کنترل جمهوری‌خواهان پیش می‌بردند و محکی اولیه در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ بود؛ زمانی که باید در اوج قدرت و حزب او در انسجام کامل می‌بود. باوجود همه اینها ترامپ، پل راین و جمهوری‌خواهانی که واشنگتن را می‌گردانند نتوانستند کار را به انجام برسانند. یک مشکل اساسی این لایحه مخالفت افکار عمومی با آن بود. یک نظرسنجی اخیر نشان داد که فقط ۱۷ درصد از آن حمایت می‌کنند.

ترامپ پس از این تحولات گفت که اوباماکر به زودی "فرو می‌پاشد."

او گفت: "باید بگذاریم اوباماکر برای مدتی به راهش ادامه دهد" و افزود که اگر دموکرات‌ها "متمدن بودند و متحد می‌شدند" دو حزب می‌توانستند "یک لایحه مراقبت‌های بهداشتی عالی" را آماده کنند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که از حامیان سرسخت طرح جدید برای تغییر بیمه درمانی بود، در جمع خبرنگاران گفت: "امروز خیلی به هدف نزدیک شده بودیم، اما در نهایت کم آوردیم و فعلا با بیمه اوباما طرفیم. نمی‌خواهم ظاهر خوبی به قضیه بدهیم. امروز برای ما روز مایوس‌کننده‌ای بود. انجام کارهای بزرگ سخت است. تا آینده نامعلوم باید با اوباماکر بسازیم اما این پایان قضیه نیست."

کد خبر 365537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار