یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی روباتی ساخته‌اند که فنوتایپ گیاهان و محصولات کشاورزی را در مزارع بررسی می‌کند.

روبات‌های کشاورز از راه رسیدند

به گزارش مهر، فنوتایپ فرایند پیش‌بینی ویژگی‌های یک گیاه با استفاده از اطلاعات ژنتیکی است که جهت بررسی سلامت گیاه انجام می‌شود. انجام چنین فرایندی در مزارع سیار خسته‌کننده و وقت‌گیر است.

در همین راستا پروفسور استفن پی لانگ همراه گروهی از محققان دانشگاه ایلینوی در آمریکا روباتی ساخته‌اند که فرایند بررسی گیاهان در مزارع را انجام می‌دهد.

کاربری با لپ تاپ این روبات نیمه خودکار را هدایت می‌کند. البته دستگاه به جی پی اس نیز مجهز است.

علاوه بر این موارد روبات مجهز به حسگرهای ابر طیفی، دوربین کیفیت بالا و گرمایی، دستگاه‌های کنترل وضعیت آب و هوا و اسکنرهای لیزری است.

این فناوری‌های نوین به روبات کمک می‌کنند اطلاعات گیاه مانند قطر ریشه، ارتفاع گیاه و محیط برگ‌ها را ثبت کند. همچنین اطلاعات مربوط به شرایط محیطی مانند دما و رطوبت خاک نیز سنجیده می‌شوند.

اطلاعات جمع‌آوری شده در رایانه روبات ذخیره و به لپ تاپ کاربر نیز ارسال می‌شود. محققان می‌توانند با استفاده از این اطلاعات نخست یک مدل رایانه‌ای سه بعدی از هر گیاه و در مرحله بعد مدل‌های پیش‌بینی رشد و گسترش گیاه را بسازند. به این ترتیب می‌توان میزان محصول گیاه و کل مزرعه را تخمین زد.

تا کنون از این روبات در مزارع کشت ذرت برای تبدیل به سوخت طبیعی استفاده شده است.

کد خبر 363137

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha