سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: گروهی از محققان بین‌المللی روباتی ساخته‌اند که می‌تواند سبزی و میوه را بچیند و بر محصول نظارت کند.

روباتی که سبزی و میوه می‌چیند

به گزارش مهر، چیدن میوه و سبزیجات کار سخت و کم درآمدی است. در همین راستا گروهی از محققان بین‌المللی روباتی به نام Thorvald ساخته‌اند که می‌تواند اطلاعات قابل توجه و ارزشمندی درباره زمین کشاورزی و محصول برای کشاورزان فراهم کند و علاوه بر آن بر رشد محصول نظارت کند.

محققان دانشگاه لینکولن با همکاری دانشگاه "لایو ساینس" نروژ در ابتدا تصمیم داشتند این روبات را به عنوان یک دستیار آزمایشگاهی بسازند تا در تحقیقات مربوط به کاهش دورریز غذا از چرخه مواد غذایی به آنها کمک کند.

اما با توجه به سرمایه‌گذاری جدید و فراهم شدن امکان تولید انبوه می‌توان روبات را به عنوان نسل جدید کارگران ارزان قیمت مزرعه عرضه کرد.

به هرحال این روبات طوری ساخته شده تا فعالیت‌های مختلف کشاورزی را انجام دهد.

Thorvald به دلیل سبکی می‌تواند در زمین‌های ناهموار به راحتی مانور کند و به اندازه‌ای چابک است که میان ردیف‌های محصولات بدون برخورد با گیاهان حرکت کند.

همچنین قابلیت حمل بارهای سنگین را دارد. از سوی دیگر مجهز به حسگرهای کنترل وضعیت محصول و خاک است و با استفاده از اشعه مافوق بنفش محصولات را از کپک حفظ می‌کند.

جالب آن که با یک کنسول کنترل بازی‌های کامپیوتری می‌توان روبات را کنترل کرد. البته سازندگان مشغول فعالیت هستند تا آن را تمام اتوماتیک کنند.

با این وجود محققان معتقدند یک دهه طول می‌کشد تا روبات‌ها بتوانند دقیقا فعالیت‌های مزرعه را به طور کامل انجام دهند.

کد خبر 368732

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی